Nerede Eski Blog Yazarları ???

6
423

Nerede eski yazarlar demeden geçemiyorum. Buna bende dahilim. Sosyal Medya’nın rant gösterdiği bu günlerde okuma ve araştırma üzerine çok az siteler kaldı. Kimileri bu sektörden çekildi, kimileri ise iş güç evlilik derken bıraktı. Kimileri hayata gözlerini yumdu kimileri ise yılda bir yazı eklemeye başladı.

Aklıma gelen ve unutmadığım blogları hatırlatmak istedim belki sizde incelemek isterseniz. Önem sırası falan yok sadece aklıma gelenleri yazıyorum.

 • Yakuter.com Erhan abimin güzel blogudur. Unutulmaz hiçbir zaman ve kaynakları hala kullanılır. Şu anda evlilik arifesinde ve işi gereği eskisi kadar sitesine yazmasa da unutulmaz bir site.
 • Beyn.org Barışın yaşadığı olaylar sonucunda eskisi kadar yazı yazmadığını düşünüyorum. Başbakanımızla olan sıkıntılı sürecini uzaktanda olsa izledim. Çok başarılı bir arkadaşımdır. Ne kadar görüşemesek de çok sevdiğim bir insandır. Düşüncelerimiz bazen uyuşmasa da her zaman alttan almayı bilmiştir. Barışı çok severim yazılarına hep gıpta ile bakmışımdır. Mükemmel beyni beni her zaman etkilemiştir.
 • Wolkanca Volkan abim bir numaradır bir zamanlar ne yazsam googleda 1. sırada idi lan bu adam ne yapıyor derdim. Volkan abi evlenene kadar mükemmel yazılar yazardı sonra ne oldu bilemiyorum. Şimdi sitesine girdiğimde (twitterdan yazdığında giriş yaptığımda) anlamaya çalışıyorum ama çoğu zaman anlayamıyorum. Ama hala en çok tanına  blog sitelerindendir. Volkan abime de buradan selam göndereyim.
 • Tr-Security.com Sercan kardeşim benim yoldaşımdır. Zamanında çok bilgi paylaştık birbirimize yardım ettik. Hala da arada sırada olsa da görüşmemiz devam eder. Yıllardır değişmeyen link paylaşımımız devam eder.
 • Fatihhayrioglu.com CSS denildiğinde bir ekoldür Fatih Hayrioğlu. Hiç tanışma şansımız olmadı ama her zaman CSS konusunda destek aldığım siteler arasında oldu. Oluşturduğu CSS kitabını hiçbir zaman bitiremedim. CSS profesyonellik gerektiriyor o mevkiye hiçbir zaman ulaşamadım.
 • H-yaman Sürekli gezdiğim sitelerden biridir. H. Hamdi Yaman ile tanışma fırsatım olmasa da önceden çok takip ettiğim siteler arasında idi.
 • Webrazzi Arda Kutsal ile tanışma imkanım olmadı mükemmel başarısına her zaman özendiğim kişidir. Blograzzi ile aldığı ivmeyi başka firmaya devrettikten sonra daha da yükseltti ve webrazziyi kurumsal bir marka yapmayı başardı. Gıpta ile baktığım insanlardan biridir. Yüzyüze tanışmak için çok çaba göstersemde hiçbir zaman görüşme şansımız olmadı. Yaptığım yorumu hala hatırlıyorum blograzzi Arda Kutsal olmadan olmaz ortalık karışır demiştim ve dediğim gibide oldu. Bloxoo.com Türkiye’nin nabzını tutmaya çalıştı ama marka olmuş blog sitelerini bir bir yok etmeyi kendi elleri ile başardılar. Eskiden olsa herkes girer sırasına bakmaya çalışırdı. Neler olduğunu oradan öğrenirdi ama blog kardeşliği kimliği blograzzi’nin Bloxoo olması ile bitti.
 • Fikiratolyesi.com Tunç Kılıç’ın mükemmel fikirlerine ve pazarlama stratejilerine her zaman hayran kalmışımdır. Faili Meçhul Kartları ile bir anda üne kavuşan ve Beyaz Show’a çıkan Tunç Kılıç’ta eskisi gibi sitesi ile ilgilenmeyen bloggerlar arasına girmiş oldu.
 • Portakalagaci.com Hatice Özdemir tarafından oluşturulan hatta televizyon reklamlarına çıkmış mükemmel bir siteye sahip sitelerden biridir. Kendi hazırladığı menüleri teker teker çekerek kadınların uğrak sitelerinden biri olmuştur. Hiçbir zaman tanışma şansımız olmadı ama bir kaç yemek tarifini yapmak için oradan aldığımı itiraf etmeliyim.
 • Dmry.net Unuttum zannetiniz değil mi ? Hakan Demiray2ın bu sitesi unutulur mu ? sitemde bulunan online sayaç’ın coder’ı. Zamanında dmry’i ne ekledim diye heyecanla girdiğim bir site idi. Ama ne yazık ki benim gibi eski bloggerlar furyasına katılmış kişilerden biridir.
 • Eburhan.com yakuter sayesinde tanışmıştım yaptığı sitelerle seo sıralama belirleme vb. özellikleri ile her zaman örnek aldığım kişilerden biridir. İletişime geçmeye çalışsamda hiçbir zaman görüşemediğim biridir.

