Güncel

Küçük Evler İçin Göz Alıcı Dekorasyon Fikirleri

Written by admin

Evinizi dekore etmek için farklı fikirler geliştirebilir, evinizin mükemmel görünmesini sağlayarak dostlarınızı kendinize hayran bırakabilirsiniz. Geniş evlerde  olduğu gibi küçük evlerde de aynı rahatlıkta ve kolaylıkta dekorasyon yapamazsınız. Küçük evlerde oda ölçüleri standart ölçülerin altında  olduğu için doğru adımlar atmalı, alternatif fikirler geliştirerek evinizin göz alıcı bir güzelliğe sahip olmasını sağlamalısınız. Küçük bir evi veya odayı dekore ederken dikkat etmeniz gereken altın kurallar vardır. Bu kurallara dikkat ederek mükemmel bir dekorasyon yapabilirsiniz. Küçük ev dekorasyonlarında uygulamanız gereken temel kurallar şunlardır:

1 ) Mobilya seçimi

Küçük odalar için tercih edeceğiniz mobilyalar oda ölçüleri ile ideal orantıda olmalıdır.  Odanızın ölçülerine göre mobilyalar tercih etmeli, odanızın daralmasını önleyerek geniş ve ferah bir dekorasyon yapmalısınız. Aksi durumda çok dar bir odaya sahip olursunuz. Tercih edeceğiniz mobilyaların renkleri de oda ile uyumlu olmalı ve renk kontrastını bozmamalıdır. Küçük ev dekorasyonlarında renk kontrastı çok önemlidir.

2) Renk seçimleri

Küçük odalarda dekorasyon içinde kullanacağınız renkler odayı daha aydınlık ve ferah gösterecek tonlardan seçilmelidir. Aydınlık bir oda hem geniş hem de ferah görüneceği için küçük dezavantajı arka planda kalacaktır. Bu nedenle küçük odalarda beyaz ve bej renk tonları seçilerek dekorasyon yapılmalı ve oda oldukça aydınlık gösterilmelidir.

3 ) Aksesuar seçimi

Oda içinde tercih edeceğiniz aksesuarlar fazla yer işgal etmemeli veya aksesuar teşhir alanları duvar rafları şeklinde düşünülmelidir. Aksesuarlar odayı daha zengin ve daha ihtişamlı gösterecek, duvar rafları ile duvarları süsleyeceğiniz gibi aksesuarlarınızın odayı daha da dar göstermesinin önüne geçeceksiniz.

4 ) Aynaları kullanın

Oda içinde geniş gösterecek ve odanın zarafetini yansıtacak aynalar mutlaka tercih edilmelidir. Aynalar yansıtıcı özellikleri ile odanızın zarafetini artıracağı gibi odanızı daha geniş gösterecektir. Aynı zamanda odanın aksesuar ihtiyacını da karşılayacağı için aynaları dekorasyon içinde mutlaka kullanmalısınız. Ayna ölçüleri odanızın ölçüleri ile orantılı olmalı, ideal oranlarda zarif çerçeveli bir ayna ile mükemmel bir dekorasyon yapmalısınız.

5 ) Aydınlatma seçimi

Küçük odalarda aydınlatmaların önemi diğer odalara göre daha fazladır. Aydınlatmalar geniş odalarda homojen bir ışık oluşturacağı için ideal bir seçim yapılabilir. Ancak küçük odalarda aydınlatmalar yoğun bir ışık demeti oluşturarak göz sağlığını tehdit edecek düzeye geleceği için oda ölçüsüne göre ışık şiddeti seçilmeli ve uygulanmalıdır. Aksi durumda aydınlatma küçük bir odanın katili olacaktır. Aydınlatma da renk tercihi kişiliğinize göre değişkenlik gösterebilir.

6 ) Perde seçimi

Küçük evlerde perdeler odanın zarafetinin yansıtılması ve küçük dezavantajının ortadan kaldırılması açısından çok önemlidir. Bu nedenle oda içinde kullanılacak açık tonlar ile uyumlu kışlık ve yazlık perdeler tercih edilmeli odanın kontrastını bozmadan şık seçimler yapılmalıdır. Perde kumaşı mevsimine göre seçilmeli,  her mevsim için özel kumal tercih edilmelidir.

7 ) Zemin seçimleri

Küçük odalarda zemin göz önünde olacağı için oldukça önemli bir hale gelir. Zemin tercihi yaparken çok parlak olmayan ve doğal malzemeler seçilmeli,  ışığı yansıtmayan, zarafeti ile odanın zarafetini katlayan bir zemin tercihi yapılarak odanın küçük dezavantajı ortadan kaldırılmalıdır. Ahşap parke veya doğal mermer tercih ederek zeminin zarafetini odanın zarafetine katmalısınız.

 

Küçük bir evi mutfağı veya odayı dekore ederken temel olarak bu kurallara dikkat edilmelidir. Bu kurallar ile  eviniz oldukça geniş ve şık bir görünüme sahip olacağı gibi dostlarınızın ve arkadaşlarınızın da beğenisini kazanacaktır. Evinizin dekorasyonunda tarzınızı ön plana çıakrmak isterseniz u kurallar eşliğinde alternatif fikirler geliştirmeli ve dekorasyonun estetiğini bozmadan kişiliğinizin yansımalarını evinizde uygulamalısınız.

About the author

admin

Leave a Comment