PageRank Mantığı

5
44

Pagerank’ım yokken milletten ne kadar rica ederdim webmaster arkadaşlarımdan ama hiçbiride sağolsun vermezdi. Onlara hiçbir zaman sinirlenmedim çünkü benim şu anki durumumda olduklarını tahmin ediyordum. Günde 20-30 arası sırf link istemek için mail geliyor. Sitemi okuyan herkese belirtmiştim ama yazılarımı okumadan pagerankıma bakma mantığı olduğu için insanlarda anlamıyorlar. Bir zamanlar bende bu hataya düştüm link değişimi yapmak için ricalarda bulundum ama üslubu uygun bir biçimde bulunurdum. Şimdi bakıyorumda millet iyice yüzsüzleşmiş gelen mailleri okusam ne kadar anlamsız yazı yazdıklarını anlarsınız.

Şşş…. Siten güzel pagerankıda var benim siteme link ver

Bana link lazım link ver link neyse parası veririz.

Bunun gibi saçma yorumlar gelmeye başladı. Artık öyle bir antipati oldu ki bende link isteyen adamlara karşı soğuyorum. Sevdiğim siteler olursa o kişilere mail atarım konuşurum ve onunla link değişimi yaparım. Ama boş sitelerle bana link değişimi için gelen insanlar beni rahatsız ediyor. İlk olarak kendi yaptığım 5 aylık araştırma ve googlenin konferansını dinlemem sonucu şu sonuçlara ulaştım.
Page Rank yükseltmek istiyorsanız şunları yapmalısınız.

 • Link değişimini sizinle alakalı sitelerle yapın.
 • Sitenizden 5’den fazla link çıkışı yapmayın. Google konferansında link satışına giden ve 5’den fazla link çıkışı yapan siteleri cezalandıracağını belirtmişti. Bunun denemesini https://www.domatessuyu.com/linkler/ bu adreste yaptım. Link çıkışı fazla olunca pr2 olan sayfam pr0 oldu ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım.
 • Yüksek prsi olan siteler yerine dmoz kayıtlı sizin kategorinize uygun bir site ile link değişimi yapmanız sizin iyiliğinize olacaktır.
 • Sitenizde bir üyenin durma süresi artarsa pagerankı etkilemesinede neden olur.

Son olarak ONUR link değişimi yapalım demeyin. Ben link değişimi yaparken pageranka bile bakmıyorum benim sitemin pagerankı şu diyip söylemeyin bile. Kaliteli sitelerle değişim yapıyorum. Zaten kaliteli ise pagerankıda yüksek oluyor. Boş olan sitelerle değişim yapmam bunuda belirteyim. Neyse benden bu kadar umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Kimseyi kırmak, incitmek, üzmek istemem bunun için lütfen beni bu konuda sıkıştırmayın.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba Onur,
  Link çıkışının az olması pagerank değerine fayda sağlar, doğrudur ama karşılıksız verilen linkler için. Karşılıklı yapılan link değişimlerinin -alınan linke de bağlı olarak- size faydası zararından çoktur.
  Google’nın çok link veren siteleri cezalandırması olayı ise genel olarak link satışı yapan, link çöplüğüne dönmüş, veya alakasız içeriğe sahip sayfalardan aşırı link almış siteler için geçerlidir. Kendisine benzer sitelere verilen link sayısı fazla ve pagerank değeri yüksek sayısız site gösterebilirim.
  Bu bağlamda bahsettiğin konferans notlarını yanlış yorumladığını düşünüyorum. Kaldı ki pagerank, seo ve google algoritmaları ana hatlarıyla bilinse de sayısız ufak ayrıntılar kümesinden oluşur. Bu kadar net yorumlanabilseydi google’nın bir olayı kalmazdı.
  Saygılar Efem.

 2. Merhabalar,
  Ben birşey sormak istiyorum.Resimli bağlantı alsam pagerankı yüksek bir siteden aynı normal link şeklinde bağlantı verildiği gibi faydası olur mu?Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
  İyi bloglamalar…

 3. ONUR link değişimi yapalım. Hem benim sitemin prsi 2 🙂 Kalitesiz bir site olduğu için Google amca bu değeri verdi 😛 Ayrıca şş siten güzelmiş link ver parası neyse veririz 😛
  İstemediğin tüm sözleri yazdım 😀
  Ayrıca şu söz (parası neyse veririz) tam yatalım mı gibi bişey olmuş 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here