Haberso Güncel Haberler

0
500

Güncel haber; bugünlerde ya da gün içerisinde meydana gelmiş, günün konusu olan haberlere denilmektedir. Güncel haber yapmak haberciliğin en önemli özelliklerinden olmaktadır. İnsanların habere en doğru ve en güvenilir şekilde ulaşabilme hakkı olduğu gibi güncel haber alma hakları da vardır. Hiç kimse birkaç ay önce meydana gelmiş bir haberi tekrar tekrar izlemek istemez. Haberso bu konuda çok dikkatli ve aynı zamanda özenli davranmaktadır. Haberso.com haberleri her zaman doğru ve güncel bir şekilde aktarmıştır. Haberin her zaman güncel olması çok önemlidir. Habersonun, en temel habercilik ilkesi arasında güncel habercilik vardır. Çünkü haberso, kendini kullanıcılarının yerine koyar ve kişinin habere nasıl ne şekilde ulaşmak istediğini sorgular. Haber değeri taşıyan bir olay habercinin eline geçtiği zaman bu haber çok çabuk bir şekilde yayınlanmalıdır. Haber bekletilirse hiçbir güncel haber özelliği kalmamaktadır.

Haber Nasıl Olmalıdır?

Haber, ilginç ve güncel olayların nesnel ve gerçeğe uygun bir şekilde aktarılmasıdır. Haber yazılarında taraflı değerlendirmelerden uzak durulması gerekmektedir. Haberi anlatırken metin kısa, haber dili de yalın olmalıdır. Söz oyunlarından uzak durulmalı, haber ilginç olmalı ve kolay iletilmelidir. Haberlerin en önemli özelliği arasında güncel ve yeni olması yer alır. Var olan haber, 5N1K kuralına uymalıdır. Kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden soruları kaynağa yönelik sorular olup var olan haber bu sorulara cevap verebilmelidir. Haber yapılırken argo kelimelerden uzak durulmalıdır. Haber konusu ne olursa olsun tarafsız bir tutum sergilenmelidir.

Sosyal Medya Gazeteciliği Ve Güncel Haberler

Haberleri doğru, hızlı ve güvenilir almanın yanında güncel bir şekilde almakta çok önemlidir. Güncel haber almanın artık en kolay yolu sosyal medya gazeteciliğidir. Bir sosyal medya gazetesi olan Haberso haberleri en güncel bir şekilde aktarmaktadır. Güncel haberlere ulaşmanın bir tık kadar yakında olması sosyal medya gazeteciliğini geliştirmiştir. Günümüzde insanların artık haberlere anında ulaşabilme isteği sosyal medya gazetesi olan haberso.com sitesini oldukça önemli bir yere getirmiştir. Çünkü artık geleneksel gazetecilik pek fazla rağbet görmemektedir. İnsanların haberlere anında, hızlı bir şekilde ulaşmak istemesi ve bu alanda oldukça kendini geliştiren haberso.com sitesinin öne çıkmasını sağlamıştır.

Sosyal Medya Gazeteciliği Muhabirleri

Gelişen teknoloji artık haberciliğin klasik anlamda değil teknolojik anlamda gelişmesini zorunlu kılmaktadır. Tüm bu imkanlar okurların haberlere ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Bunun yanında sosyal medya gazeteciliği muhabirlerinin zamanını kısıtlamıştır. Bu yüzden geleneksel gazeteciliğin muhabirlerinden ziyade, sosyal medya gazeteciliği muhabirlerinin teknoloji ile arasının çok iyi olması gerekmektedir. Çünkü sosyal medya gazetecilerinin en çok kullandıkları alet bilgisayar gibi bir teknolojik alettir. Haber yazılarını bilgisayar üzerinden yazmaktadırlar. Muhabirlerin edebi, siyasi, sosyal konular başta olmak üzere birçok konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Muhabirlik yapmak isteyen kişilerin iyi bir araştırmacı olması gerekmektedir. Sorgulama özelliği gelişmiş olmalı, bilgileri, haberleri, verileri yakından takip etmelidir.

Haber Yazmada Uygulanacak Kurallar

Haber yazılırken, bir kaynağın ağızından aktarılarak yazılması önerilmektedir. Muhabir, haberin kaynağını yazamıyorsa eğer güvenilir bir kaynaktan alınan bilgiye göre gibi bir cümleyle bu durumu belirtmelidir. Cümleler doğru kısa ve anlaşılır olmalıdır. Bir cümlede sadece bir fikir vurgulanmalıdır. Yabancı kelimeler açıklanmalıdır. Haberlerde yer alan kişiler tanıtılmalıdır. Haber metni yazılırken bilgiler sadeleştirilmeli, parantez ve maddeler kullanılmamalıdır. Haber başlığı dikkat çekici olmalıdır. Haber başlığı ve metin uyum içerisinde olmalıdır. Haberin doğruluğu mutlaka araştırılmalıdır. Gündem haberleri üreten Haberso .com haber yazmada uygulanacak kurallara son derece dikkat etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here