Spor Yapmadan Kilo Verme

0
445

Aslında en sağlıklı kilo verme yöntemi spor yapmaktır. Çünkü spor yapılmadan verilen kilolar geçici kilolardır. Genelde vücutta kaybedilen sulardan dolayı oluşan kilo azalması bizi yanıltır. Herneyse oturarak kilo vermek isteyenler varsa internethaber.com sitesinde sizleri ilgilendirebilecek birkaç yazı ile karşılaştım ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. Oturarak nasıl kilo verilir bunları anlatmış. Konu ile ilgili yazıyı yazının devamında görebilirsiniz.Gerçi anlatılan şeyler sporla baya alakalı ama olsun =)

Kilo vermek için spor salonlarında canhıraş bir biçimde kan ter içinde çalışmanız, kendinizi açlığa mahkum etmenize gerek yok. Egzersiz yaptığınızı bile fark etmeden ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.
İşte bunun yolları!

 1. Yatarak yapılan hareketler ya da karın egzersizleri sırasında dilinizi damağınıza dayayın. Boynunuzun ağrımadığını, karın kaslarının daha çok çalıştığını ve daha az yorulduğunuzu fark edeceksiniz.
 2. Durakta otobüs beklerken durağa sırtınızı dayayın ve dik durun. Karın kaslarınızın gerildiğini hissedeceksiniz
 3. Vücut düzenli yapılan egzersize çabuk adapte olduğu için bir gün yürüyüş yapıyorsanız, diğer gün ip atlayın ya da dans edin.
 4. Spor yapmak zor geliyorsa hareketli müzikler dinleyin ki sizi motive etsin.
 5. Yarım saat araba yıkamanın bile 150 kalori yakacağını unutmayın.
 6. Hızlı hareket etmekle daha kolay forma gireceğinizi aklınızdan çıkarın. Bir kez nefes alın. Sonra bir gerilme hareketi yapın. Sonra nefesinizi tutun ve böyle yavaşça hareket edin.
 7. Basit anlatımlı bir anatomi kitabı alın. Çalıştırmak istediğiniz kasın nerede olduğunu bilirseniz işiniz kolaylaşır.
 8. EVDE : Araştırmalara göre televizyon kumanda aletini kullanmadan her defasında yerinizden kalkarak kanal değiştirirseniz ve hazır kalkmışken odada bir dakika yürürseniz yılda 2,5 kilo verirsiniz.
 9. Ev işi yapın. Yarım saat elektrik süpürgesiyle yerleri süpürmek bile 10 dakikalık koşunun yerine geçiyor.
 10. Televizyonda reklam molalarında holde yürüyüşe çıkın. Muhtemelen bir akşamda 20 kez yürüyüş yapmış olacaksınız.
 11. Uyandıktan sonra beş dakika yatakta kalın. Yan yatarak sırasıyla bacaklarınızı 15’er kez kaldırıp indirin. Sırtüstü uzanın, belinize bir yastık yerleştirin ve her bacağınızı 10 santim kaldırıp 15’er saniye bu şekilde durun…
 12. Vücudunuzu fırçalayın. Kan dolaşımını hızlandırıp selülitlerinizi yok edecektir.
 13. Küvetin dolmasını mı bekliyorsunuz? Bu süreyi egzersizle değerlendirin. Küvetin kenarına oturun, ellerinizle küvetin kenarlarından tutunun ve kalçanızı 10-15 kez havaya kaldırın.
 14. Yemek pişirme sırasında ocak başında beklerken dolu şişeler kullanarak kollarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Ayakta durun, kalçalarınızı sıkı tutarak bacaklarınızı ayırın ve ellerinizdeki su şişelerini 20-30 kez kaldırıp indirin.
 15. Kumda yürüyün. Ayağınızı kuma daldığında adım atmak için onu kumdan çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. Bu baldırlar için bire bir…
 16. Deniz kenarına oturun. Suyu iterek bacaklarınızı açıp kapatın…
 17. Güneş kremi sürün. Tüm vücuda krem sürmenin en az 3 dakika sürdüğünü düşünürsek, 3 dakika boyunca kol kaslarınız çalışır.

 18. Havuzdayken suyun içinde ellerinizi birleştirmeye veya mümkünse alkışlamaya çalışın. Hareketi 20-30 kez tekrarlayın.

 19. Alışveriş edin. Alışveriş ederek geçirdiğiniz 10 dakika, 10 dakikalık yürüyüşe bedeldir ve günlük egzersiz ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Dolu torbaları taşımak da sırt ve kol kaslarınızı çalıştırır.

 20. Frizbi oynayın. Bu oyun göğüs, sırt ve kol kaslarınıza iyi gelir. Oyun sırasında eğilmek, uzanmak, hızla dönmek gerektiği için vücudun neredeyse bütün kas grupları çalışır.

 21. Masanızda dik oturun. Dik durmayı sağlayan kas grupları karın ve sırt kaslarıdır. Yani her dik oturuşta onları çalıştırırsınız.

 22. Telefon görüşmesi yaparken ayağa kalkıp kaslarınızı sıkıp gevşetin.

 23. Not alırken, telefonda konuşurken, otobüs beklerken ayakta durursanız yüzde beş-on daha fazla enerji sarf etmiş olursunuz.

 24. Gülün. 20 dakika candan gülmek, üç dakika kürek aletinde çalışmaya eşit. Gülmez yüz, karın kaslarını çalıştırır. Komedi filmlerini ve oyunlarını kaçırmayın. Hem eğlenin hem egzersiz yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here