Matematik-Bilgisayar Bölümü

13
1033
Matematik-Bilgisayar Bölümü

Matematik-Bilgisayar programı matematik ilke, yöntem ve sistemlerinin analizi, geliştirilmesi ve bunların karşılıklı ilişkileri ile bu ilke ve yöntemlerin bilim ve teknoloji alanlarına uygulanması konularında çalışacak elemanları yetiştirir.
Matematik-Bilgisayar Bölümü bitirenler ne iş yapar, Matematik-Bilgisayar Bölümü aldığı dersler nelerdir. Matematik-Bilgisayar Bölümü nedir ? başlıklı konumuzu incelemeye başlayalım.

Matematik-Bilgisayar Bölümü

Matematik-Bilgisayar Bölümü

Matematik-Bilgisayar Bölümü Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Matematik-bilgisayar  programında analiz, analitik geometri, fizik, soyut matematik, cebir, diferansiyel denklemler, soyut cebir ve sayılar teorisi, diferansiyel geometri, nümerik analiz, reel analiz, komple fonksiyonlar teorisi gibi dersleri gibi matematik dersleri yanında bilgisayar bilimleri ile ilgili dersler  okutulur.

Matematik-Bilgisayar Bölümü Gereken Nitelikler

Matematik-bilgisayar alanında çalışmak isteyen bir öğrencinin üstün bir akademik yeteneğe, özellikle sayılarla akıl yürütme ve analitik düşünme gücüne sahip olması, cebir ve geometriye ilgi duyması gereklidir

Matematik-Bilgisayar Bölümü Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Matematik-bilgisayar programından mezun olan kişiye “Matematikçi” unvanı verilir. Matematik, saf (sırf) matematik ve uygulamalı matematik olarak iki temel gruba ayrılır. Saf (sırf) matematik alanında çalışanlar, matematik ilke, yöntem ve sistemlerinin analizi, geliştirilmesi ve bunların karşılıklı ilişkileri üzerinde çalışırlar. Uygulamalı matematik alanında çalışanlar ise matematik ilke ve yöntemlerinin bilimsel ve teknolojik alanlara uygulanması ile ilgilidirler.

Matematik-Bilgisayar Bölümü Çalışma Alanları

Matematik-bilgisayar programı mezunları, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını da bitirdikleri taktirde ortaöğretim kurumlarında ya da dershanelerde  matematik öğretmeni olarak çalışabilirler. Matematik programı mezunları astronomi ve uzay bilimleri, istatistik, araştırma teknikleri alanlarında Bakanlıkça yeterli sayılacak düzeyde dersler aldıklarını kanıtladıkları takdirde, bu derslerin öğretmenliğine de atanabilmektedirler. Matematik eğitimi, bilgisayar alanında çalışabilmek için gerekli temel bilgi ve beceriyi kazandırdığından bazı matematikçiler kamu ya da özel kuruluşlarda bilgisayar programcısı olarak çalışmaktadır.
Uygulamalı matematik ve bilgisayar  alanında yetişenler DİE, MTA, TEK, DSİ gibi resmi kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Bilgi işlem, istatistik, iş-ticaret, sosyal ve temel bilimlerdeki araştırma alanlarında matematikçilere gereksinim duyulmaktadır.
Matematik-Bilgisayar programını bitirenler, öğretmenlik meslek bilgisi konusunda ek bir eğitim görmüş olmak koşulu ile, meslek liselerine bilgisayar alanında  dersler vermek üzere, öğretmen olarak atanabilirler.
Matematik-Bilgisayar Bölümü seçen ve seçecek arkadaşlar için oluşturduğumuz bu yazı inşallah faydalı olmuştur.

13 YORUMLAR

 1. ben matematık blgısayar okuyorum kesınlıkle tavsıye etmem çok zor aklınız varsa başka bolume gıdın ama ben yaparım severım dersenız yazın eglencelı gelebılır sıze bu bölüm 🙂

 2. ya bende çağ üni düşünüyorum .. normal burssuz fiyatı 14.580
  ama okul ne kadar iyi ben onu merak ediyorum??
  yani sonuçta bu bölüm için kendini yetiştirmen önemli ..çağ üniversitesi de bu bölümde eğitim verme de ne kadar yeterli??

 3. ya ben bu sene sınava gırdım ve muhtemelen ozel gibi gözüküyor üni mat bilgisayar düşünüyorum okuyanlardan dersler zor flan dıormusunuz ve cağ ünisi nasıl bi üni ve bu sene %75 burs falan baslamıs mı ole bişi normalde ztn fiyatı neydi ki:D

 4. merhaba bende bu sene çağ üniversitesi mat-bilgisyr bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum. ama ne kadar yeterli olduğunu merak ediyorum. bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim..

