Eğitim & Kariyer

Kariyer.net'te Kariyer Aramak

Written by admin

Kariyer.net son zamanlarda popüler iş bulma siteleri arasında yer almakta ve bolca size uygun iş ilanlarını haftada 1-2 defa göndermekte. Gelelim geleceğin gençliğine nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda.
Şu bir gerçek iş arayanların bir çoğu Kariyer.Net’ten başvuru yapıp psikolojirini bozmak için sınırlarını zorlamaktadır. Yeni mezun olan bir insan eğer dayısı amcası teyzesi vs. kimsesi yoksa vay haline.
Bu aradalar özellikle bu tip iş sitelerine kafayı takmış bulunmaktadır. Bunun sebebi ise başvuru yaptığım hiçbir firmanın dönüşü olmaması. Kariyer.Net’ten iş bulanların yüzdesini koymuş olsak sanırım çok düşük yüzdelerde olduğunu sizde görürsünüz. Şu anda hali hazırda 71bin iş ilanı olmasına karşın eğer bir patronsanız Kariyer.Net’ten gelen başvurular ile egonuzu tavan yapabilirsiniz.
Kariyer.Net’ten yapılan başvuruların yüzde kaçı başarılı ben bunu çok merak ediyorum. Feedbackleri güçlü bir firma bir zamanlar benimde firmam varken uzun süre Kariyer.Net’ten aranarak ilanlarınızı bizim siteden veriniz tekliflerini aldım. Ancak şu bi gerçek trend dünyasında bir çok firma sırf bu trende uyarak kariyer.net’te ilanlarını veriyor.
CV’si ortalama 2-3 sayfa olan biri olarak başvuru yaptığım bir çok firma cv’mi bile görüntüleme tenezzülü göstermedi. Firmalar da aslında güveneceği insanları buralardan değil çalışanların referansı ile gerçekleştirdiği bir gerçek. Ancak ben yinede bazı konularda size bilgi vermek istiyorum.
Kariyer.net

Kariyer.Net’te Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim

 • Uzun yıllar kendi işim yaparken aile baskısı ile sabit bir işe geçme niyeti ile benimde başvuruya başladığım bu sitede dikkat etmeniz gereken noktaları izlerle paylaşacağım.
 • İlk olarak güzel bir cv hazırlayın çok fazla bilgi yazmak sizi artı olarak değil firma sahiplerinin gözünü korkutucu gelebilir. Kariyerinizde çok başarılı işlere imza atmış olabilirsiniz ancak cvnizi kısa ve öz tutunuz.
 • CV hazırlamak için bir çok şablon internette mevcut sizi farklı noktaya getirecek noktalardan biri kısa ve öz olması. Eğer yeteneğiniz varsa isimsoyisim.com şeklinde site alıp cv şablonu bir tema alarak sitenizi kurabilirsiniz. Bunun gibi about.us tarzı siteler var oralardan da oluşturabilirsiniz.
 • İkinci olarak başvurduğunuz firma için özel bir açıklama var o kısmı kariyer.net’ten doldurun ve niyetinizi açık ve net olarak belirtiniz bu çok önemli firmanızı takip ediyorum, uzun yıllardır çalışmayı planladığım ve güvenilir firmalar arasında yer aldığını belirtin. Kurumsal bir firma ise sitesini inceleyerek hangi alanda bu firmaya katkınız olacağını belirtmeniz sizi 1-0 öne geçirecektir.
 • Yabancı firmalar ile birlikte Türkiye’de popüleritesi oldukça fazla olan linkedin.com profilinizi oluşturmayı hatta o firma ile ilgili kişilerle iletişim kurmanızı muhakkak öneriyorum. Buna önem veren bir çok kurumsal firma var.
 • Gelelim en önemli noktalardan biride dil konusu cvnizde İngilizce: Orta seviye gibi ibareler kesinlikle yazmayın. Bunu yazacağınıza hiç yazmayın. Öyle insanlar var ki daha konuşmayı bilmezken akıcı konuşurum gibi ibarelerde bulunabilir. Eğer ingilizceniz varsa iyi seviyede olduğunuzu belirtin. Benim gibi hiçbirşeyde yeterli hissetmeyen ama normalin üzerinde olan bir insansanız dürüst konuşmanız gerekiyorsa kendi seviyenizi ölçüp normal yazamamanız gerekir. Ben yabancı dilde eğitim alıp hazırlık sınıfını bile atlamış bir olarak bu hatayı yapıp İngilizce: orta seviye yazdığımda bir firma sahibi gülerek bu şekilde sakın yazma ben seni tanıyorum ama başka başvurularda bu tip şeyler önemli demişti.
 • Bu nokta çok önemli Kariyer.net başvuru yapılırken sizin gibi binlerce kişinin o işe talip olduğunu unutmayın. Firmaların bir çoğu cvlere bile bakmıyor bunun yerine ilk olarak üniversiteye bakıyor bundan dolayıda size gelmeden işe birileri girebilir bunu kesinlikle unutmayın. Bunun içinde önde yer almak istiyorsanız tabiri caizse taciz etmeniz gerekir. Şirketin ismini öğrenip bizzat arayın yada yakınsa atlayıp gidin insan kaynakları ile görüşün. Yada sitesinden maille cvnizi yollayın. Kurumsal firmaların bir çoğu ik@siteismi.com mail adresini kullanmakta. Buradan iletişim kurun gerekirse arayın insan kaynaklarının mail adresini talep edin.
 • Son olarak eklemek istediğim şey her konuda dürüst olun sizi mülakata çağırıp stres testlerinden geçirebilirler. Bunun içinde kesinlikle sakin olmaya çalışın. Giderken günlük hayatınızda giydiğiniz kıyafetleri kesinlikle giymeyin. Firma sizi tanımadan dış görünüşünüze önem verecektir, kendinizi buna göre adapte edin.

