İnternetin Hayatımıza Etkisi

2
357

Dünya tarihinin en büyük buluşlarından biri olan internet,Banka hesaplarına, Belediyelerle, Devlet Daireleri ile olan İşlerimizin çok büyük bir kısmını bunun sayesinde yapılmaktadır. Kendi mesleğimizle ilgili aradığımız bilgiler internet üzerinden bulmak kolay ve doğal şeyler haline geldi.Radyo, televizyonlar internetten dinleniyor ve seyredilmektedir. Gazeteler artık daha az satılıyor. İnternet üzerinden eğitim popüler hale geldi.Bunun üzerinden haberleşir olduk.Eski arkadaşlara kolay ulaşır olduk. Yemekleri bile bu yolla sipariş etmekteyiz.
Hatta yirmili yaşlarda ki gençlerin İnternette kurdukları siteler le milyar dolar kazandıklarına şahit olduk. Örneğin postacılar dahi kapımızı daha az çalar oldular. Wep tasarımcılığı diye bir mesleği telaffuz eder olduk.Yabancı kitap satan Türkiye de ki satıcılar tamamen kayboldu. Onun yerne amazon.com dan kitap alır ılduk. Marketlere gitmeden internet üzerinden yiyece,içecek ve elektronik malzemeler kapımızdan alır olduk. Kısacası hayat hem kolaylaştı hem de hızlandı.İşte bu olaylar yaşamımızı değiştirdi, geliştirdi. Daha internetin ilk on yılında bunlar oldu, ikinci ve üçüncü 10 ‘lu yıllarda ne gibi değişim ve gelişimlerin olabileceğini tahmin etmek zor…
Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre dünya da 2008 yılın aralık verilerine göre 180 milyon web sitesi bulunuyor. Piyasa koşulları bütün kurumları interneti kullanmaya zorladı. Günümüz de artık çoğumuzun bir internet sitesi,en az bir kaç e-mail adresi, evinde ve iş yerinde hızlı internet bağlantısı var. Bir iki yıl önce internet sitesi yapmak hedefinde olanlar artık arama motorlarına üst sıralarda yer almak ve sahip oldukları siteleri daha fonksiyonel hale getirmek için çalışıyorlar. 3-5 yıl önce internet sitesi sahip olmak bir prestij iken şimdilerde zorunluluk haline dönüştü. Son yıllarda kullanıcı grupları kavramı internette yaygınlaştı. Bu guruplar meslek ve ilgi alanları aynı olan insanları bir arya getirdi.
Bu gün ise yeni çıkan yasalarla bu işler daha kontrol altına alınmış görünüyor.
Yararlarının sayılması oldukca çok olan internet alanında ki gelişim ve değişimleri ancak; insanlar kendini günün gelişen koşullarında ön yargılarını yıkarak ve çağın gelişimlerini takip ederek internet alemini yakalayabilecektir.

2 YORUMLAR

  1. siz internetin hayat içindeki gerekliliği ve önemi üzerinde durmuşsunuz farklı perspektifle bakmak niyetinden heraketle başlıyorum yazmaya :internet denen görünür görünmez canlı :))) tabi burda teşbih yaptık aslında teşbihten kasıt bu aracın insanlarla bağlantı kurularak asıl amacıma gelmek hissiyatindeyim bu bağlantı şurdan geliyor şimdi insan interneti kullanırken kendi insiyatifinde kullanarak görünmek istediği şekilde bir düzene tabi ediyor o yüzden kötü olarak da karşımıza çıkabilir her an iyi olarakta bunun ölçüsü düzeni hepsi insanın içindekilerin ynasıması olarak sunuluyor bizlere….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here