Hatalarımı Söyleyin

14
87

Bu gün ilk defa Türkçem hakkında olumsuz bir eleştiri geldi. Türkçe konusunda çok hassas olduğumu sürekli beni takip eden arkadaşlarımız bilir. Özelliklede TürkçeMİZİ düzgün kullanmayan bir çok arkadaşımızıda uyarmışımdır ama bu gün Emrah Üstün Bey’in Türkçemizi düzgün kullanmadığıma dair bana mesaj atması, yazılarımı tekrar gözden geçirmem gerektirdiğini hatırlattı. Bir çok arkadaşıma da kontrol ettirdim, çok çarpıcı hatalara rastlayanda yok ve bu konuda Emrah Bey’in beni aydınlatmasını istiyorum. Rss listemden çıkardım demesi de bana saçma geldi açıkçası; çünkü Rss listesi kişiye özeldir ! çıkarmak isterseniz haber vermeden çıkarabilirsiniz. Bana Rss listemden sizi çıkardım demesinden TürkçeMİZİ berbat kullanıyorsun Onur anlamı geliyor ve bunu hak ettiğimide düşünmüyorum. Anlatım tarzım biraz kıt olabilir ama imla hatalarına ve dilimizi düzgün kullanma dikkat ederim. Ve sizden ricam Türkçe hatalarımı bana bildirin. Sitemizde bulunan yazarlarımızdan kaynaklanan hatalarda olabilir ve bunları düzenlemektende sıkıntı duymam.

[tag]Domatessuyu Türkçe Hataları, Emrah Üstün, Emrah Üstün.Com[/tag]

14 YORUMLAR

 1. @admin
  Yorumları okudum. Ancak siz yazınızda “Ve sizden ricam Türkçe hatalarımı bana bildirin.” diyorsunuz. Bildirince de “Ben Türkçe sözlük değilim …” diyorsunuz. İlginç olan kim acaba?

 2. Çok ilginçsiniz gerçekten =) Ben Türkçe sözlük değilim hatalarım olacak tabiki yorumları okumadan buraya yorum yapanlarıda anlamıyorum. Konu ve sorun farklı Türkçe yazımdan çıktı olay.

 3. İşini mükemmel yapanların başında geliyorsunuz.Hergün düzenli olarak takip ediyorum yazılarınızı ve tek kelimeylen mükemmel.Başarılarınızın devamını diler saygılarımı sunarım.İyi çalışmalar.

 4. Yanlış: …Emrah Üstün Bey’in…
  Doğru: …Emrah Üstün Beyin…
  Yanlış: …ve bunları düzenlemektende sıkıntı…
  Doğru: …ve bunları düzenlemekten de sıkıntı…

 5. Tekrar belirtmek:
  Benim derdim “de”,”da” ekleri veya imla hataları değil. Çünkü onların zaten doğru veya yanlış olduğu belli. Yanlışsa yanlış kabul edilir, doğrusu öğrenilir, düzeltilir.
  Tehlikeli olan yabancı kelimeleri artık türkçeleşti diyerek ana dilimize yerleştirmek. Malesef bunu yapanlar yanlış olduğunu kabul etmiyor işte. Ben buna kızıyorum.
  “de”yi, “da”yı kafamıza taksak zaten bir yere varamayız. Kitap yazmıyoruz sonuçta, o kadar mükemmel olamayız.

 6. Ben sitemde günlük kelimesini kullanıyorum ve hiçbir zararını görmedim. Blog diyenlerle aynı kategoride tutuluyor sitem. Hatta bazıları “Emrah ÜSTÜN’ün bloğu” diyorlar. Halbuki günlük o. 🙂
  Neyse, blog-günlük olayı beni çok yordu, ısrar etmiyorum artık kimseye.
  Şu durumda anlaştık gibi görünüyor. Şimdi gözüme 2 tane daha çarptı: admin-site yönetici, linkler-bağlantılar.
  Kolaylıklar, başarılar dilerim.

