Su orucu nasıl yapılır ?

0
1230

Son zamanlarda televizyonlarda da görmeye alışık olduğunuz ve sağlık için önemli olan su orucu nasıl yapılır sorusunu sizlerle anlatacağız. Türkiye’nin bir çok yerinden talep gören ve sağlığına kavuşmak için gün geçtikçe taleplerin arttığı bu tedavi yöntemine karşı bilim adamları ve doktorlar iki farklı düşünceye sahip olmuş durumdalar. Kimileri sağlıklı derken, kimileri de vücudun bu kadar uzun süre aç bırakılmasının zararları olduğundan bahsediyor.

Su orucu nedir ?

Sağlıklı bireylerin sıklıkla başvurduğu bu yöntem sayesinde vücudunuza adeta detoks görevi gördüren bir çalışmaya sokmuş oluyorsunuz. Aslında su ile tutulan orucunun amacı bağırsakta bulunan faydalı bakterileri arttırmak olarak açıklasak yanlış olmaz. Sağlığımız açısından oldukça önemli bir yer tutan sindirim sisteminin eski sağlığına kavuşması ve iyi huylu bakterilerin kötü huylu bakterileri yemesini sağlamaktadır. Su orucu tek sayılarda tutulmalıdır. 1-3-5 gibi günlerde su orucunu tutarak kendinize fayda sağlayabilirsiniz.

Su orucu deneyimleri

Su orucunu ben ve annem olmak üzere ikimizde denedik. İlk gün oldukça sıkıntılı bir süreç geçirsekte ikinci ve üçüncü gün bu zorluk yok denecek kadar aza indi. Annem su orucundan sonra tansiyonunda ciddi düzelme oldu. Su orucu ile birlikte verdiği kiloları kalıcı olarak verdi ve su orucu bittikten sonra tekrar almadı. En önemlisi midesindeki küçülmeyi kendiside hissetti. Sabahları kaltığında oldukça dinç ve kendinde hissetme değişik bir duydu.

Su orucu ile nasıl zayıflanır ?

Su orucu ile ister istemez bağırsaklarınız boşaldığı için zayıflamış oluyorsunuz. Su orucundan sonra midenizinde küçülmüş olması sebebi ile yediklerinize dikkat ederek verdiğiniz kiloları kalıcı hale getirebilirsiniz. Şunu belirtmek isterim bu orucu tuttuktan sonra gerçekten zayıflıyorsunuz.

Su orucu faydaları zararları nelerdir ?

Su orucunun faydası bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artışıdır, vücudunuzda biriken demir oksitlerden arındırıyor kısacası detoks etkisi yapmaktadır ve vücut arınmaktadır. Ayrıca hızlı ve kalıcı kilo vermenizi sağlar
Su oruçunun zararları ise fazla süre yapıldığında sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. İnsanlar aç olarak 15 gün boyunca yaşayabileceği söylensede su orucunun 7 günden fazla yapılması önerilmemektedir. Su orucu çok eskilere dayanan tarihsel bir gelişim yaşamaktadır. İbn-i Sina 3 günlük su orucu tutarak bu işlemi sık sık yaptığı bilinmektedir.

Kimler su orucu tutmamalıdır ?

Önereceğimiz oruç herkes için sağlıklı değildir. Aşağıda belirttiğimiz kişilerin su orucu tutumaması gerekmektedir.

  • Yeme bozukluğu yaşayanlar
  • Fazla kilolu olanlar
  • Hamile ve bebek emzirenler
  • Kalp rahatsızlığı olan ve riski bulunanlar
  • Tip 1 diyeti bulunanlar
  • Kronik baş ağrısı ve migreni olanlara tavsiye edilmemektedir.

Su orucu nasıl yapılır ?

Bağırsakları ilk olarak temizlemeniz gerekmektedir. Oruç tutmak isteyenler 1 su bardağına 2 tatlı kaşığı ingiliz tuzu koyup içilmesi gerekmektedir. Bu işlem akşam saat 6’dan sonra yapılır ve bağırsaklar temizlenir. Ertesi günü isteyen gün boyu istediği kadar su içebilir. Bu orucu tek günler tutmanız önerilir. Hatta 20 ve 30 güne çıkanlar var ama siz başlangıç olarak 3 gün tutmanız öneriririz. Oruç bittikten sonra ki ilk gün su ile meyve suyu karıştırılıp içilecek. Daha sonraki gün meyve suyu ve salata yenilecek. 3 gün oruç tuttuysanız eğer 3 gün boyunca meyve suyu ve salata yemeniz tavsite edilir. Bu süreç bittikten sonra yavaş yavaş katı yiyecekler yemeye başlayabilirsiniz.
Sizler için sağlıklı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Sağlıkla ilgili bilgileri sağlık bölümümüzü inceleyerek öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here