Ruhsatta Arabanın Rengi Nasıl Değiştirilir ?

4
749

Aracınızın rengini değiştirdikten sonra ceza yemek istemiyorsanız ve muayneden geçmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli hususlardan biri arabanın renk değişikliğinin ruhsata işlenmesidir. Bunun nasıl olacağı konusunda kafanızda sorular olabilir ancak rahat olun yine tecrübe konuşuyor ve bu işlemleri okuduğunuzda hiçbir sorununuz kalmayacak.
Aracının rengini değiştirmek isteyenler , ruhsatına çift renk işletmek isteyenlerin izlemesi gereken yollar ;

  1. ilk olarak aracınızı kaplatıyorsunuz ya da rengini değiştiriyorsunuz.
  2. Aracın rengi değiştikten sonra o plakaya ait fatura kestiriyorsunuz. ( 06 xx 1234 plakalı aracın kaplanması , boyanması diye açıklama yazılırsa iyi olur )
  3. Herhangi bir muameleciden Ek-1 formu doldurtuyorsunuz ve aracınıza uyguladığnız rengi veya renkleri ek-1’e yazdırıyorsunuz. ( Not: Muameleciler muayene istasyonlarında bulunuyorlar ama 20 TL’yi sizden almaya çalışacaklardır dikkatli olun 5 TL’lilk bir işlem bile değil sigorta şirketinize gidin onlar bile verebilir )
  4. Muayene istasyonuna gidiyorsunuz renk tespiti yaptırıyorsunuz onaylıyorlar. Evraklarınızla bağlı bulunduğunuz trafik şubesine gidip evrakları teslim ediyorsunuz ve ruhsat ücretini veriyorsunuz. Bir sonraki günde ruhsatı alıp muayeneye tekrar gidiyorsunuz.

Ek-1 formu doldurtmak : 10 TL
Ruhsat Ücreti : 63 TL
Muayene Ücreti : 123 TL
Bir de aldığınız faturanın KDV sini veriyorsunuz işlem yaptırdıgınız yere.( Fatura miktarı ne kadar düşük olursa o kadar az ödersiniz)

4 YORUMLAR

  1. Slm yeni bir araba aldım 88 model sahin ama rengi kahverengi bej ana rengini değiştirip vişne rengi yaptırmak istiyorum ruhsat i işletme nekadar tutar bilmiyorum yardım ci olurmusunhz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here