Nasıl Yapılır ?

DNS Önbelleği Temizleme (ipconfig /flushdns)

Written by admin

Bir adet web siteniz var ve ip adresi değişti diyelim. Bu ip adreslerinin oturması yaklaşık 24 saati bulur. Aslında 24 saat değildir bu durum ancak biz 24 saat sonra siteye girebiliriz. Bunun nedenlerinden biri ise DNS kayıtlarının ön belleğinin silinmemesinden kaynaklanır. Ön belleği silip bir siteye ulaşım sağlamanız için yapmanız gereken işlem aslında çok kolay. Windows XP ve Windows 7 için farklı farklı aşağıda anlattım. DNS önbelleğini temizleme işlemini bu şekilde tamamlamış olursunuz.
DNS Önbelleğini nasıl temizleriz?
Windows XP için:
1. Bütün açık explorer pencerelerini kapatınız(hiçbir tarayıcı açık olmasın).
2. Başlat -> Çalıştır menüsüne girip buraya cmd yazarak enter tuşuna basınız.
3. Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazıp enter tuşuna basınız. Eğer hata verirse ipconfig -flushdns olarak deneyiniz.
Windows Vista ve Windows 7 için:
1. Bütün açık explorer pencerelerini kapatınız(hiçbir tarayıcı açık olmasın).
2. Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar kısmına girip buradaki Komut İstemi’ni sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçiniz.
3. Çıkan onay kutucuğunda Evet’i tıklayarak onaylayınız.
4. Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazıp enter tuşuna basınız. Eğer hata verirse ipconfig -flushdns olarak deneyiniz.
Eğer alan adınızın nameserver ayarlarının doğruluğundan eminseniz ve bu işlemlere rağmen sitenize ulaşılamıyorsa, bunun sebebi bilgisayarınızdaki ayarlı DNS sunucularınızın(çoğunlukla TTNet veya OpenDNS) DNS önbelleğidir, bu durumda ne yazık ki beklemekten başka çare bulunmamaktadır.

About the author

admin

Leave a Comment