Türk Bloglarındaki Durgunluk – Mim

3
25

Turgay’dan gelen mim‘i cevaplamak istedim. Bu durgunluğun sebebleri ile ilgili ilk mim başlangıcı Hakan ( DMRY ) sanırım. Türk blog yazarlarındaki durgunluk bende de var. Bunun nedeni ise bazı olaylardan çabuk etkilenmem. Ana etkenleri sayıyorum.

  1. Yazımın çalınması benim yazı yazma isteiğimi azaltıyor. Kullanım şartları oluşturmuşuz ve buna uymanız gerekir dediğimiz halde yazıyı alıp ücretsiz sitelerde yazmaları ve google’de benim üstüme çıkmaları beni gerçekten delirtiyor. Bu en büyük durgunluk nedenlerimden biri. Yazılarımı alıp paylaşmalarına birşey demiyorum ama benim için önemli olan yazımı çalıp hit yapıpı bana gelecek hiti kendine çekip ekmeğimi yersede sinirlerim tepeme çıkıyor. Web 2 ruhunu yaratmaya çalışıyoruz ancak ne dinleyen var nede yapan. Türkler olarak çok benciliz. Bunu google bildiği içinde bizi cezalandırıyor. Bir deli bir kuyuya taş atar , bin akıllı çıkartamaz ya aynen öyle. Biri yazıları alın link vermeyin yoksa siz sıralanmazsınız diyor herkesde buna inanıp yazıları çalıp kaynak vermiyor.
  2. Benim için ikinci en büyük etken ilgi alanlarımın zamanla değişmesi ve daha da tecrübe kazanmam. Daha seçici olmaya başlamamdan dolayı yazı yazma hızım 1 yıl öncesine göre çok azaldı. Önceden toyluk vardı ne bulursam yazardım ama şimdi öyle değil benim için önemli olan ve yayıncıların ihtiyacını karşılayacak ve eğlendirecek yazılar bulmaya çalıştığım için daha az yazı eklemeye başladım.
  3. Bu durum maddi durum olarak değerlendirebiliriz. Özgün bir yazı oluşturup yayınladığımda içinde kontur reklamları çıkınca çıldırıyorum. Sinirim ahlakım bozuluyor ve emeğimin karşılığını alamıyorum. Bu da beni sinirlendiriyor açıkçası. Yazmama engel oluyor dolayısıyla durgunlaşıyorum.
  4. Son olarak beni tatmin edici yorumların gelmemesi ve yazdığım yazıların değilde laga luga konuların beğenilmesi beni durgunlaştırıyor. İnsan ister istemez piyasaya göre hareket etmek zorunda kalıyor ve üretkenlik azalıyor.

Neyse benim yorumum ve mim’im bu kadar. Diyeceğim başka birşey yok. Ancak bu durgunluğun biteceğini sanmıyorum. Maddi ve manevi yönden sürekli baskı içinde olan yazarlar olarak rahat bir şekilde yazı yazacağımıza da inanmıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here