Kesinlikle İzlenmesi Gereken Türk Filmleri

0
690

Türkiye Dizi ve Sinema sektöründe oldukça hızlı bir gelişme sağlarken bizlerin sizler için seçtiği 10 filmi tanıtmak istiyoruz. Kesinlikle İzlenmesi Gereken Türk Filmleri’nin bir çoğu duygusal olduğunu şimdiden belirtmekte fayda var. Ancak bu filmler Türk Sinemasının dönüm noktası olarak da ifade edebiliriz.

1- Eşkiya Filmi

eskiya
Benim çocukluğumunun filmi olan Eşkiya’yı en azından 10 defa izlemişimdir. Şu Fırat’ın Suyu Akar Serindir nakaratını bu filmden sonra dilinize dolanacağı aşikar. Eşkiya’nın hikayesini anlatan 1997 yapımı bu film 1980 yılından itibaren düşen gelen Türk sinemasının dönüm noktası. Bu film ile birlikte Sinema sektöründe büyük bir çıkış sağladı. Şener Şen’in usta oyunculuğu ile filmin tadına doyum olmayacağı kesin.

2- Kaybedenle Kulübü Filmi

kaybedenler-kulubu-afis
Kaybedenler Kulübü vizyona girdiğinde çok fazla eleştiri almış bir film. Yaşam tarzı yönünden olumsuz yorumlar alan bu filmin bıraktığı müzikler yıllar geçsede dinlenecek tad içermektedir. İki radyo programcısının gerçek hayatının soft şekilde anlatıldığı bu film bence Türkiye’deki en efsane filmler arasında yer alıyor. Nejat İşler’in usta oyunculuğuna bu filmde hayran kalmamanız imkansız. Eğer vaktiniz varsa Youtube’dan gerçek kaybedenler kulübünün radyo yayınlarını da izlemenizi öneririz. Komedi drama teması ile 2010 yılında yapılan bu film hala efsane. Sigaramın Dumanı, Dilek Taşı gibi bir çok şarkının bulunduğu bu filmin en can alıcı noktası müzikleri… Konu olarak bahsetmek gerekirse alternatif kitaplar satan yayın evi sahibi Kaan (Nejat İşler) ve sıkı plak ve efamer koleksiyoncusu olan Mete (Yiğit Özşener) bir yerde sohbet ediyor havasında sundukları radyo programı ile bir çok eve misafir olan radyo programcılarının hayatını anlatıyor. Şöhret basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanırken eski hayatlarında günü birlik yaşadıkları aşkları hikaye alıyor. Kaan’ın karşısına çıkan Zeynep (Ahu Türkpençe) ile aradığı aşkı bulan Kaan’ın hikayesi bu filmde yer alıyor.

3- Aşk Tesadüfleri Sever

ask-tesadufleri-sever
Yakışıklı oyuncu Mehmet Günsur ile dünya güzeli oyuncu Belçim Bilgin’in başrol aldığı Ankara filmi diyebiliriz. Benim unutamadığım filmler arasında olan Aşk Tesadüfleri Sever’i mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle Ankara’da hayatı geçen kişiler filmin çekildiği yerlerde en az bir kez bulunduğunu düşünürsek oldukça etkilenecekleri kesin. 2010 yılında yapılan bu filmde Aşkın Tesadüflerden ibaret olmadığını aslında bizlere gösteriyor. Aynı zamanlarda aynı yerlerde olan iki çiftin aşk hikayesini anlatan bu filmde kader bu iki çifti bir şekilde karşı karşıya getiriyor. Asi görünse de Özgür’ün hayalleri için koşarken yaşadığı hastalık sonucu ailesinin baskısında kalmasını ancak hayallerini gerçekleştirmek için yaşamını sürdürdüğünü anlatan bu filmde romantik anlar yaşayacağınız kesin. Unutulmaya yüz tutmuş kültürlerin, müziklerinde yer aldığı bu filmde müzik şöleni yaşayacağınızı unutmayın.

4- Nefes

nefes-filmi
Her Türk gencinin izlemesi gereken Fida filmin 2009 yılında Antalya’da çektiği bu filmde Vatan sevginizin doruklara ulaşacağı kesin. Kuzey Irak’a sınır operasyonu ile başlayan bu filmde 40 askerin ve komutanın hikayesini, yaşadıkları çatışmaları anlatan bu film zaman zaman örgüt üyeleri ile girdiği sıcak teması konu alıyor. Sert hava şartlarında yaşanılan sıcak temasları anlatan bu filmi izlerken göz yaşlarınızı tutamayabilirsiniz.

5- Babam Ve Oğlum

babam-ve-oglum
İzlediğim en duygusal filmlerden biri, ağlamamak mümkün değil, gözleriniz dolacak peçeteler bitecek. Çağan Irmak’ın yaptığı ve unutulmayan filmler arasına adını kazıyan bu filmde 12 Eylül’de aileleri yıkan darbenin hikayesi ile başlıyor. Annesini doğarken kaybetmiş, yazar bir babanın oğlunu hikaye alan bu filmde yıllardır babası ile küs olan bir babanın yaşadığı duygusal olayları anlatıyor. Babasını seven bu filmi izlesin derler ya bizimkisi de o hesap izlerken göz yaşlarınızı tutamayacaksınız. Yüreğinizi kesinlikle ısıtacak mükemmel bir film.

6- İncir Receli

incir-receli
Son yıllarda 2.si de çıkan bu filmin, 1. sini duymayan yoktur herhalde. Halil Sezai’nin İsyan şarkısı ile ünlenmesini sağlayan bu film, konu olarak drama ve aşk içermektedir. TV’lere skeç yazarak yaşamını sürdüren bir adamın yolunun Bar’a düşmesi ile başlayan aşk hikayesinde AIDS’li bir kızla yaşadığı olayları ekrana yansıtıyor. Duygu ve Metin’in yaşadığı aşk Duygu’nun ölmesi ve ona bıraktığı mesajlar ile son buluyor. 2. filmi, 1. filmi kadar çok ses getirmese de akıllara kazınan filmler arasında yer aldığı bir gerçek.

7- Kabadayı

kabadayi
Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu oynar da bu film efsane olmaz mı? Bence olur, oldu da. Başrolleri Şener Şen ile Kenan İmirzalıoğlu’nun paylaştığı bu filmde gayri meşru olan Kabadayılığı ile ünlenen Ali Osman’ın etik çerçevedeki ayrıksı hikayesini anlatmakta. Tüm camiada iyi tanınan Ali Osman’ın ezilenleri koruma amacı gütmesi ile gençliğin getirdiği heyecanla Ali’nin karşı karşıya gelmesiyle karşıt güçlerin hikayesini anlatan bir film.

8- Panzehir

panzehir-filmi
Bu filmi belkide hiç duymamış olabilirsiniz ancak mutlaka izlemeniz gereken Türk Sinemasın’da dönüm noktasını anlatan bir film. Alper Çağlar tarafından Türk Sinemasına armağan edilen bu filmde tüm İstanbul’un kirli işlerini elinde bulunduran bir mafya babasının sağ kolu olan Kadir Korkut’un pis işleri bırakmak istemesi ile başlayan hikaye oldukça dramatik. Ancak tarzı bakımından Türk sinamasın da oldukça ilginç bir yere ait. Hayatı boyunca kötülük yapmış bir tetikçinin, manevi babası olan hikayeyi anlatıyor. Film alt yapı bakımından ve çekimleri bakımından oldukça iddialı bir film.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here