Makine Mühendisi Mi ? olmalıyım Webmaster Mi ?

6
118

Okulun bitmesine 1 yıldan az bir süre kaldı ve bu konu sürekli olarak kafamda soru işareti. Makine mühendisliği bölümünden mezun olacağım ve sonucunda bir seçim yapıp yoluma devam etmem gerekecek ama hangisine devam etmem gerekiyor o konu hakkında kafamda soru işareti var. Maddi açıdan tüm gelirim okul hayarım boyunca Domatessuyu idi ve son zamanlarda derslerime ayırdığım zamandan dolayı boşladım. Benimle birlikte üniversiteye girdi aslında Domatessuyu.com ve şimdide benimle birlikte mezun oluyor. Kafama takılan sorular çok, gelecek ile ilgili soru işaretleri daha da çok. İlerde nerde çalışacağım, ne iş yapacağım bunların hiçbiri belli değil. Ama seçim yapmak zorunda kalacağım zaman hangisini seçeceğimi bilmiyorum. Kendimi web tasarımı ve programlama damı geliştirmeliyim, yoksa makine mühendisliği alanında mı? Bu kafamda sürekli soru işareti. Makine mühendisliği internet kadar ağır basmasa da bu okulu okumamın bir amacı olmalı diye düşünüyorum. İkisini birlikte yap gibi sorular olabilir tabiki yaparım ama hep bir taraf yarım kalacak. Ben ki siteye eklemek istediğim şeyi ekleyemediğimde yada bilgim yetmediğinde delirip kuduran bir adamım bu durumda ne yaparım merak ediyorum. Makine mühendisliğinde kendime bu kadar güvenmesem de son zamanlarda açıkçası webmasterlığa da güvenim kalmadı. En iyisi ben bu iki işide yapmayım gidip bi kokareç dükkanı açayım rahatlayım yav. Kafam binbir ve binbir olmaya devam ediyor. Hadi bakalım sonuç ne olacak.

6 YORUMLAR

 1. Biri meslek biri zanaat. Her ikisinide kaldıracak gücdesin Onur kardeş. Yaklaşık 2 yıldır siteni takip ediyorum, yazılarından nasıl biri olduğunu tahmin edebilirim. Tarihte ve günümüzde o kadar başarılı yüksek eğitim almış insanlar varki. İsmi şuan aklıma gelmiyor ama Fizik dalında Nobel ödülü almış bir araştırmacı, akşamları ve boş zamanlarında evin altına kurduğu atölyesinde marangozluk yapıyormuş. Mesleği dışında ugrasdigi zanaat ile mesleginde kendini geliştirdiğini ve yoğun zamanlarda zanaatı ile dinlendiğini söylemiş. Yinede tercih senin,Yolun acik olsun…

 2. Bilgisayar öğretmenligi yapmaktayım ve bir çok firmaya program yazıp destek vermekteyim. Ben hep derim keşke inşaatla ugrsayyım bu kadar şu anki kazancımın kat kat fazlasını alırdım diye. Geçmişe dönsem inşaat okurdum bilgisayar yerine. Bana kalırsa makine mühendisligine devam et. Ben pişman oldum karar senin.

 3. Muharrem bey güzel düşünceler ama makine mühendisliğine bu kadar ilgili bir insan değilim.
  @Ahmet Oğuz
  Meslek değil ama meslek haline getirebilirim web tasarımı ve programlama dilini geliştirerek. Akademik eğitim aldık ama ne kadar yeterli şu anda bilemiyorum.

 4. Merhabaler meslektaşım kader ortağım :)))
  Ben de senin gibi makine mühendisliği okuyorum.Son sınıftayım.Her ne kadar webmaster alanında senin kadar bilgiye sahip olamsam ve başarı elde etmesem de eminim Webmaster ve Site konularında senin ile benzer mutlulukları yaşamışımdır.
  İleride yapılması gereken soru 1 tane ancak düşünen 2 organ olduğundan (akıl ve kalp) 2 cevap var. Mantıklı düşünmek gerekirse “Makine Mühendisliği” alanında yönelmen gerekir. Ve en azından benim gibi mesleğin ile ilgili bir blog (www.makinemuhendisiyiz.blogspot.com) vs açıp hem Webmaster ruhunu tatmin edebilir hem de mesleki anlamda kendini geliştirebilirsin.

 5. Webmaster’lık meslek değil ki 🙂 Bilgisayar veya Yazılım mühendisliğini okumuş olsan bi nebze de Makine mühendisliği alanında akademik eğitim alıyorsun, işinin yanında webmaster’lık ve site işlerini götürüp ek gelir sağla bana sorarsan 🙂

 6. Bu iki işten hangisini yaparken aynı zamanda eğlenebiliyorsan onu tercih et derim ben. Ben ne dersem diyim sen yinede Webmasterliği seçeceksin. Bende Webmasterliği seçmeni istiyorum zaten. 😀
  Hiç kimse diğerini istemiyorsa, Webmasterlikte devam etmelisin. Bu bir işaret! 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here