Nasıl Yapılır ?

Bankaya gitmeden kredi notu nasıl öğrenilir ?

Written by admin

Bankaya gitmeden kredi notu nasıl öğrenilir başlıklı konu için oluşturduğumuz bu makalede kredi talebinde bulunmadan önce puanınızı öğrenmeniz gerekmektedir. İnsanalrın sürekli olarak ihtiyaç duyabileceği ihtiyaç kredisi, konut kredisi, ev kredisi gibi konularda bankaya gitmeden kredi sorgulamanız oldukça kolay.

Findeks tarafından sağlanan kredi puanınız tüm bankalarda geçerlidir ve bankalar için önemli bir değerlendirme kriteri olan kredi notu, kredi talebi talebinde bulunanların bankadan kredi talep etmeden önce yapması gereken sorgulardan bir tanesi. Bankaya gitmeden kredi notu sorgulamayı akıllı telefonlarınızdan online bankacılık kullanılan tüm uygulamalarda kredi çek kısmında bulunmaktadır.

Bankaya Gitmeden Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks Kredi Notu sorgulama, tüm bankaların bağlı olduğu bu sistem ile kredi ödeme alışkanlığınıza göre hazırlanmış risk raporudur. Detaylı rapor bilgilerine bankalar bakarak ödeme alışkanlıklarınızı belirler ve taahüt etmiş olduğunuz ödemeyi yapıp yapamayacağınız konusunda bankaların fikir sahibi olmasını sağlar.

Bankaya gitmeden ihtiyaç kredisi çekmek için bankaya gitmeden kredi notu öğrenme seçeneği ile sorgunuzu yapabilirsiniz. Hem ihtiyaç kredinizi kolay çekmenizi sağlar, hemde kredi talebinde bulunacak kişi veya kişilerin kredi notu uygunluğunu kontrol eder. Basit bir örnek vermek gerekirse kredi kartını ödeme yönündeki alışkanlıklarınız bu puanlama sistemi ile ortaya çıkar ve uzun süre gecikmeler olduğu durumda findeks kredi notunuz çıkar.

Kredi çekmek için son 6 aydaki kredi ödeme alışkanlıklarınız oldukça önemlidir. Bankaya gitmeden kredi notu nasıl öğrenilir sorusunun cevabı için bu linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsin. Bu puanı almak için findeks üye olmanız ve 1 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bazı isteklerde bu fiyatlandırma 6 TL’gibi bir rakama çıkabilir.

Kredi notu hesaplanırken nelere dikkat edilir ?

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları %35

Kredi ürünlerini ödeme düzeni oldukça önemlidir. Kredi notunuz hesaplanırken %35 kısmını bu oluşturmaktadır. Ödemelerinizin son ödeme tarihinden geç yapmanız durumunda findeks kredi notunuz olumsuz etkilenmektedir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu %35

Findeks notu hesaplamada iyi ve kötü şekilde kapanmış kredileriniz, teminatlarınız veya teminatsız mevcut borçlarınız ve limitleriniz hesaplamaya dahil edilir.

Yeni Kredili Ürün Açılışları %11

Henüs ödeme performansı beli olmayan ve yakın zamanda çekilen krediler, kişinin kredi oranını arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. Yeni kredi çekmişseniz risk oranınız artmaktadır ve bu oran puanlamada önemli bir unsurdur.

Kredi Kullanım Yoğunluğu %10

Findeks kredi notunun %10’luk kısmını kredi kartı ve kredi kullanımlarınızı oluşturur. Düzenli ödeme tarihçenize bakılır ve findesk kredi notunuz hesaplanır. Bu puanlama hiç kredi kullanmamış veya az kredi kullanmış kişilerde yüksektir. Kredi puanınızı kişiye göre yükseltip alçaltabilir. Geri kalan %9’luk kısım ise findeks tarafından saklı tutulmaktadır.

Kredi talebinde bulunacak kişilerin kredi notu uygunluğu son 5 yıla ait tüm hesaplarınızın incelenmesi sonucu oluşturulur. Bankalar düzenli ödeme yapan kişilere kredi vermeyi tercih etmektedir. Eğer düzenli ödeme yapmadıysanız en az 6 ay düzenli ödeme yaparak kredi çekmenizi öneririz. Uzun süre kredi kartı ödemelerinde gecikmeler yaşamanız kredi notunuzu düşürür.

Bankaya gitmeden kredi notu öğrenme yolu iki şekildedir bankaların online uygulamalarından findeks kredi sorgulama yapabilir yada findeks web sitesine girerek TC numaranızı ve telefon numaranızı yazarak kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmeniz konusunda yukarıda bilgiler verdik. Günümüz bankaları kredi puanı düşük olan kişilerin taleplerini KKB bürosunun paylaştığı bilgilere göre karar verir. Size tavsiyemiz ödemelerinizi düzenli ve sık yapmanızdır. Kredi kartı kullanma sıklığı yazmasa da findeks kredi notu öğrenme konusunda oldukça önemlidir. Bankaların internet bankacılığından da bankaya gitmeden kredi notu öğrenme imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendirkten sonra ihtiyaç kredisi için bankalarınızın kredi talep sms numaralarına kredi notunuzu öğrendikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

Bankaya gitmeden kredi notu nasıl öğrenilir

Bankaya gitmeden kredi notu nasıl öğrenilir

 

About the author

admin

Leave a Comment