KALİTELİ ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR? PÜF NOKTALARI NELERDİR?

1
352

Zeytinyağlarının kalitesini anlamak için öncelikle yapmamız gereken sızma zeytinyağı temiz bir cam bardağın içerisine koyduktan sonra avucumuzun içerisinde biraz ıslatmamızdır. Bunu yaptıktan sonra sızma zeytinyağını koklamalıyız. Zeytinin meyvemsi tadı ve acılığını ve bunun yanında da yakıcılığını yağda hissedebilmemiz gereklidir. Zeytinyağı içerisinde bulunan maddeden kaynaklı yendikten sonra genizde yakma ve dil uçlarında acılık yapması gereklidir. Özellikle dikkat etmemiz gereken koklandığı zaman zeytin kokusunun hissedilmesidir. Bunun yanında koku olarak taze çimen kokusu veya enginar tadında da olabilir. Sızma zeytinyağı aldığınız zaman içerisinde asla şunlar hissedilmemeli; küf, toprak ve ekşimsi tatlar. Kullanmış olduğumuz zeytinyağlarında bu tür tatların hissedilmemesine dikkat etmeliyiz. Eğer bu şekilde kokular ve tatlar hissederseniz yağın kalitesinin düşük olduğunu anlayabilirsiniz.

Zeytin ağacının dallar ve yaprakları yıllardır ilaçlarımızın bileşim maddelerinde yer almaktadır. Yağ çeşitleri zeytin ağaçlarının meyvesinden elde edilen bir üründür. Yeşilimsi ve sarımtırak bir renge sahip olan zeytinyağı her evde bulunması gereken önemli besin maddelerinden biridir. Uzmanlarımızın dediğine göre sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için bu yağdan tüketmeliyiz. Sağlıklı yaşam için gerekli en önemli besin maddelerinden biri olan yağ çeşitlerini günde en az bir çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Birbirinden nefis yemek tarifleri ile mutfağın kraliçelerinden olan Sahrap Soysal’ın tercihi olan ve zeytin ağaçlarının en verimli olduğu bölgelerden olan Akhisar ilinin zeytinlerinin olgunlaşır olgunlaşmaz toplanıp; soğuk sıkım yöntemiyle tadı ve kokusunu kaybetmeden yağ haline getirilip koyu cam şişelerde muhafazasıyla sunulan Sahrap Soysal natürel sızma zeytinyağı, güvenle kullanacağınız sağlıklı ve tadı damağınızdan gitmeyecek ir üründür.

Bebeklere Zeytinyağı Faydalı mıdır?

Sorumuzun cevabına geldiğimiz zaman doğal olarak çok faydalıdır. Bebeklerin gelişimi için büyük oranda yardımcı olur. İçerisinde bulunan a,e ve k vitaminlerini içerdiği için çocuk gelişimine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Saydığımız vitaminler çocukların kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. İçerisinde anne sütüne benzeyen bir madde içeren zeytinden üretilen zeytinyağı bebeklere süt ile beraber verilebilir.

Bebekler ile birlikte tüm yetişkin bireyler için de zeytinyağı oldukça faydalıdır. Kaliteli yağ donar mı? Sorusuna cevap olarak donması veya donmaması yağın kalitesini değil zeytinin yetiştiği bölge ile alakalı bir konudur.

Kaliteli zeytinyağı fiyatları fiyat olarak biraz pahalı olsa da oldukça faydalı olduğundan dolayı önce sağlık diyerek alacağımız yağın yetiştiği bölge, sıkım yöntemi ve saklanma koşullarına dikkat ederek alım yapmaya dikkat etmek gerekir. Sahrap Soysal tarafından Türkiye’nin zeytin denince ilk akla gelen bölgelerinden olan Akhisar ilindeki zeytinlerin doğal yolla ve el değmeden soğuk sıkımıyla üretilen natürel sızma zeytinyağı fiyatları bütçenize uygun ve sağlık deposudur. Ayrıca zeytinyağlarının tadı, kokusu ve tazeliğini koruması için koyu renkli cam şişelerde saklanması en iyi saklama koşuludur. Sahrap Soysal natürel zeytinyağları en iyi saklama koşulu olan koyu renkli cam şişelerde sunulmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here