Kültür-Sanat

Bolu’da Gezilecek Yerler : 5 Maddede Bolu Rehberi

Bolu'da gezilecek yerler
Written by admin

Her bir karışı ayrı güzellikte olan memleketimizin, doğasıyla, insanıyla, havasıyla en çok sevilen ve ziyaret edilmek istenilen illerinden biri kuşkusuz Bolu’dur. Bolu hem yaz aylarında hem kış aylarında oldukça fazla yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Türkiye’nin en popüler gezilecek yerlerine ev sahipliği yapan Bolu, özellikle günübirlik tur rotalarının vazgeçilmez duraklarından. Bu yazımızda 5 maddelik Bolu’da gezilecek yerler listesi hazırladık. Umarız Bolu’da gezilmesi gereken yerler sıralamamız, Bolu ziyaretlerinizde sizlere faydalı olacaktır.

Bolu’yu aslında 5 maddeye sığdırmak ne mümkün ! Her bir noktası ayrı güzellik, ayrı bir tarih. Listelediğimiz 5 maddelik durak noktası, Bolu’ya gidince kesinlikle görülmesi gereken ve görülmeden dönülmemesi gereken yerler aslında.

Bolu’da Gezilecek Yerler Listesi

Eşsiz doğasıyla , Ankara, İstanbul gibi büyükşehirler yakın olmasıyla, yılın her mevsiminde sahip olduğu ayrı güzellikleriyle sizi heyecanlandıran Bolu’ya gitmek istiyorsunuz ancak ne yapacağınızı, nasıl ve nereden başlayacağınızı, gezinizi nerede sonlandıracağınızı bilmiyor musunuz ? Sizler için hazırladığımız bu Bolu’da gezilecek yerler listesi ile keyifli bir tatil sizleri bekliyor.

Elbette Bolu’nun 5 maddelik listeden çok daha fazla gezilecek, görülecek, deneyimlenecek ve fotoğraflanacak yeri var ancak mutlaka ve mutlaka gezilmesi gereken yerleri listelemek istedik. Listemiz Bolu Evleri ile başlayacak, sırasıyla Bolu Müzesi ,  Kartalkaya Kayak Merkezi, Abant Gölü ve Gölcük Tabiat Parkı ile sonlanacak.

Tarihi Bolu Evleri

Yalnızda doğa güzelliği ile kalmayıp tarihi mimari dokusuyla da yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Bolu’da şüphesiz gittiğinizde mutlaka görmeniz geren yerlerdir Tarihi Bolu Evleri. Ahşap döşemeler, tasarımlar, kiremit çatılar, içten merdivenler, hayat adı verilen avluları ile görülmeye değer güzelliklerden olan Bolu Evleri, Bolu Merkezde 32, Göynük’te 114, Kıbrıscık’ta 2, Mengen’de 3, Mudurnu’da 207 ve Yeniçağa’da 2 olmak üzere toplam 360 adet bulunmaktadır.

[su_custom_gallery source=”media: 37104,37098,37099,37100,37101,37102,37103″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″ title=”never”]

Bolu Müzesi

İçerisinde 17058 adet eser ile devasa bir müze olan Bolu Müzesi 1981 yılından bugüne tarihimize ve kültürümüze ilgisi olan ziyaretçilerini ağırlıyor.  Arkeoloji ve Etnoğrafya Salonları olarak 2 bölüme ayrılan Bolu Müzesinde ayrıca bahçe bölümünde de görülmeye değer tarihi eserler bulunuyor. Arkeoloji salonunda Neolitik, Eski Tunç, Frig, Urartu, Lydia, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait mermer, cam, maden ve pişmiş toprak eserler ,Etnoğrafya salonunda ise silah koleksiyonu, dini eserler, takılar, Mudurnu yöresi oya örnekleri, gündelik yaşama ait madeni eserler, işleme ve dokumalar ile kıyafetler sergilenmektedir.

