Fitoterapi Nedir

0
521
Fitoterapi nedir
Fitoterapi nedir

Fitoterapi Nedir ?

Fitoterapi , kısa anlamı ile bitkiler aracılığı ile tedavi anlamına gelmektedir. Bazı bitkilerin tamamının bazılarının ise belli bölümlerinin kullanılarak hazırlanmış olan doğal kürlerle hastalıkları tedavi etmeyi ve oluşmadan hemen önce engellemeyi amaçlamaktadır. İnsanlık süresi boyunca bilinen en eski tedavi yöntemleri arasındadır. Fitoterapide kullanılacak bitkiler şifalı bitkiler olarak isimlendirilir.

Türkiye’deki flora konusunda oldukça zengindir. Oldukça yüksek miktarda miktarda aromatik ve tıbbi bitki bir arada bulunmaktadır. Ülkemizde yetiştirilen tohumlu bitki sayısı ise yaklaşık olarak 12.000’dir. Bu 12.000 tür arasında 3700 civarı endemik türü bitki yer almaktadır. Endemik bitki ekolojik yetişme şartlarından nedeni ile sadece belli bölgelerde yetişebilen ve dünya üzerinde başka bir yerde yetişme ihtimali olmayan bitki türlerine verilen addır. Diğer anlamı ile o yöreye özgü bitkiler diyebiliriz.

Flora konusunda bu kadar zengin yer almamıza karşın fitoterapi yeteri kadar gelişme gösterdiğimiz bir alan olmamaktadır. Buna rağmen son dönemlerde fitoterapi ve doğal yöntemlerle tedaviye olan eğilim geçmiş zamanlara göre daha da yükselmiştir. Bu durumu etkileyen birçok faktör yer almaktadır.

Fakat en temel sebeplerinden bir tanesi ise insanların sağlıklarını korumak için daha doğal yolları tercih edebilmesi ve bu konuda daha aktif bulunmasının yanı sıra normal süreç içerisinde kullanılan tıbbi tedavi işlemlerinin oldukça fazla yan etkiye sahip olabilmesidir.

Bununla beraber tıbbi tedaviler sonucu elde edilecek olan memnuniyetsizlik ve bu tedavi türlerinin yan etkilerinin yaşam kalitesini azaltması ile insanları daha fazla doğal tedavi yöntemlerini seçmeye itebilmektedir.

 

Fitoterapi biliminde en önemli ve hassas durumlardan bir tanesi gerçekten bu konuda eğitim alan, bitkileri bilen, bir araya geldikleri zaman vücutta sunacakları reaksiyonları tam olarak bilen, hangi bitkinin hangi bölgesinin ne ile ne kadar karışım yapılacağını ve şekilde tüketileceği konusunda gerekli donanımlara sahip kişilerin takibinde yapılmasıdır.

Aksi durumlarda insan sağlığına faydadan ziyade zarar verebilmektedir. Genel olarak sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi fitoterapide de işinin ehli ve güvenilir insanlardan destek almak gerekmektedir.

 

Fitoterapi Kürleri

 

Ayva Çayı

Malzemeler

1 dilim ayva

1 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği

6 – 7 adet ayva çekirdeği

250 ml kaynar su

Hazırlanışı:

1 dilim kadar ayvayı küçük parçalara böldükten sonra, 6 -7 adet ayva çekirdeğinin yanında1 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği ile beraber porselen demliğe koyun. Daha sonra ise üzerine 250 ml kaynar su ilave edin. Malzemeleri koyduktan sonra demliğin kapağını kapatarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve çayı süzdükten sonra tüketin. Bu rahatlatıcı çayı kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlarda yatmadan hemen önce tüketebilirsiniz.

 

Biberiye Çayı

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 tatlı kaşığı biberiye bitkisi

250 ml kaynar su

6 tane karanfil

Hazırlanışı:

1 tatlı kaşığı kadar kuru biberiyeyi 6 tane karanfille beraber cam ya da porselen bir demliğe koyarak üzerine 250 ml kaynar derecede su ilave edin. Demliğin kapağını kapattıktan sonra 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Daha sonra ise süzdükten sonra tüketin.

Bu çay kürünü gün içerisinde 3 – 4 defa tüketebilirsiniz.

 

Uyku Çayı

Malzemeler

1 tutam melisa

1 tutam kuru papatya

250 ml kaynar su

1 tutam lavanta

Hazırlanışı:

1 tutam kura papatyanın içerisinde 1 tutam melisa ile beraber 1 tutam lavantayı cam ya da porselen bir demliğe koyarak üzerine yaklaşık olarak 250 ml kaynar su ilave edin. Demliğin kapağını kapattıktan 10 dakika sonra süzdükten sonra tüketin.

Bu çayı akşam saatleri içerisinde 2 – 3 fincan tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here