Sonuç ne biliyormusunuz ? Bu yazdığım sitelerin sahipleri bloggerların arasından yavaş yavaş kaçıyor. Gerek yaşamları gerekse facebook, twitter benzeri sitelerin çoğalmasından dolayı. Ama o günleri çok özlüyorum. 2007 yılına tekrardan dönmek isterdim. Yılların eskitemediği bu sitelerin zamanla yok olmaya başlaması beni üzüyor. Aralarında bende varım tabiki. Yinede aktif olmaya çalışsam da başaramıyorum. Zaman buna el vermiyor be dostlar. Ama bu yazıyı yazarken o kadar hüzünlendim ki anlatamam. Şimdiki devir eskisi gibi değil önceden yorum yazardın, yorum yazdığın sitenin sahibi sitene girer güzel yorumlarına ithafen cevap verirdi. Şimdi ise kurulan tüm ilişkiler çıkar üzerine oldu çıktı. Bir çok seocu ve bir çok kopyacı türedi. Üretmek değil amaç para kazanmak oldu. Şimdi sende para kazanmak için çalışıyorsun diyebilirsin tabiki haklısınız sonucunda domatessuyunun yok olmaması için uğraşıyorum. 6 yıllık bir serüvenin sona ermemesi için hit kaynaklı yazılar yazıyorum. Sonucunda en iyi hizmeti size verebilmek için sırf domatessuyu için server kiralıyorum. Bununda kazancını yok etmemek için hit çekici konular yazmaya devam ediyorum.

6 YORUMLAR

 1. Teşekkür ederim.
  Düşüncelerine tamamen katılıyorum, nerede o eskiler gerçekten.
  Zaman geçiyor bazılarımız profesyonel hayattayız artık kafamıza göre her şeyi yazmakta zorlanıyoruz, vakit kalmıyor ve twitter gibi çok daha kolay şeylere girişler yapıyoruz.
  Bence bloggerların az yazı girmesinde ülkedeki politik/ekonomik vs. gelişmelerin de bunda bir nebze etkisi vardır, belki. İnsan tecrübe edindikçe biraz korkuyor açıkçası, ne gerek var bana kalsın, yazmasam daha iyi diyor.

 2. Barış link doğruda com nerden yazmışım =) Buna benzer dava olayını bende yaşadım ama senin kadar şanslı değilim =) Ceza aldım valla hemde milleti suça tahrik etmekten =) Senin tetikçi olmam bu suçu işlediğimin kanıtıdır =p Seni seviyorum yazılarına devam beraat olayını okumuştum hatta bende beraat ederim herhalde diye ümit doğmuştu. Benim yanlışım küçük bir olay olduğu için avukat tutmamaktı.

 3. Allah cezanı vermesin, Beyn.com diye mi yazdın? 😀
  Başbakan’la yaşadığım “süreç” tamamlandıktan ve beraat ettikten sonra bir yazı yazmıştım:
  http://beyn.org/olu-topragini-atmak-siyasi-yazilara-donus/
  Ama geçen 5 ay içerisinde yalnızca 8 siyasi yazı yazmışım, hoş değil tabii. Yazdığım yazı içerisinde haftada bir yazı yazmayı düşündüğümü söylesem de bu düşüncemi gerçekleştirememişim.
  Bu yazıdaki iyi niyetli eleştirini dikkate aldım, teşekkür ederim :). Tekrar siyasi yazı yazmak konusunda senin yazın beni tetiklemiş olacak, bir başka deyişle tetikçim sen oldun Onur! 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here