Nargile Cafeler İçin Ruhsat Uygunluk Belgesi

0
1388
1505aa75fNargile Tütünü Mamülü Sunumuna ilişki yasanın ilk başta Nargile yasaklanıyor mu şeklinde yorumlanmasına karşın konu ile ilgili açıklamalar yavaş yavaş gelmeye başladı. Artık nargile cafelerde uygunluk belgesi alacak.Nargile Ruhsatı
Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi almak için iş yerinin okul öncesi eğitim veren kurumlara, dershanelere öğrenci yurtlara, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk, orta ve lise öğrenim kurumlarına kapıdan kapıya en az 200 metre mesafede bulunması gerekiyor.
Yine, okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk, orta, lise ve yükseköğretim kurumlarının; kültür ve sosyal hizmet binalarının; bu binaların müstakil yapıları ile bunların eklentileri ve bahçelerinin, yerleşke sınırları içinde faaliyet gösteriliyor ise buraların, kapalı ve açık alanlarında yer almaması gerekiyor.
Ayrıca, Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi alan işyerlerinin, sağlık, kültür, sosyal hizmet ve spor hizmeti verilen yerlerin hizmetin ifa edildiği alanların müstakil yapıları ile bunların eklentileri ve bahçelerinin yerleşke sınırları içinde faaliyet gösteriliyor ise buraların, kapalı ve açık alanlarında bulunmaması şartı da bulunuyor. Kapalı alan şartının Sigara Yasağı genelgesindeki ‘Kapalı alan’ tanımına girmeyen alana sahip olmasının zorunlu olduğu kaydedildi.
Tütün ihtiva eden ve etmeyen, nargile aparatında tüketilen tüm ürünler 18 yaşını doldurmamış kişilere satılaması ve tüketimlerine sunulması yasaklanırken, Nargilelik tütün mamulünün, içerisinde su bulunan geleneksel nargilelerde tüketilebileceği zorunluluğu getirildi.
Nargilelik tütün mamulünün içime sunulduğu işyerine ait alan/alanlarda her ne suretle olursa olsun, bu mamullerin tüketimini özendirici ve teşvik edici reklam, tanıtım, kampanya, promosyon veya herhangi bir etkinlik yapılamayacak.İçime sunulan nargilelik tütün mamulü, satış belgesi almış satıcılardan temin edilecek ve bunlara ilişkin belgeler saklanacak.Nargilelik tütün mamulü gibi nargile aparatı ile tüketilen, tütün dışındaki hammaddelerden elde edilmiş bitkisel nargile veya bitkisel nargile melası benzeri ürünler içime sunulamayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here