Genel

ABANT’TA GEZİLECEK YERLER İÇİNDE BİR ŞİFA DURAĞI AKKAYA TRAVERTENLERİ

Written by fevzi

Bolu denildiğinde her ziyaretçinin aklına ilk gelen yer Abant Gölü oluyor. Bilinen güzelliklerin yanı sıra keşfiyle gelenleri mest eden doğal yapılarda Abant’ta bulunuyor. Akkaya Travertenleri özellikle son yıllarda yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. ilkbahar ve yaz mevsiminin gelişiyle birlikte Akkaya Travertenlerine olan rağbet daha da artıyor.

Bolu’ya tatil için giden ve doğal güzelliklere ışık tutmak isteyen birçok ziyaretçi kalacak yer konusunda ayrıntılı bir araştırmaya ihtiyaç duyabilir. Bolu otelleri seçenekleri tek sayfada toplayan Neredekal otel arama motorundan zevkinize ve bütçenize uygun konaklama yerini seçebilirsiniz. Akkaya Travertenleri Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alıyor. Mudurnu’daki Çepni Köyü sınırları içinde kalan travertenler Bolu’nun kent merkezine oldukça yakın. Kendi aracınızla ya da bölgeye giden gezi turlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Travertenlerle Bolu merkez arası 10 km olduğu için kısa sürede konakladığınız otele ulaşabiliyorsunuz. Akkaya Travertenleri 250 metrelik uzunluğuyla Bolu’nun doğal güzellikleri arasındaki yerini alıyor. Bu oluşum Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki doğal kalmış ve herhangi bir yapılaşmaya uğramamış tek traverten örneği olarak karşınıza çıkıyor.

Akkaya Travertenleri 20 derecenin üstünde bir sıcaklığın yer üstüne çıktıktan sonra karbon gazının uçmasıyla geride kalan kireçlerden oluşuyor. Bölgede yer alan ahşap masalarda dilerseniz harika bir traverten pikniği yapabilirsiniz. Bolu manzarasını ayaklarınızın altına seren Akkaya Travertenleri hakkında Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’dan daha geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

About the author

fevzi

Leave a Comment