Mobil

Akıllı Cep Telefonlarına Format Atma

Written by admin

Şuan milyonlarca kişi, akıllı cep telefonu kullanmaktadır. Kullanılan bu cihazlardan internet kullanılabilmekte, birbirinden eğlenceli ve online olarak oyunlar oynanabilmekte, birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilmekte ya da gündelik olaylardan haberdar olabilmek amacıyla haber uygulamaları sayesinde gündem takip edilebilmektedir. Oldukça geniş kullanım alanı olan bu cihazlar ise bazı nedenlerden dolayı birçok sorun ortaya çıkarmaktadır. Sistemden kaynaklanan bu sorunların ise çözümü olarak akıllı cihazlara format atma işlemi sıkça kullanılmaktadır. Kullandığınız akıllı cihazınızın modeli ya da markası ne olursa olsun bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca bu işlem cihazınıza herhangi bir zarar vermeyeceği gibi performansının da artmasına neden olacaktır.
Her akıllı cep telefonunu kullanıcısının karşılaştığı birkaç sorun vardır. Bunlardan birincisi; sistemden kaynaklanan yavaşlamalar ve cep telefonunuzda yüklü olan dosyalara bilinen ya da bilinmeyen bir nedenden dolayı zararlı içeriklerin bulaşmasıdır. İkinci ve en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de; güvenlik nedeniyle cep telefonuna konulan ekran şifresi veya desen kilidinin unutulmasıdır. Cep telefonu açılırken istenilen bu şifre unutulduğunda hiçbir şekilde telefona giriş yapılamamakta ve tek çözüm belki de format atmaktır. Bu iki nedenden dolayı cep telefonunuza atacağınız formatların ise iki farklı yöntemi vardır. Birinci ve en çok kullanılan yöntem; cep telefonlarının ayarlar menüsünde yer alan ‘ Fabrika Ayarlarına Dönüş ‘ seçeneğidir. Kolayca yapılan bu işlemle beraber cep telefonunuz kapanacak ve kısa bir süre sonra tekrar açılacaktır. Bu işlemin ardından cihazınız size ilk geldiği haliyle kullanıma hazır olacaktır. İkinci bir yöntem ise cihazınızın bazı düğmelerine basılı tutulmasıyla beraber gerçekleşmektedir. Genellikle ses açma ve güç düğmesine aynı anda bir süre basılı tutulmasının ardından gerçekleşen bu işlemle beraber işleminizi tamamlayabileceksiniz.
İki farklı yöntemle gerçekleştirilen format atma işleminde ise istenmeyen nedenlerden dolayı bazı dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Çünkü bu işlemlerin amacı cihazınızı size ilk verildiği andaki haline döndürülmesini sağlamaktır. Eğer kaybetmemeniz gereken önemli dosyalarınız varsa, bu dosyalarınızı yedeklemenizde oldukça fayda vardır. İşlemi gerçekleştirdikten sonra ise cep telefonlarınızdaki sorun ortadan kalkacak, siz de eskisi gibi doyasıya cep telefonunuzu kullanabileceksiniz.

About the author

admin

Leave a Comment