Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir

7
915
Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir

Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir makalemize hoş geldiniz. Siyah noktalar kimi insanlar için gerçekten sorun oluyor. Siyah noktaları tanıyalım ve ona göre davranalım onlarında ilgiye sevgiye ihtiyacı var değil mi :p Şaka bir tarafa bu aralar sağlık için neler yapmıyorum ki bakın siyah noktayı bile araştırdım.
Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde siyah nokta oluştuğunu belirten uzmanlar, hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktaların oluşumunun engellenebileceğini kaydetti.

Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir

Vücudumuzda bulunan gözeneklerin içi yap üretip salgılamaktadır. Cildinizdeki gözenekler allerjen etkilerden ve çevresel kirliliklerden korur. Eğer derimizde gözenekler olmasa idi deri altında enfeksiyon oluşumları başlar ve yağlar derinin altına iner kist oluşumuna sebeb olurdu. Siyah noktaları temizlemek bu nedenle önemlidir. Eğer siyah noktalar temizlenmezse bu tip hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmaz. Siyah gözeneklerin temizlenmesi sağlık açısından da önemlidir.
Bilim adamları yağlı ciltlerde siyah gözeneklerin daha açık olduğunu bu nedenle daha kolay yağlanabileceğini belirtti. Yağlı cildli insanların özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Cildin yağlandığı zaman gözeneklerin açıldığını ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda ultraviyole ışınlarının da gözenekleri genişlettiğinin belirlendiğini vurguladılar. İşte uzmanlara göre sivilceyle başa çıkmanın yolları:

Siyah Nokta için gözenekler nasıl daraltılır ?

Gözeneklerin açılması için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, yağ ifrazatını durdurmak ya da dengelemek lazım.
Yağlı cildlerde su miktarı azdır. Su miktarı az olması nedeni ile ölü hücrelerin yüzeyinde asitli tabakalar cildin koruma faktörünü zorlaştırmaktadır. Bu nedenle cildin dış yüzeyi zarar görebilmektedir. Yağlı ciltlerde bu sorunların azaltılması için ciltte su miktarını arttırmak ve su bazlı ürünleri doğru şekilde kullanmak gerekir. Cildinize uygun ürünler için mutlaka dermotologlara başvurmanız gerekmektedir.
siyah nokta
35 yaşını doldurmayanların gözenekleri kendi kendine kapanabilir. 35 yaşından genç ciltlerin gözeneklerinin kapanması kolaydır ancak 35 yaş üzerinde bu sıkıntılar baş gösterir .Eğer cildin su ve yağ dengesini karşılamazsanız, gerekli bakımları yapmazsanız bu tip sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.  Kırık çizgiler halinde bulunan ciltlerin gözeneklerinin kapanma ihtimali daha azdır. Gözenekleri kapatmak için uğraşmak yerine büyümelerini önlemek için tedbirler almak daha kalıcı çözüm sunacaktır.

Siyah nokta temizleyen bantlar işe yarıyor mu ?

Marketlerden rahatca alabileceğiniz siyah cild temizleme banlatları işe yarar mı bunu açıklayalım. Siyah noktaları kimi zaman bu bantlar ile kaldırmak mümkün olsada dikkat edilmezse sıkıntı yaşayabilirsiniz. Tekrardan siyah noktaların oluşumuna sebep olursunuz. Siyah gözenekleri kapatmak için cildimizi nemlendirip bu bantları ıslak yüzeye uygulayıp 10 – 15 dakika beklemeniz gerekmektedir. Kuruyan bandı yavaşça çıkararak gözeneklerinizi açabilirsiniz ancak bu gözenekteki yağların tamamen boşalmasına neden olmaz. Dokunun içindeki kanalları kapatmadığı için yağ kütlelerinin kapatılması mümkün değildir.

Siyah noktalardan nasıl kurtulursunuz ?

Siyah gözenekler doğru bakımlar ile küçültülebilir ancak tamamen temizlemek için uzman doktora başvurmanız önemlidir. Cildinizi cildinizin ph uygun sabunlar ile temizleyebilirsiniz.

Siyah nokta nasıl temizlemeli ?

Cildinizi temizlemek için temizleme tonikleri bulunmaktadır. Bunları cildinizi sıcak su ile yıkadıktan sonra yumuşak bir bez veya pamuk yardımı ile siyah nokta kapatma toniklerini sürebilirsiniz. Makyaj yaptıysanız kesinlikle akşamları temizlemeniz gerekmektedir.

Siyah noktaları sıkmak zararlı mı ?

Siyah noktaları temizlemek için sıkmak cildin alt kısmına zarar verebilir ve buda sizin cildinizde daha büyük deformasyonlara neden olabilir. Bu nedenle cildinizi uzman kişilerden yarım alarak temizlemeniz önerilmektedir.

7 YORUMLAR

  1. arkadaşlar 15 yaşındayımm ve 4 aydır burnumda siyah noktalar var ..çok fazla değiller ama çoğalmasını önlemek ve sivilceye dönüşmelerini önlemek için bakım uygulamam gerekiyo..peeling,gül suyu ,tonik bunları kullanıyorum başka neler yapabilirim yardımcı olurmusunuzz?? şimdiden teşekkürler:)

  2. ya ben siyah noktaları bilinçsizce sıktım ve gerçekten benim yaptığımı yapmayn çünkü tahriş oluyo iyiki öle büyük bişey olmadı.bir de benim burn alın ve çene bölgem yağlı özellikle burun ve küçük küçük siyah noktalar var. bant aldım siyah nokta temizleyicisi aldım ama hiç bir işe yaramadı ve yüzümüde sürekli temiz tutumaya çalışıyorum ama olmuyo çok yağlı napmalıyım bi yardım edin…

  3. Arkadaşlar kayısı çekirdeği yağ, havuç yağı ve buğday yağını karıştırıp yüzünüzü dove sabunuyla yıkadıktan sonra sürün sabah akşam sivilceler puf gidiyo siyah noktalar yok oluyoo

  4. sürekli siyah noktalarınızı kendiniz sıkmayınız denir merak ettim güzellik uzmanının elinde başka bir hüner mi var o da aynen benim cildimi buharla yumuşatıp sıktığım gibi sıkıyor başkaca da yaptığı birşey olmadığı gibi bu işi benim yaptığım kadar itinalı özenli ince ince de yapmıyor siyah noktaların bi çoğuda kalıyor. üstelik cilt bakımı adı altında yapılan bu işlem için yüklü bi ücret ödüyorsunuz ben karşılığının pek olmadığı kanısındayım talep edilen ücretler fahiş yapılan iş çokta uzmanlık istemeyen basit bir iş herkez cildini tanısın bakımını da kendi yapsın derim ben.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here