Domates Neye İyi Gelir

0
363
domates

Domatessuyu.com olarak Domates’in Faydalarını ve Domates neye iyi gelir başlıklı konumuzda sizlere domatesin faydalarından bahsedeğim.

Domates Neye İyi Gelir

Domatesin iyi gelmediği hiçbir hastalık yok aslında. Kalp damar hastalıklarından tutun vitamin eksikliklerine kadar bir çok konuda sizlere iyi gelir.
Uzmanlar, domatesin damarları yumuşattığını, kanı durulttuğunu, üre miktarını düşürdüğünü, vücudu gençleştirdiğini belirterek, kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalı olduğunu ifade ediyor. Domatesin, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar, vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı attığını, vücutta biriken suyu boşalttığını kaydediyor. Uzmanlar, kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze olduğunu bildiriyor. Domatesin C ve E vitaminleri içerdiğini, zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğunu söyleyen uzmanlar, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve vücudun su tutmasını engellediğini ifade ediyor. Domatesin hazmı kolaylaştırdığını, özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağladığını vurgulayan uzmanlar, kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirdiğini ve pekliği giderdiğini belirtiyor.
Bol ve çeşitli vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domatesin, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum verdiğini vurgulayan uzmanlar, bir domatesteki C vitamininin, tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50’sinden fazla olduğunu bildiriyor.

Domates Neden Kırmızı ?

Domatesin kırmızı olmasının nedeni domatesin içinde bulunan Likopen maddesinden kaynaklanmaktadır. Domatesin özelliğine göre renkleri de değişmektedir. Kimi domates pembe renkte iken kimisi kırmızı renktedir.

Domatesin Hormonlu olup olmadığını nasıl anlarız ?

Domatesin şeklindeki bozukluklar aslında domatesin hormonlu olup olmadığı konusunda sizlere bilgi verir. Domatesin çok büyük olması hormon aldığının göstergesidir. Domatesler genelde arılar ile gübrelenir ancak bazı tarımcılar ilaçlar atarak domatesin hızlı yetişmesini ve tatsız olmasına neden olur. Domates hormonsuz ise çabuk bozulur ve kesinkin güzel enfes tadı olur. Domates özellikle kalp hastalığı olanlar için önerilir. Antioksidan ve kandaki demiri bağlayıcı özelliği bu sebzeye ayrı bir özellik katar. Yurt dışında bir çok insan domatesin faydalarından yararlanmak için domates suyu içmektedir.
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here