Arama Sonuçlarında Yükselmenizi Sağlayan SEO Nedir?

0
496

Arama Sonuçlarında Yükselmenizi Sağlayan: SEO
Hayatımıza girdiği ilk günden itibaren büyük değişimler ve dönüşümler yaşatan internet ile birlikte doksanlı yılların başında şirketler, yatırımcılar ve kişisel girişimciler web sitelerini kurmaya başlayarak varlıklarını sanal ortama taşıdılar.
Özellikle Google, Yahoo, Yandeks gibi arama motorlarının ortaya çıkmasıyla insanlar tüm bilgi ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılamaya başladılar. Böylelikle web sitesi sayısının artması, siteler arasında rekabeti ve öne geçme yarışlarını başlattı.
Kısa süre içinde İnternet kullanıcılarını etkisi altına alan ve her gereksinimde başvurulması gereken bir kaynak görevi üstlenen arama motorları, web sitesi sahiplerinin İnternet dünyasında nasıl ayakta kalacakları noktasında belli kriterler oluşturmaya başladı çünkü artık sadece bir web sitesi sahibi olmak yeterli değildi. Aynı zamanda bu web sitesinin tanıtımı yapılmalı ve kullanıcılarına doğrudan ulaşması sağlanmalıydı. İşte tam bu noktada SEO devreye girdi. Peki, SEO nedir?
SEO Neden Gereklidir?
Ortaya çıktığı ilk yıllarda fazla dikkat çekmeyen ancak sonradan her türden web sitesinin başvurduğu SEO, yani arama motoru optimizasyonu web sitelerinin artması sonucunda zorunluluk haline geldi. Belirli zamanlarda yapılan yeni güncellemeler ile arama motorları, SEO kriterlerini yeniler ve web sitelerinden bu yeniklere uyum sağlamasını ister. En kısa sürede bu değişime ayak uyduran web sitesi aramalarda ilk sıralarda çıkma şansını yakalar.
Özellikle kullanıcıların e-ticaret sitelerine yönelmesi ve alışveriş davranışlarını bu yönde geliştirmesi firmalar arasında rekabeti arttırdı. Firmalar en kısa yoldan, en kalıcı şekilde hedef kitlesine ulaşmayı planlarken SEO ile rakiplerinin önünde olmayı da hedefler hale geldi. SEO nedir sorusunun akla gelen ilk cevabı: “web sitesinin arama motorlarında ilk sayfada, ilk sıralarda çıkmasıdır.” diyebiliriz. Tabii, bu SEO kriterlerinden sadece biridir.
Her yıl değişen ve yeni algoritmalar oluşturan SEO çalışmalarının kısa vadede geri dönüş sağlamayacağını da bildirmek gerekir. Organik bir yükseliş gerçekleştirmek ve çıkılan seviyede kalıcı olmak için profesyonel bir çalışma gereklidir. Bu işlemler için hizmet veren birçok farklı SEO ajansı vardır ve bu ajanslar web siteleri için en doğru şekilde planlamalar yapmalıdır.
Anti-SEO’ya Dikkat!
Profesyonel şekilde hizmet sunan bir SEO ajansı, en doğru zamanda ve en doğru şekilde web sitesinin yükselişini sağlayacaktır. Analiz, rakip değerlendirme süreçleri, kaliteli içerik paylaşımı ve daha birçok farklı SEO yöntemiyle siteler arama motorlarının istediği konuma getirilebilir. Ancak web sitesine uygulanacak bu dokunuşlar bilinçli, zamanında ve doğru şekilde olmalıdır. Aksi takdirde anti-seo devreye girecek ve yapılan tüm işlemler arama motorları tarafından ‘tehlike’ olarak algılanacaktır. Bu durum ise web sitesinin kara listeye alınmasına sebep olacak ve site arama sıralamalarında görünmeyecektir. Bu şekilde yanlış optimizasyonlara maruz kalmış sitelerin tekrardan sıralamaya girmesi ve yükselmesi daha zor olacaktır.
Web siteleri için arama motorlarının kriterlerine uygun, değişimlere ayak uyduran, organik içerikleriyle kullanıcı dostu siteler oluşturan Sempeak, her türlü web sitesinin kalıcı bir şekilde yükselmesini ve ilk sıralara çıkmasını sağlar. Sizler de web sitelerinizi SEO konusunda deneyimli ve profesyonel ellere teslim etmek istiyorsanız Sempeak her zaman yanınızda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here