2018 Bedelli Askerlik Rehberi

1
384
2018 bedelli askerlik rehberi
2018 bedelli askerlik rehberi

2017 yılı son aylarından itibaren tüm medya kanallarında sosyal medya da dahil olmak üzere konuşulan ve milyonlarca insanı ilgilendiren bir konu var : Bedelli Askerlik ! Resmi veriler olarak bakanların yaptığı açıklamaya göre, bakayaların , asker kaçaklarının, tecillilerin ve ertelemeli olanların sayısı 5 milyonu buluyor ki ülke tarihindeki en büyük bedelli askerlik rakamı olarak görülüyor. Bundan bir önceki bedellide 600 bin bekleyen olduğunu düşünürsek günümüzde bu rakam gerçekten ciddi bir rakam. Ve Cumhurbaşkanı’nın son yaptığı açıklamayı da göz önünde bulundurduğumuzda bedelli askerlik 2018 yılında kesinlikle çıkacak ve seçimlerden sonra da 2018 bedelli askerlik şartları açıklanacak.

Biz de milyonları ilgilendiren bu konu için detaylı bir rehber hazırlayalım ve bedelli bekleyen milyonlarca insanı aydınlatalım istedik.

Bedelli Askerlik Nedir ?

Bedelli askerlik devletimizin belirli aralıklarda biriken asker kaçağı, bakaya ve tecilli sayısını eritmek ve devlet bütçesine ( ki ciddi bir rakam çıkıyor ) katkı yapmak amacıyla çıkardığı , devlet tarafından belirlenen bir miktar karşılığında vatani görevinden muaf olma işlemidir. Bedelli askerliğin yaş ve ücret olarak belirli sınırlamaları vardır. Bu konuları aşağıdaki maddelerde ayrı ayrı açıklayacağız.

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır ?

Bedelli askerlik açıklandıktan ve şartları belirlendikten sonra , öncelikle bu şartlara uygun kişiler , devletin açıkladığı banka hesaplarına , yine devletin belirlediği miktarı yatırır. Ödeme dekontunu alır ve en yakın askerlik şubesine giderek bedelli ücretini ödediğini belgeler ve resmi işlemleri de tamamlayarak askerlik görevinden muaf olurlar. Bedelli askerlik nasıl yapılır sorusunun en net cevabı budur. Ayrıca son bedelli işleminde şubeye gitmeden E-devlet üzerinden de başvuru yapma imkanı sunulmuştu.

2018 Bedelli Askerlik Şartları Nedir ?

2018 bedelli askerlik şartları henüz açıklanmadı. Seçimlerden sonra çıkması beklenen bedelli yasası açıklandığında netlik kazanacak. Ancak son çıkan bedelli yasasında bedelli askerlik yaş şartı 28 yaş ( 1 ocak 1988 ve öncesi doğumlular için ) , bedelli askerlik ücreti ise 28 bin TL idi.

Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Çekilir ?

Bedelli askerlik yasası onaylandıktan sonra bu yasadan faydalanmak isteyen kişilerin devlete devletin belirlediği tutarı ödemeleri gerekmektedir. Ancak bedelli bekleyen kişilerin bir bölümü bu ücreti nakit ödeyebilecek durumdayken, bir bölümü de kredi çekerek ödemek zorunda olabilir. Ve bedelli bekleyen sayısı da çok fazla olduğu için belirli bankalar bedelli askerlik kredisi çıkarırlar. Son çıkan bedelli askerlik kredisi oranları gayet uygundu. 18bin TL çeken bir vatandaş, 12 ay taksite böldüğü takdirde 19.300 TL gibi bir rakam ödüyordu. Bedelli kredisi çekmek için öncelikle bedelli askerlik için uygun olunması gerekir ve aylık kazancın da istenen taksit oranının 3 katı veya daha fazlası olması gerekir. Bu şartları taşıyan herkese bankalar bedelli kredisi veriyorlar.

2018 Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 

Henüz bedelli askerlik çıkmadığı için banka isimleri veremiyoruz. Ancak 2014 yılında ING , TEB , ABANK , DENİZBANK , TEKSTİLBANK , FİNANSBANK VE GARANTİ BANKASI bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasındaydı. 3 aşağı 5 yukarı bu sene yine benzer banka isimlerini görebiliriz ancak bu sayının çok daha fazla olması tahminlerimiz arasında.

Kaynaklar :

https://bedelliaskerlik2018.com/

http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/bedelli-kredisi-cekecekler-dikkat/97713/

https://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kredisi/derleme/bedelli-askerlik-icin-ihtiyac-kredisi-sartlari-neler

2018 Bedelli Askerlik Platformu sponsorluğunda yayınladığımız yazımızın sonuna geldiniz. Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here