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Etmeliyim

 • İş görüşmelerinde yukarıda belirttim ama tekrar yazayım kesinlikle günlük kıyafet giymeyiniz.
 • Size sorulan sorulara net ve kısa cevaplar verin.
 • Yapamayacağınız işler sorulduğunda yeri geldiğinde yalan söyleyin çünkü bu ülkede sordukları soruların yarısını bile size yaptırmayacaklardır eğer o konuda öğrendikten sonra yaparım kanısı oluşursa ilgi alanım değil ancak araştırır o konuda kendimi geliştirebilirim diyebilirsiniz.
 • İngilizce konusunda iyi olduğunuzu belirttikten sonra İngilizce mülakat yapmak isterlerse şu anda çok heyecanlıyım ancak görüşmemin devamını ingilizce sürdürebilirim diyebilirsiniz bunun içinde evde biraz çalışın kendinizi ifade edecek şekilde gerekirse ingilizcesi iyi olan birinden yardım alarak bir metin hazırlayın çalışın.
 • Maaş konusunda en büyük sıkıntılar bu konuda yaşanmaktadır. Eğer firma kaliteli ise ve yükselme ihtimaliniz varsa kendinizi ezdirmeden firmanın maaş politikasının iyi olduğunu düşündüğünüzü ve ücret konusunda cvnizde yada başvuruda belirttiğiniz fiyat aralığının bulunduğunu belirttip firmanın bu konuda adil olacağınızı belirtin. Kesinlikle asgari ücretle çalışabileceğinizi, abi ne olursa gibi tabirlerde bulunmayın.
 • Görüşme esnasında ayak ayak üstüne atmayın, kapıyı görecek şekilde oturun ve kapı açıldığında kafanızı çevirip içeri girene kesinlikle bakmayın.
 • İş görüşmesini yapacağınız kişiyi görebileceğiniz bir yerde oturmayı unutmayın ve kesinlikle dik bir şekilde oturun ve elinizi bağlayıp iki bacağınızın arasına sokmayın 🙂

O kadar anlattık amacımız Kariyer.net‘i karalamak değil sizin için mükemmel bir kaynak firmaları araştırıp elinizden geleni yapın….

About the author

admin

1 Comment

 • CV’lerin çoğunluğu iş verenler tarafından okunmadan ret edilmekte, bunun en büyük sebebi cvlerin ilk bakışta iş verenler tarafından dikkatini çekememesidir.

Leave a Comment