Sağlık

Türk Mutfağının Geleneksel Tatlıları

Written by admin

Mutfakların vazgeçilmez ve geleneksel tatlıları sayesinde sofralarınıza büyük bir lezzet kazandırabilirsiniz. Tatlı krizine girdiğinizde ilk değerlendirebileceğiniz tarifler yemeklerinize eşlik ederek sizlere adeta bir lezzet şöleni yaşatır.

Revani ve Kalburabastı

Yemeklerin ardından gelecek bir tatlı bekleniyorsa bu genellikle revani olur. Sofradaki herkes revaninin tadına hayran kalır. Geleneksel tatlılar arasındaki en değerlilerinden olan revani aynı zamanda bir diğer geleneksel tatlı olan kalburabastı ile son derece uyumlu bir şekilde tüketilebilmektedir. Bol şerbetli bir tatlı olan kalburabastı lezzetiyle fark yaratan özel tatlılar arasındadır.

Halka Tatlısı ve Tulumba Tatlısı

Tatlı ve sokak lezzetleri denildiği zaman ilk akla gelenler arasındaki halka tatlısı çoğu insan tarafından büyük bir beğeni ile tüketilir. Üretilişi ve lezzeti açısından halka tatlısının ufak bir dostu olarak nitelendirilen tulumba tatlısı da hızlı bir şekilde tüketilebilecek en özel tatlılardandır.

Baklava ve Şöbiyet Tatlısı

Şerbetli tatlılardan hoşlanıyorsanız baklavayı mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda evlerde de yapılabilen baklava enfes bir lezzet olarak öne çıkar. Baklavadan vazgeçmenize gerek kalmadan tadabileceğiniz şöbiyet tatlısı, baklavanın en önemli eşlik edenlerindendir. Yanına uygun bir içecek ile son derece lezzetli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kadayıf ve Ekmek Kadayıfı

Cevizli olarak hazırlandığı zaman ayrı, Antep fıstıklı olarak hazırlandığında ayrı bir lezzeti olan kadayıf, tel tel yapısıyla damağınızda unutulmayacak bir tatlı bırakabilecek tatlılardandır. Dokusuyla farklı bir lezzet sunan ekmek kadayıfı da üzerine eklenebilen kaymağıyla mutluluğu sizler için garantiler.

Fırın Sütlaç ve Keşkül

Mutfakların en ünlü ve en sevilen tatlılarından olan fırın sütlaç, şerbetli tatlılardan hoşlananlar için iyi bir alternatiftir. Hafif ve bol sütlü tatlılardan keyif alıyorsanız sütlaç deneyebilirsiniz. Osmanlı saray mutfağından sofralara gelen ve girdiği her mekanı şenlendiren bir tatlı arıyorsanız keşkülü de deneyebilirsiniz.

Tavuk Göğsü ve Aşure

Tavuk göğsü geleneksel tatlılar arasında en sık tüketilenlerdendir. Aynı zamanda aşure de vazgeçilmeyen tatlılardandır. Aşure tarifi son derece pratik olduğundan dolayı kolayca hazırlanabilecek şekildedir. Özel günlerin kurtarıcısı olan aşureyi hızlı bir şekilde hareket etmek istediğiniz zamanlarda lezzetli bir tatlı olarak tercih edebilirsiniz.

About the author

admin

Leave a Comment