Teknolojiye Ayak Uyduran Optikçi

3
291

Bu gün gözlüklerimi sonsuza dek takma kararı aldım ki benim gibi bir adam saat bile takamazken gözlükle nasıl duracağımı merak ediyorum. Her neyse konunun ne olduğunu sanırım konunun başlığından da anlayabiliyorsunuzdur. Teknolojinin ilerlemesi ile optikçilik konusunda da inanılmaz ilerlemeler yaşanmış hatta bu gün o kadar çok ilginç şeyler öğrendim ki Nikon gözlükler için optik camı bile üretiyormuş. Biraz tuzlu ama o camın kalitesi sanırım tartışılmaz bir durum. Her neyse saatlerce gözlük arama çabasındayken tam karar verecekken ailemle birlikte bir optikçiye girmeye karar verdik. İçerisi olduğundan şık dizayn edilmiş olması ile birlikte inanılmaz sempatik bir şekilde karşılandık. Gözlük almak için geldiğimizi belirterek koltuğa oturduk. Envai çeşit gözlük var ama en sıkıntılı durum gözlük seçmek. Öyle bir moda girdim ki adama şu cümleleri anlattım. Gözlük benimle bir bütün olmalı ruhumu tamamlamalı onu taktığımda sanki gözümde değilmiş gibi düşünmeliyim sözleri ile konuşmamı tamamlarken adam gülümsemeye başladı. Yaklaşık 20 – 25 tane gözlük denedikten sonra 4 gözlükte karar kıldık. Sıra geldi bunlardan hangisi iyi sorusuna o sırada anneme sorarken gel sistemimizden fotoğrafını çekelim diye söylenince tabi merakımı yenemedim tabi olur dedim. O vakite kadar somurtkan dururken girişimcilik ruhumun depreştiğini hissettim gülmeye başladım. Adamlar işlerine o kadar önem veriyorlar ki 1 aynanın arkasına koyulmuş nikon marka fotoğraf makinesi, bilgisayar ve kocaman bir lcd ekranla sizi tatmin etme ve ikna etmek için uğraşıyorlar. Neyse gözlüklerden birini takıp aynanın karşısına geçtim ordan makine gözlüğe odak yaparak önden sağdan soldan fotoğrafımı çekti. 4 farklı gözlüğün fotoğrafını çektikten sonra beni LCD ekranın önüne oturttular. Teker teker fotoğrafları izleterek hangilerinin yakışabileceğini, yakıştığını anlattı. Sonuç olarak bu olay hoşuma gitti. Sağdan soldan kendimi göremediğim için nasıl bir açıdan insanların beni görebileceklerini tahmin edemiyordum. Sonuç olarak görmüş oldum ve kafamdaki soru işaretlerini gidermiş oldu. Benim gibi kılı kırk yaran bir insanı ikna etmek ciddi anlamda zordur ama adamın 1-2 bin tl ile kurduğu bu küçük sistem ikna olayını kısa süredeye indirtiyor. Açıkçası önceden beğendiğim bir gözlüğü bu girişimcilik ruhundan dolayı bıraktım ve gelip bu gözlüğü aldım.
İkinci olarak dikkatimi çeken olay ise organik camlar oldu. Annemin dikkatini çeken bir gözlüğü sorduk ve camının özelliğini anlatmaya başladı. Cam organik bir cam ama öyle güzel birşey yapmışlar ki normal bembeyaz şeffaf cam güneşe çıkınca kararmaya başlıyor ve güneş gözlüğü vazifesi görmeye başlıyor. Bu durum beni şaşırttı ve bunun üzerine bunun farklı çeşitlerinin olduğunuda anlatmaya başladı. Özellikle bir cam çok hoşuma gitti ama çok tuzlu olması nedeni ile sadece güneşte tek renk değiştirebilen camı almak zorunda kaldım. Diğer cam ise havanın durumuna göre gözlüğü renklendiriyor. Sisli havada yeşil olurken, güneşli bir havada sarı, bulutlu bir havada yeşil oluyor. Bununda videosunu lcd ekrana getirip yansıtınca içimden bu adam işi biliyor dedim. Gerçekten de işi bilen bir insanla çalışma insanın içini rahat ettiriyor. Kafamdaki soru işaretlerini yok ediyor. Böyle bilinçte çalışan ve hizmet veren insanları görmek gerçekten çok güzel.
Optikçi ne yenilik getirebilir sorusuna da en güzel cevabı verdikleri için kutluyorum. Uzun uzadıya anlattım uykumda geldi yazının imla kurallarını kontrol etmedim eğer hatalar varsa kusura bakmayın =)

3 YORUMLAR

  1. Öcelikle domates suyu sitesine ve sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ben elit optik mesul müdürüyüm eğer bir müşterimiz bizden bu kadar memnun kaldıysa ve bizi sitesine taşıdıysa demek ki biz bu işi biraz olsun yapmayı başarıyoruz. Ama şunu belitmek isterim Konya da yıllarca insanlar kasaplara gidip gözlük almışlar artık yeni teknoloji ve günümüzün gerektiği yeniliklere ayak uydurmayanlar yok olmaya mahkumdur. Fazla uzatmaya gerek yok eğer sizinde gözlük&lens ihitiyacınız varsa bize uğramadan sakın gözlük&lens almayın. Çünkü gözleriniz buna değer… ELİT OPTİK özel selçuklu hastanesi karşısında.

  2. inanın benimde seçicilik konusunda sizden kalır yanım yok.gözlük kullanmam gerekiyor.ama bir türlü kendime yakıştıramıyorum.aldığınız yeri ve adresi belirtirseniz uğramak isterim açıkçası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here