OnurJa

Kaybettiklerim Kazandıklarım

Günlerden 19 Ekim 2013 Saat sabahın 03:14’ü ve ben yine kendime soruyorum neden uykularım kaçıyor ve neden böyle oldum diye. Yıllardır başarılı bir ivme ile yukarı doğru çıkarken birinin bana nazarı değdi sanırım. Yada öz eleştiri yapmak gerekirse sanırım zirvede kalamadım. Bedenen yaşımı göstermeyen hatta 25 yaşında olmama rağmen 15 yaşında gösteren biriyim lakin yaşımdan çok önce olgunlaşınca absürt bir durum ortaya çıktıda diyebiliriz. Etrafımdaki herkes yükselirken sanırım ben o yükseklerde kalmayı zirvede durmayı beceremedim. 2-3 yıldır berbat bir durumdayım. Özellikle domatessuyu.com hakkında öz eleştiri yapmak gerekirse artık eskisi gibi fazla okuyucular iletişime geçmiyor.
Çünkü herkes sosyalleşti. Haber siteleri bile hit konusunda büyük sıkıntı çeker hale geldi. Bütün belimiz facebook ve twitter’a bağlandı. Yeni çıktığı zamanlar facebook sayfaları açsaymışız şimdi gerçekten çok başarılı bir duruma gelebilirmişim ama benim kafam sosyal medya ile sosyalleşmeyi o zamanlar almadı gerçi hala aldığıda söylenemez. Bize ne oldu gerçekten. Beni yönlendiren o gizli okuyucular yine arada sırada uğrayıp gidiyor farkındayım ama facebook yayıldıktan sonra ne değişti hala anlamış değilim.
İnsanlar yüz yüze bile konuşamaz hale geldi. İletişim bile facebook oldu. Bazen nalet eder duruma geliyorum çünkü kimse artık yazı okumuyor. Görsellerle zekayı doldurup şişiriyor. İyice aptallaşmaya başladık. Sadece bende olmayan bazı şeyler sizdede var. Uyku düzensizliği, durduk durduğa sinirlenme, sürekli facebook gibi sosyal medya sayfalarını takip etme, birilerini aramak yerine sms veya yazılı metinlerle iletişim kurma, yüz yüze görüşmek istememe gibi bir sürü etken var önümüzde, bende olduğu gibi sürekli yorgunluk hissi ve mutsuzlukta cabası diyebiliriz.
Yakın zamanda bazı kararlar alma çevresinde gidip gidip geliyorum. İnternet sektöründen bana para gelmeyeceğine inanmaya başladım. Devir artık yazıp okuyanların değil, aptal resimler videolar paylaşanların devri. Kendi mesleğimi yapmaya başladığım gün ihtiyaçlarımı karşılayacak paraları kazandığımda Domatessuyu.com’a ve diğer sitelerime veda etmeyi planlıyorum. Çünkü artık sıkıntılarımı anlattığımda yorumlar alacak bir okuyucu kitlem yok daha da kötüsü insanların okumaya tahammülü kalmamış.
Onlarıda geçtim artık herkes şerefsiz çıkarcı olmuş ( Sözüm herkese değil ) İşleri düşünce selam veren insanlar işleri bitince yol vermeye çalışıyorlar. Hatta geçen gün uyarı mahiyetinde yayınladığım mesajıda sizlerle paylaşmak istiyorum.
İşte facebookta paylaştığım yaz ve okuyup cevap veren kimse yok 🙂
Dünya’nın en tembel ve cimri insanlarıyız. Sanata dair hiçbirşey bilmeyen ama yorum yapmaktan çekinmeyen bir toplumuz. Emeğe karşı saygımız yok. Yapılan işin gerçek parasını veren taktir eden yok. Bir başarı sağladığında o destekleyip taktir etmek yerine üzerine basıp daha da çiğnemeye çalışanlar biz Türkleriz. Çünkü bizden iyi birini çekeme(ler), hor görür(ler) bunlardan etkilenmedimi hala dimdik mi ? fiziksel görünüşü ile dalga geçer(ler).
Yabancılar da ise durum çok farklıdır. Bir yazı yada makale paylaşıyorsunuz yabancılar hemen yorum yazı(lar) bununla kalmayıp kendi sitelerinde övgü dolu sözlerle kaynak verip yayınlarlar.
Biz Türkler ise siteye girdiğimizde reklamlara tıklamaktan bile çekiniriz çünkü virüs bulaşacağını düşünürüz. Oysa ki emeğin karşılığı o reklamlardır. Artık bir yazı okumak için bile uğramıyor(uz), haberde resim mi var bakıp ilk 100 karakteri okuyup çıkıyor(uz). Tembeliz dedim ya. Sosyalliğimiz sanata bakış açımız Facebook’ta ki resimlere LİKE’lamaktan ileri gitmemeye başladı. Bundan 5 yıl öncesine kadar sitemde yazılarıma günlük yüzlerce yorum gelirdi ve okuyucular eleştirileri ile yönlendirirdi ama şimdi tembeliz ve sosyopat olma aşamasında ilerliyor(uz). Onuda geçtim emek verilen saatler alınarak yazılan makaleleri sanki kendininmiş gibi çalan insanlar var ve işin kötüsü kendisinin yazdığına inanıyor(lar).
Bu mantalitede yaşayan insanlardan çok konuşmaktan, anlaşmaya çalışmaktan dinlemekten yoruldum, ayrıca değerini dip fiyata çekip aslında biz bu parayı sana vermezdik başkaları sana daha az verdi biz sana fazla verdik diyen insanlardan da bıktım. Şunu söyleyim bir çok insanı cebimden çıkarırım, cahilin yanında ölü gibi sessiz olmasınıda bilirim. Bazıları salak olduğumu da düşünebilir ama suskunluğum hala insana insan olduğu için saygımdandır. İyi niyetimden susarım ve boyun eğerim taakiiii bir noktaya kadar. Eşik noktalarım vardır ve bazı insanlar ( bazı dostlarım – arkadaşlarım – yakınlarım ) bu eşik değerimi aşmak üzere.
Verilen sözleri yerine getirmeyen insanlardan da nefret ediyorum. Herşey maddiyat değil biliyorum ama bi emeğimiz var be kardeşim en çok insana bu koyuyor. Emeğinin karşılığını alamamak insana koyuyor. Artık eşik sınırımı aştığımı belirtmek istiyorum bana karşı davranışlarınızda dikkatli olun ( o kişiler kendini biliyor ) havlamayan köpek ıssırır lafını unutmayın. Şu anda sessizce bekliyorsam bu sesimi çıkarmayacağım anlamına gelmez belirtmek istedim.. Beni salak yerine koyup bak Onur’a sesini yine çıkarmadı demeyin bu aralar bu düşüncede zihniyette olan insanlar benden uzak dursa iyi olur…