 7. Emrah bey sizin ne demek istediğinizi anlıyorum. Elimden geldiğincede Türkçe kelime kullanmaya çalışırım ancak Tag kelimesinden dolayı böyle bir yazı yazdığınızı düşünüyorum. İlk olarak bu konuya gelelim. Tag kelimesi yerine Etiket demem daha doğru haklısınız ancak bu bir alışkanlıktan çok kalıplaşmış bir isim olduğu için öyle kullandım. Türkçemizdeki kelimelere bende çok dikkat ederim orda yaptığım hatanında farkındayım ancak bu bilinçli olarak yaptığım birşey değil Tag programının ismini olduğu için böyle telaffuz ettim. Gelelim Blog ( Web Günlüklerine ) ben bu konuda kendimi Web Günlük sitesi olarak saymıyorum. Benim sitem daha çok topluluk sitesi olarak anımsayabiliriz. Güncel haberlerin yer aldığı. Bu nedenle bu siteye yabancılarında tabiriyle Blog sitesi diyorum. Web günlük sitesine gelince bu konuda da çok hassasım. İlk olarak web günlüğü sitesi olsaydı Domatessuyu.com reklam olmazdı. web günlüğü olarak kullandığım siteye gelince http://www.onurblog.com bakabilirsiniz. Bu nedenle Domatessuyu.com sitesine web günlüğü demem doğru değil. Gerçi blog sitesi dememde doğru değil ama bu tür siteleri genelleştirmek için söylenilen Blog kelimesini kullanıyorum.

 8. Peki.
  Birinci olarak bu söylediğimi umursamışsın, ne mutlu bana.
  Düşünelim, birisi neden böyle birşey söyler? Kötü bir amacı mı var gibi? Yok tabiki. Bu olay seni üzmüş belli ki, kusura bakma. Amacım kötü değil. Ben arada böyle günlük sahiplerine uyarılarda bulunuyorum, kimse de umursamıyor açıkçası.
  Şimdi sen umursadın, bence artık sen de benim tarafımdasın. Kendi başıma çırpınıp duruyorum. blogdegilgunluk.com diye bir site açmıştım zamanında, gelen hakaretleri (hatta küfürleri) tahmin bile edemezsin. Blog o blog diyorlar. Aynı şey değilmiş. 🙂
  Benim türkçeye dikkat etmek dediğim daha çok yozlaşma bağlamında. “Baaay, oki,ewt” gibi kelimemsi şeyleri internete yeni başlamış çoluk çocuk kullanıyor. Ama bu sadece internet ağzı. Sadece yazı. Bence yozlaştığımızın kanıtı, dilimizdeki asıl tehlike; bariz türkçe karşılığı olan ingilizce kelimeleri hayatımızda yer edindirmek.
  Şimdi bu söylediklerime göre sen söyle, tag, ikon kelimemsilerini kullanıyorsan dikkat ediyor mu oluyorsun? (Blog-günlük olayını geçtim zaten.)
  Ben böyle söyleyince hemen şöyle bir cevap geliyor;
  “E ozan internete de örütbağ diyelim.”
  İnternete örütbağ dersek, cd’ye yoğun teker dersek kimse anlamaz tabiki. Bu aşırıya kaçmak olur. Ama sanırım ikon yerine simge gayet anlaşılır.
  Umarım derdimi anlatabildim.
  Biz bu kelimeleri kullandıkça yeni nesil de bu kelimelere alışmaya başlıyor. Bütün liseli gençlerin dilinde “blog”.
  Not: Bu yazıyı (bazıları post diyor) sitende yayınlamana gerek yoktu, epostana (ona da mail diyorlar) cevap yazacaktım ki bu yazıyı gördüm.
  Daha büyük not: Bu tip yazılardan sonra hemen siteme girip benim hatalarımı aramaya başlıyorlar. Çok şekerler. Elbette vardır…
  Sonuç: Bu sana bir saldırı değildi, yanlış anlama, dargınlık olmasın. 😉

 9. Üzülerek Söğlüyorumki Usta Devrimiz Gittikçe Kötüye gidiryor Gerek DİL olsun Gerekse Tip olsun harbiden yabancılaşıyoruz :S
  Buda Beni Deli ediyor..!
  Bizim Gibi OSMANLI torunlarına yakışmıyor Beni Tastiklemeyen Binler belkide yüzbinler vardır.. Buda Demek oluyorki Özgür Bi Toplumdayız.
  ustacım senin Eleştiriye Gelcek olursak.. Ben Seninle 1 yada 2 saat konuşmuşluğum var yeni tanıştık ama Ben Kısaltma Dışında Bi Anti Türkçe Karakter Görmedim Birde Kategorilerinde OnurJA var onu Öle yazdın diye Pireden DEVA yapanar ola bilir 🙂 Saygılarımla!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here