Bolu Müzesi barındırdığı hem tarihi hem de kültürel değerleri ile Bolu’da sadece manzara doğa için değil, tarihi ve kültürel turizmin de oldukça hareketli olmasını sağlıyor. Şehrin tarihi dokusuna can veren oluşumlardan olan Bolu müzesi, bu özellikleri ile Bolu’da gezilecek yerler arasında önemlilerinden biri haline geliyor.

ga[su_custom_gallery source=”media: 37106,37107,37108,37109,37110,37111″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″ title=”never”]

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu Merkez’den 45 dakika araçla mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, sadece Bolu’nun değil ülkemizin de en popüler kayak merkezlerinden biri. Kasım ayından başlayan kayak mevsimi Nisan ayına kadar sürüyor. Sadece kayak yapmak için değil, mükemmel kar, dağ ve orman manzaraları için de Kartalkaya muhakkak görmeniz gereken Bolu güzelliklerinden.

Mis gibi çam ormanları arasındaki Kartalkaya’da gayet şık ve lüks oteller de mevcut. Bir yandan kayak yaparken bir yandan da tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu’da gezilecek yerler listesinde öne çıkan maddelerden biri.

[su_custom_gallery source=”media: 37112,37113,37114,37115,37116,37117,37118″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″ title=”never”]

Abant Gölü

Bolu’ya gitmiş , görmüş olsun veya olmasın, ülkede kime sorsak Abant Gölü’nün duymayan yoktur. Mükemmel manzarasıyla, çok çeşitli doğal ortamıyla, temiz havasıyla dillere destan güzellikte olan Abant Gölü, Bolu’ya yolunuz düştüğünde kesinlikle uğramanız gereken durak noktalarından biridir.

Çok sayıda çeşitli ağaç türleri,  kuş türleri , kara yırtıcıları, çiçek ve bitki türleri ile tartışmasız ülkemizin turizm cennetlerinden biri olan Abant Gölü, Bolu Merkez’den araçla 34 km mesafede yer almaktadır.

Abant Gölü’ne gittiğinize bungalov evlerde kalabilir, piknik alanlarında piknik yapabilir, doğa yürüyüşü, bisikletle gezme, yamaç paraşütü, kamping gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Bolu’da gezilecek yerler listesinin en önemli maddelerinden olan Abant Gölü’ne mutlaka gidiniz.

[su_custom_gallery source=”media: 37126,37125,37124,37123,37122,37121,37120″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″ title=”never”]

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu’dan yolunuz geçer de hiç Gölcük Tabiat Parkı’nın görmeden olur mu ? Gölcük Tabiat Parkı , aynı Abant Gölü gibi , Bolu’nun görülmeye değer eşsiz doğal harikalarından ve doğal güzelliklerinden biri. Merkeze 13 kilometre uzaklıkta olan Gölcük Tabiat Parkı Çam ve Köknar ağaçlarıyla çevrelenmiş olan Gölcük Gölü, yemyeşil ormanları, yürüyüş parkurları ile doğa severleri ve özellikle fotoğraf çekmeyi sevenleri çok sık ağırlıyor.

Gölcük Gölü etrafında yaya yürüyüşler de yapabileceğiniz gibi, bisiklet, elektrikli araçlar veya golf arabaları kiralayarak gezintiye de çıkabiliyorsunuz. Bolu’da gezilecek yerler arasında doğa severler için tavsiye ettiğimiz duraklardan biri Gölcük Tabiat Parkı..

[su_custom_gallery source=”media: 37127,37128,37129,37130,37131,37132,37133,37134″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″ title=”never”]

5 Madde’de Bolu’da Gezilecek Yerler listemiz burada noktalanıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında Bolu’nun her noktası görülmeye değer, ancak listemiz gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir Bolu’da Gezilecek Yerler listeydi. Umarız Bolu ziyareti gerçekleştirecek sizlere faydası dokunur.

About the author

admin

Leave a Comment