About the author

admin

5 Comments

  • Erhan bey ben mümkün olduğunca herkese yardım etmeye çalıştım elimden gelini yaptığıma inanıyorum. Sana yardım edildi yazmışsınız hangi konuda yardım ettiklerini anlayamadım ? İnsanlara yardımcı olup karşılığını alamayınca aksine sürekli şikayet edilince desteği bıraktım. Şu anda hakkımı yiyorsunuz diye düşünüyorum…

  • Merhaba,
    Yükselişiniz hakikaten çok iyiydi. Hatta birçok webmaster sitenizi kopyalamaktan bile çekinmezdi. Ancak sana yardım edildiğini düşünürsek sen de insanlara yardımcı oldun mu? Şahsım adına söylemeliyim. Ben sana zamanında çoksoru sordum ancak sen cevap bile vermedin. Kızgın değilim ama bana yaptıklarını başkalarına da yaptıysan destek konusunda sana arka çıkacaklarını sanmam. Umarım eski domatessuyu geri gelir. Alexan bir ara süperdi ama şimdi görüyorum ki durgunsun.
    Kendine iyi bak.

  • Aslında doğru diyorsun ama sanırım değişen teknolojiye ayak uyduramadık dediğin gibi. Facebook yükselen bir değerken diğer bütün her şey ayak uyduramadığı için geri tepmeye başladı. Tabi bu durum sadece bizimle alakalı mı değil insanlarda o yönde ilerliyor. Özellikle online oyunlar insanların zamanını çok fazla alıyor. Bunun farkına varabilmek interneti doğru bir şekilde kullanmak gerekiyor. