Estetik Yaptırmak Günah Mı ?

2
192

estetik ameliyatı günah mıKuran-ı Kerim’de geçen ayetleri araştırdım ve hocalara sordum. Bedeni olarak eksiklik varsa estetik yaptırmak caizdir. Ancak sırf bedeni güzellik sağlamak amacı ile noksan gördüğünüz yerleri fikri olarak zaruri görmenizden dolayı yapılan estetik ameliyatları meşru görülmemektedir. Yani bu durumlarda estetik ameliyatı haramdır.
Vücuda zarar vermek, sırf güzelleşmek için estetik ameliyatı yapılmamalıdır. Ancak herhangi bir kaza geçirdiniz ve burnunuz koptu diyelim o zaman estetik ameliyatı olmak günah değildir. Hz. Muhammed’in bir askeri savaş sırasında burnu kesilir ve doktorlar düzeltmek ister Hz Muhammed Resulullah bu durumda tedavi görmesi gerektiğini haram olmayacağını bildirmiştir. Yani psikolojik olarak problem yaşıyor, aşağılayıcı hissediyor ve bu durumdan rahatsız oluyorsa estetik yaptırabilir. 
Kısaca vücutta önemli bir kusuru gidermek için yapılan ameliyatların yapılması günah olmaz. Ancak güzelleşmek amacı ile yapılan her türlü estetik günahtır ve caiz değildir.
Kaynak :
1. Nisâ Sûresi, 119.
2. Müslim, Libas: 119-120; Buhârî, Libas: 82, 85.
3. Bukara Sûresi, 195.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=To8FlsWKlDI[/youtube]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here