Evcil hayvan tüyleri kiste neden olur mu? Toksoplazma nedir?

0
204

Evcil hayvanınız mı var? Evcil hayvan almayı mı düşünüyorsunuz? Fakat eşiniz tüylerinden dolayı karşı mı çıkıyor? Çocuğunuzun sağlığının önemli olduğunu mu söylüyor?  Haberlerde kist oluşumuna dair örnekler sizi korkutuyor mu? İşte tüm bu soruların cevabını yazımızı okuduktan sonra öğrenebileceksiniz. Çünkü yazımızda evcil hayvan tüylerinin kist oluşumuna neden olup olmadığını açıklayacağız.

Evcil hayvan tüyleri kiste neden olur mu?

Beslenilen evcil hayvanların başında kediler ve köpekler gelmektedir. Tüylü olan bu hayvanların üzerinde büyük bir önyargı vardır. Tüylerin yutulması halinde iç organlarda kist oluşumu insanları korkutmaktadır.
Ancak bilinen yanlışlar arasında olan bu duruma neden olan şey bakterilerdir. Kontrollerinin uzman veterinerler tarafından yapılması halinde ise evcil hayvanların tüyleri insanlara hiçbir zarar vermemektedir.

Evcil hayvanlara tüy dökülmesi nasıl önlenir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi evcil hayvanlarınızın, mevsim değişiklikleri dışında görülecek aşırı tüy dökülmelerine karşı uzman bir yardım alabilirsiniz. Veterinerler tarafından verilecek olan vitaminlerle tüy dökülmesinin önüne geçilebilir. Böylece evcil hayvanlarınızın tüylerinin dökülmesine neden olan bir hastalıkları yoksa, tüylerinin dökülmesinin normal olduğunu kabul etmelisiniz.

Evcil hayvanlarda tüy bakterisi: Toksoplazma

Evcil hayvanların tüylerinin yutulması sonucunda kist oluşumuna neden olan bakterinin adı toksoplazmadır. Ancak böyle bir durumla karşılaşmanız halinde yalnızca evcil hayvanlarınızı suçlamanız doğru olmaz. Çünkü toksoplazma bakterisi pişmemiş etlerden, sebzeler veya topraktan geçebilir. Kedinizi bu gibi yiyeceklerle besliyorsanız veya dış ortamlarla teması çok fazla ise endişe edebilirsiniz. Ama bu durumda bile dışkılarıyla bu bakteriler kedinizi terkedecektir. Yalnızca dışkısından bulaşabilecek bu bakteriler tüylerine dokunarak geçmeyeceği için kedinizi sevmekten vazgeçmeyin. Kedinizin bakımını yaparken temizliğe büyük önem vermeniz bakteri oluşumunu engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here