League Of Legends’te Elo Nedir?

0
588

League of legends’in adil eşleşmeler ve rekabetler için küme(rank) sistemi bulunmaktadır. Küme yani derece (rank) sistemi oyuncuların yeteneklerine ve oynanışına göre dağılımını sağlamaktadır. Rank sisteminde amaç oyuncuların sürekli kendilerini geliştirmesi ve yüksek elolara ulaşmasıdır. League of Legends’te ranklar oyuncuların yeteneklerine göre dağılım gösterdiklerinden oyunda adaletli bir eşleşme sağlamaktadır. Lol oyununda 9 adet küme bulunmaktadır. Oyun içinde rank yükseltmek için oyunda dereceli oyun modunda oynamak gerekmektedir.

Dereceli oyun modları ise esnek dereceli ve Solo/duo dereceli olmak üzere ikiye ayrılır. İki rank sistemi de bağımsız işlerken çoğunluklar Solo/duo dereceli modu daha büyük öneme sahip olmaktadır. Rank sistemindeki basamaklara ise elo ismi verilmektedir. Yüksek elo oyuncuları ise E-spor oyuncusu olma şansını yakalamaktadır.

Eloboost veya koçluk hizmeti alarak elo yükseltmek için buraya tıklayınız

Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

Lol oyununda 9 adet küme bulunmaktadır. Bu kümeler sırasıyla demir, bronz, altın, platin, elmas, ustalık, büyük ustalık ve şampiyonluk kümeleridir. Oyuncular adil eşleşmeler için bulundukları kümenin en fazla 2 üstü ve 2 altıyla eşleşirler. Tüm oyuncular yeni sezona unranked başlarlar. Önceki sezon herhangi bir kümede olan oyuncular yerleştirme maçlarıyla kümelerini belirlerken yeni oyuncuların normal oyun performansları değerlendirilir. Kümelerin elo basamakları bulunmaktadır. Bu basamaklar 4’ten başlar ve 1’e kadar ilerler. Oyuncular bu basamakları tek tek çıkarak yükselmektedirler. Fakat rank sistemi iki yönlü olarak çalışmaktadır. Yani rank yükselebilir ve düşebilir.

League of Legends’te elo yükselmesi ya da düşmesi Lp (lig puanı) ile sağlanmaktadır. Oyuncular kazandığı her maç sonunda elosuna göre lp puanı kazanır kaybettiklerinde ise yine belli bir miktar kaybederler. Lol oyununda lpler maçı kazanan takıma verilse de lig durumu bireysel olarak güncellenmektedir. Oyuncular mevcut elosundaki ilerleyişlerine ve ligde kalma sürelerine göre lp kazanımı elde etmektedirler. Oyuncular lp puanlarını 100’e ulaştırdıklarında bir üst eloya yükseltirken 0’a düştükten sonraki kaybedilen oyunda ise elo düşmektedir. 4.basamakta küme düşmesi söz konusuyken 1.basamakta 100 LP sonrası seri maçları oynanmaktadır. 5 seri maçının 3’ünde galibiyet alan oyuncular ise bir üst kümeye yükselmektedirler.

League of Legends’te Kümeler

League of Legends’te oyuncular kümelerde gruplandırılmaktadırlar. Kümeler elo sisteminin dengesini sağlamaktadır. Lol oyununda 9 küme bulunmaktadır. Bunlar; Demir, bronz, gümüş, altın, platin, elmas, ustalık, büyük ustalık ve şampiyonluk kümelerdir. Lol oyunun en düşük kümesi demirken en yüksek kümesi ise şampiyonluk kümesidir. Oyunda demirden elmasa kadar olan tüm kümeler 4 basamaktan oluşurken ustalık, büyük ustalık ve şampiyonluk kümeleri tek basamaktan oluşur. Lol oyununda bölgelerin lig sıralaması bağımsız olarak ilerlemektedir.

Lol oyununda en fazla oyuncu gümüş kümesinde bulunurken en az oyuncu şampiyonluk kümesinde bulunur. Bunun sebebi en yüksek küme olmasının yanında her bölgede şampiyonluk kümesi için 200 oyuncu sınırı bulunmaktadır. Şampiyonluk kümesinde 100 lp sınırı bulunmamaktadır. Bunun yerine oyuncular elde ettikleri lpler ile sıralanırlar. Ayrıca şampiyonluk kümesine geçişte de oyuncuların 200. Sıradaki oyuncunun lp sayısını geçmesi gerekmektedir. Lol oyuncuları sezon sonunda yükseldikleri en yüksek kümeye göre sezon sonu ödüllerini almaya hak kazanırlar. Bu ödüller; demir kümesi dışındaki tüm kümeler bitirdikleri kümenin çerçevesini, altın üstü oyuncular şanlı ödüllerini ve şampiyonluk sıralamasını 1. sırada bitiren oyuncular ise League of legends özel ödülünü kazanırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here