 5. slm
  ben bu yıl sınavı gırdım.tercıh donemı oncesı puanımı tahmın ettıgım kadarıyla bolumlerı ıncelıyorum.matematık-bılgısayar bolumlerı okuyan arkadaslara soru sormak ıstıyorum.cevaplandırırlarsa cok sevınırım.tesekkurler.
  oncelıkle ben devlet unıversıtelerını tercıh edecegım.eskısehır osmangaz unıversıtesı bu yıl matematık bolumunu matematık-bılgısayar bolumu olarak yapılandırmış.
  matematık bolumu ıle matematık-bılgısayar bolumu arasındakı fark nedır?matematık-bılgısayar bolumu hakkında olumlu ya da olumsuz yorumlar alabılır mıyım?

 6. herkese mrb.çağ ünv. hazırlık okudum 1. sınıfa geçicem ve herkesin çok zor demesi artık beni de ürkütmeye başladı.dersleri ingilizce görecek olmamızın da etkisi çok tabi.bi de 2. dil zorunluluğu var.daha fazla ne olabilir ki…

 7. ben kültür üniversitesi 3 .sınıf matematik bilgisayar öğencisiyim çok fazla araştırma yaparak kültürü seçtim kültür üniversitesinin en köklü ve eski bölümlerinden biri olması ve yüksek lisans hakkını vermesi benim kültür üniversitesini seçmeme sebep oldu.matematik bilgisayar alanındaki hocaları oldukça iyi hatta okulun en iyi egitim veren bölümü bana göre matematik bilgisayar hocalar öğrencilerle çok ilgili dersler oldukça agır ve geçmek kolay degil ama hocaların özgeçmişi hakkında biraz internete bakarsanız hepsi hakkında iyi şeyler bulabilirsiniz çok saygın ve degerli egitimcileri bünyesinde barındırıyor.eger matematik bilgisayar okumak istiyorsanız kültür ü tavsiye ederim bölümde derslerin türkçe olmasıda büyük avantaj çünkü zaten agır bir bölüm dille birleşince bölüme ciddi anlamda yönelmek zor fakat terimler zaten ingilizce ve kiatplarda öyle temel ingilizce bilginiz olması lazım zaten

 8. mrb bnde çağ mat-bilg da okuyorum ama kültüre gecmek istiorm kültür ünwle ilgili bilginz warsa bna bilgi werebilirmsnz çağda büyük ihtimalle kalmam çnk ilk mezunları olcaz yeni açıldı we hafifte olsa tolerans war kültürdede rahatlıkla gecebilrmiyim bunu öğrenmek istiorum we mezuun olunca kültürle çağ arasnda büyük bir fark oluyormu?birdemezunlar kolayc aiş buldumu bn bırakp yyenden hazrlnmayıda dşünüorum cnk.yardımcı olursanz çk sewinrm.

 9. ceren arkadaşımıza katılıyorum bende bahçeşehir hazırlıktayım
  okuyup ta geçmeyi becerebilen birinin yardımıını beklyorum bu bölm hakkındaki bilgiler diğerlerine göre cok az sanki çok gizli operasyon için eğitim alyoz:D

 10. MRB BEN LİSE 1 ÖĞRENCİSİYİM VE SENEYE BİLGİSAYAR BÖLÜMÜNÜ SEÇİCEM AMA HANGİ DERSLER ÖNCELİK VERMEM GEREKTİĞİNİ BİLMİYORUM BUNLAR HAKKINDA BANA BİR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM TŞKR

 11. kardeşim bende kültür matematik bilgisayar mezunuyum. öncelikle hayırlı olsun diyorum sana . bölümde öğretilen dersler oldukça iyi ama bunlarla sınırlı kalmaman gerek ve ayrıca mislerce fazlasını eklemen gerek kendine bitirdiğinde kendinde birşeyler geliştiğini görebilmen için. konulara gelecek olursak merak etme hepsini rahatlıkla yaparsın zor olan şey önceden zor olduğunu kabul edilen şeylerdir.

 12. ya ben çankaya üniversitesi matematik bilgisayar bölümünü kazandım 1sene hazırlık okuduktan sonra bölüme geçicem ama derser ağır gibime geliyo içeriklerine bakılınca bu bölümde okuyan arkadalardan bana yardımcı olabilcek varsa çok memnun olurum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here