Sistem ve Yazılım Tasarımlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

0
457

Yazılım geliştirme prosesi, tıpkı bir piramid şekli gibi çeşitli yollar ile adım adım gerçeğe dökülüyor. Burada bir noktada hata yapılması demek kodlama ve programın oluşturulmasında başarısız olunması demek. Bu süreçte mutlaka profesyonel bir ekipten yardım almak gerek. Codex yazılım şirketleri bu aşamada alanında uzman ve deneyimli bir ekip ile birlikte yazılım geliştirme sürecini takip ediyor.

Programların üretilmesi birbirini takip eden bir süreçtir. En başta iyi bir plan ve proje aşamasının gerçekleşmesi gerekiyor. Öncelikli olarak kodlama programlarının hangisinin tercih edileceğine karar verilmesi gerekiyor. Bu aşamasında günümüz şartlarına en uygun olan, teknolojik verileri en çabuk kabul eden programlama dillerini, programları kullanmak gerekiyor.

Analiz, yazılım geliştirme çalışmalarının ve kodlamanın en önemli noktalarındandır. Bir proje ile birlikte kodlama aşamasına geçmeden önce sistem ve müşteri gereksinimlerinin hesaba katmak gerekiyor. HTML ya da CSS gibi kodların hangisinin daha uygun olunacağına da karar verilmeli. Ayrıca olmazsa olmaz gereksinim ve servislerden olan mobil yazılımlarda da Iphone uygulama ve geliştirme servislerinde de bilgili olmalıdır. Sonrasında da sistem ve yazılım tasarımlarda dizayn ve şekillendirme aşamalarına geçilir. Tasarım aşamasında ise dikkatli olmak gerekir.

Bütün Detaylar Düşünülür

Web tasarım alanında tasarımları, dizaynları, şekillendirmeleri yaparken çok dikkatli ve özverili olmak gerekiyor. Öncelikle bu kısımda bütün detaylar üzerine düşünülmelidir. Sonrasında da yazılımın temel yapısı dikkate alınarak uygun şekilde geliştirilmelidir. Data base içerisinde yer alması planlanan sorgular, desenler bu süreçte belirlenir. Sonrasında ise yazılımı meydana getirme üzerine çalışılır. Bileşenlerdeki iç ara yüzler burada belirlenir. Bir sonraki adımda da mimari tasarımlar bölümüne geçir.

Data ve mimari tasarımı bölümünde süreçleri de dikkatli incelemek gerekiyor. Çünkü bu adım bazı detayları da kapsıyor. Yazılımın kullanılabilirlik açısından tasarımların gereksiz şekilde doldurulmaması gerekiyor. Bu kısımda yalınlığa, sadeliğe önem vermek ve güvenlik ile performans seviyelerini arttırmak gerekiyor.

Kodlama Safhası Çok Önemli

Bir yazılım programını analiz ettikten ve tasarladıktan sonra birim ve sistem testlerinden önceki son aşamada kodlama bölümüdür. Tasarım sekmesinde elde edilen analizler, burada kodlamaya dönüştürülür. Kodlama aşamasında mutlaka bütün isteklere yanıt vermek gerekiyor. Bir uygulamayı önemli hale getiren en kritik noktalardan biri de kodlama bölümüdür. Bu aşamada fiziksel yapının da içeriklerine bakılır. Bilgisayar model ve ortamına göre dönüştürme yapılabilir.

Server testlerinde de kodlamanın çalışabilir olup olmadığı yeniden incelenir. Sistemin ve müşterilerin isteklerine yanıt verip vermediği hakkında bir değerlendirme yapılır. Sonrasında da dinamik ve statik testleri gerçekleştirilir. Hataların ayıklanması ve geri bildirimler alma bu aşamada tamamlanır. İzmir Yazılım Firmaları çalışanları bu süreci dikkatle izler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here