Biyografi

Neşet Ertaş’ın Hayat Hikayesi

Written by admin

1938 Çiçekdağı, Kırşehir doğumlu olan Neşet Ertaş, Abdallık geleneğinin son büyük temsilcileri arasındadır. Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş olan Neşet Ertaş’ın annesi ise Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü’nde yaşayan Ertaş, ailesi ile birlikte İbikli Köyü’ne geçiş yapmıştır.

12 yaşındayken annesini kaybeden Ertaş’ın babası Yozgat’ın Kırıksoku Köyü’nden Arzu isimli bir kadın ile evlenince bir süre daha bu köyde yaşamışlardır. Daha sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir.

Neşer Ertaş, ilkokul çağındayken ilk olarak keman daha sonra bağlama çalmayı öğrenmiştir. Babası ile beraber yörenin düğünlerinde sazıyla türküler söyleyen Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğundan sık sık bahsetmiştir.

Sanat ve Özel Hayatı

Kırşehir ve ardından 2 yıl kadar Kırıkkale’de yaşadıktan sonra 1957 yılının sonlarında İstanbul’a gelen Erşat Şen Çalar Plak’ta ilk plağını çıkarmıştır. 2 yıl İstanbul’da çalıştıktan sonra Ankara’ya yerleşir ve sahne hayatına Ankara’da devam eder. 1962 senesinde İzmir Nazlıdere’de askerlik görevini tamamlamıştır. Askerlik yaptıktan sonra Ankara’da gazinoda çalıştığı dönem Leyla isimli bir kızla tanışmış ve evlenmiştir.

Babası Muharrem Ertaş, evliliğe karşı çıkar. Olaylardan sonra aralarında problemler başlar. Neşet Ertaş ve Leyla Ertaş evlilikten Döne ve Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocuk sahibi olur. 7 yıl evli kaldıktan sonra 1970’li yılların başlarında ayrılmışlardır. 1978 senesinde alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak parmakları felç olan Neşet Ertaş işsiz kalmıştır. Bu sebeple, kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitmiştir ve tedavi olmuştur.

Demirel zamanında kendisine Devlet Sanatçılığı unvanı verilmiştir. Halk tarafından sevilen ve sayılan sanatçılar arasındaki Neşet Ertaş 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de yaşamını yitirmiştir. Neşet Ertaş, ileri evrede prostat kanseri sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Cenazesi ise Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Neşet Ertaş’ın mezarı babası Muharrem Ertaş’ın yanında bulunmaktadır. Sayısız albüme imza atan Neşet Ertaş yaşayan bir efsane olarak hayatını geçirmiştir. 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüştür.

About the author

admin

Leave a Comment