Tostosum Benim !

20
511

vosvos21 yaşında arabam olacak hayallerine aslında 18 yaşımdayken başladım diyebilirim. 21 yaşımda arabam olacak 26 yaşında da eski olsun , yeni olsun Porshe’ye bineceğim demiştim. 21 yaşımda ilk arabama sahip oldum. Farklı bir duyguymuş babamın arabasını sürerken bu duygu bu kadar yoğun değildi. 21 yaşımda araba alacağım derken farklı bir arabam olsun istiyordum ve farklı bir arabam da oldu. Küçük yaşlardan beri hayranlık duyduğum vosvosuma kavuştum. Vosvosum da benim gibi klasik. Orjinale yakın olduğu içinde büyük pazarlıklar sonucu yalvar yakar 75 yaşındaki emekli bir hocamdan almış oldum. Tospağamın modeli 1973 ve hali hazırda bütün parçaları çalışıyor hatta kapı açıldığında iç ışığının yandığı lamba bile çalışıyor. Aman nazar değmesin =) Biraz fazla yaksa da 73 model bir araç için gayet sağlıklı ve  iyi. Önceden de babamın beyaz brezilya malı 76 model vosvosu vardı onu yakın bir akrabamıza verirken bile içim gitmişti ve bir gün umarım böyle bir arabam olur demiştim. Bu tosbağ aklımda yokken birden karşıma çıktı. Hikayesi de değişik hatta anlatayı.
Sınavların bittiği gün evden çıkıp Ankara’ya dönerken annem arayıp onur benim arkadaşımın çocuğunun siyah vosvosu varmış almak istersen Ankara’ya gelince bakarız dedi bende tamam dedim. Ancak şimdiye kadar hayatımda hiç siyah tostos görmediğimi de belirtmek isterim. Neyse otobüsten indim annemler beni aldı. Eve giderken istersen vosvosu görmek için uğrayalım dedi. Öyle söyleyince hadi uğrayalım dedim. Ama annem adresi öyle almış ki sadece iki kelimeden oluşuyor. Beşevler Vosvos Kulübü yazıyor. Ben Beşevleri Bahçelievler diye duyunca Bahçeli’deki vosvosçuların buluştuğu yere gittim. Abdülkadir isminde bir amcamız işletiyor. Tonton bi amca. Yanına gidip amca burda siyah vosvos varmış görmek istiyoruz öyle bi vosvos varmı diyince adam da şaşırdı yok valla dedi. Ama bayağı da ilgilendi sağolsun. Vosvos arıyorsan sana hatasız bir tane gösterebilirim dedi. Zamanda olmayınca biz biraz acele ettik gidelim diye sonradan ne olduysa tamam bekleyelim dedik ve beklemeye başladık. Vosvos kullanan insanlar çok ilgili oluyorlar bunu anlamış oldum. Neyse 10 dk vosvos gelecek dedi bekledik trafik sıkışık olunca 25 dakika sonra Niyazi Bey isminde bir Fransız hocası geldi. 75 yaşlarında ki hocamın arabayı görünce benim gözler faltaşı gibi açıldı. Bunu söylemeden geçemeyeceğim. Arabaya bindik baktık ; abimle benim çok hoşuma gitti. Arabanın hiçbir orjinalliği bozulmamış hatta yerdeki paspası bile aracın orjinal paspası =) Neyse tamirciye , kaportacıya götürdük ustalar baktı ve araç temiz ve sorunsuz dediler. Tamirhane’ye gittiğimde zaten 5 tane vosvoscuda vardı onlarda sagolsunlar baya ilgilendiler bilgiler verdiler. Sonra da aramıza hoşgeldin dediler. Gerçekten çok farklı birşey. Yolda giderken başka vosvoscu görünce dörtlülerini bile yakıyor. =) Neyse geldik Niyazi hocamla uzunca bi pazarlığa girdik. Hocam kendi param başka param yok derken bi fiyattan anlaşıp bitirmiş olduk. Fiyatı sormayın çünkü söylediğimde arabadan anlamayan ve vosvosa binmemiş adamlar ben o parayı vermem bu arabaya para bile vermem diyor onun içinde söylemiyeceğim. Bu arada kime niyet, kime nasip =)
vosvos
Plakayı Sildim =)

20 YORUMLAR

 1. Tostosunu yesinler senin..
  Bende tostoslara bayılırım, çok severim.. Fakat senin tostosun renginin değişmesi gerek.. Bi kaçda aksesuarlarıyla süsledin mi tamamdır işte..
  ONUR’un CEVABI
  Rengini neden beğenmediniz ki =)

 2. Türkiyeye ilk geldiğimde evimin önünde sürekli aynı bu vosvostan dururdu.İlk zamanlar kimin bu araba diye düşünüp beklerdim.Sonra gıcık kapmaya başladım.İlk önce lastiklerini patlattım sonra camlarını kırdım 🙂 Bilmiyorum nedenini yada hatırlayamıyorum 🙂 Ama vosvoslara antipatim o yaşlarda oluştu 🙂
  Gerçekten kimisi çok seviyor bu arabaları ama nedenini bilmiyor 🙂 bende neden nefret ettiğimi bilmiyorum 🙂
  (belkide o araba bir kaç yıl boyunca hep aynı yerde çalışmadan kaldığı içindir.)
  hayırlı olsun.

 3. @Binali
  Sanayiden çıkmamam gerekiyor zaten işim gereği. Bu vosvos bana sanayiyi sevdirek buna eminim. Şimdilik hiçbir sıkıntısı yok. Zaten şimdiden sanayide 5 arkadaş edindim =)
  @Ahmet Oğuz
  Arabayı neden sevdiğimi iyi biliyorum o benim için hep ilk oldu. =) İlk deneyimimi onunla yaşadım. Deneyim derken yanlış anlamıyın ilk arabayı sürmeyi onda öğrendim. İlk karda onunla kaydım. =)

 4. Hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullan. İlk araban, heyecanını anlıyorum ancak bu araç seni yorar.. Sanayiide çok arkadaş edineceğe benziyorsun.. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here