Girişimci Fikirler ve İş Kurma

0
460

Girişimcilik dünyası gün geçtikçe büyüyor. En genel ifadeyle “kâr amacıyla riski üzerine alan kişi” olarak tanımlanan girişimciler, mevcut iş hayatlarıyla ilgili mutsuzluk duyan ya da kendi hayallerini gerçekleştirmek üzere bu yolda adımlar atan kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte, iş kurmak ya da yeni iş fikirleri geliştirmenin çok daha kolay hale gelmesi, girişimci fikirler ve iş kurma yöneliminin de artmasını sağlıyor.

Bazı işler hızlı bir şekilde büyümektedir. Elbette birikimlerinizi başarılı bir şekilde yönetmek ve kazandıran iş fikirlerine yatırmak için ihtiyacınız olan sektörleri bilmenizde yarar var. Bu konuda ilk olarak tavuk yetiştiriciliğini ele alabiliriz. Özellikle son yıllar da yumurta ve tavuk üretiminin arttığı ülkemizde, kazandıran iş fikirleri arasında bu sektörün tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca %200 gibi bir oranla büyümeye devam eden tavuk sektörü için devlet destekleri de araştırılmalıdır. Günümüzün en gözde mesleklerinden biri haline gelen girişimcilik, herkesin aklına aynı soruyu getiriyor. Kısa sürede nasıl girişimci olunur? Her konuda olduğu gibi girişimcilik konusunda da işleri ağırdan almak gerekiyor, ancak bu durum elbette sizi bu yolda atacağınız adımlardan alıkoymamalı. 

Üniversiteden yeni mezun olan bir birey iseniz özellikle iş dünyasına adım atmanın ne denli zorlu olduğu ile direkt olarak karşı karşıyasınız demektir. İlk önce hangi işi nasıl yaparak kazanç elde edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Hedef şiş kurma sürecinde oldukça önemlidir hedefinizi koyarak ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Ne istediğinizi bilmeden yola çıktığınız andan itibaren emin olun ki boşa kürek çekmiş olacaksınız. Kurmak istediğiniz iş alanını belirledikten sonra detaylı bir şekilde bilgi ile eve dönmek üzere piyasa araştırmasına çıkarak bu iş hakkında bu işi kurup işleten işletmeciler ile konuşa bilirsiniz. Genel maliyetler hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için iyi olacaktır. Bu iş için gereli olan sermaye miktarını bilmeniz ve bu sermayeyi hazırlamanız gerekir. Sermayenizi hazırlamak için ülkemizde ki birçok köklü firmadan kredi desteği alabilirsiniz. Sermayenizi temin ettikten sonra yapacağınız işi kura bilmek adana tekrardan bir piyasa turuna çıkarak iş için gereli olan araç gereçlerin maliyetlerini belirlemeniz gerekli bu durumda en önemli konu yapmış olduğunuz piyasa araştırmalarının sonucunda size yeterli olan sermayeyi belirlemektedir.

İş kurmada ilk adım bir iş fikri bulmaktır. Var olan iş fikirlerinden birini seçebilirsiniz veya yeni bir tane yaratabilirsiniz. Bu fikirler için internetten araştırma yapın. Ayrıca aile üyelerinizden, arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan ve meslektaşlarınızdan tavsiyeler alabilirsiniz. Ciddi anlamda araştırma yapmadan bayilik veya internetteki iş fırsatlarına atlamayın. Kaynakları, referansları hesaba kattığınızdan ve bir şeye imza atmadan veya katılmadan önce gizli maliyetleri hesapladığınızdan emin olun.

Bu tür sorulara cevap verirken bir birey kendini tanımasının yanında içinde yaşadığı ülkenin ekonomik, sosyal, iş dünyası gibi dinamiklerini son derece iyi bilmesi gerekmektedir. Yeni iş alanları yaratma anlamında son derece sıkıntılı olan, istihdam oluşturmada zorlanan ve ekonomisi üst düzey olmayan bir ülkede iseniz işiniz daha da zor diyebiliriz. Girişimcilik ve yeni iş kurma anlamında imkânlarınız kısıtlı olduğu gibi, adım attığınız sektörde de hüsrana uğrama şansınız oldukça fazladır. Ancak yine de her türlü olumsuzluğu bilip, açıkta duran fırsatları değerlendirmeyi başarabilirseniz, istediğiniz başarıya ulaşma şansınız yüksektir diyebiliriz. İş kurmak aslında belirli bir tecrübe gerektirmektedir. Bazen sermaye sahibi kişiler, girmek istediği sektöre bir çalışan olarak girip tecrübe sahibi olup, piyasayı yakından tanıyım gerçekten o işin yapılabilirliğini öğrenerek daha sonra kendiişlerini tecrübe sahibi olarak daha kolay kurabiliyorlar.

Bazı sektörlerde sunum üründen daha önemlidir. Bazı sektörlerde ürün kendini sattıracak kadar çok popülerdir ya da popüler bir ürünün taklididir. Sizin müşteri memnuniyetiniz konusunda kendinizi kaptırıp, herkesi memnun etmek gibi bir uğraşınız olmamalıdır. Çünkü her müşterinin memnuniyet derecesi farklıdır. Bu nedenle su istimallerin önüne geçmek amacıyla bu müşteri memnuniyetine bir standart getirmeniz gerekmektedir. Her ne kadar istemeseniz de bu durumu su istimal edecek insanlarla da karşılaşacak ve sabrınızı da bir miktar sınayacaklardır. Eğer sosyal bir insansanız bunu da kolaylıkla başarırsınız, iyi şanslar.

KAYNAK: parafikir.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here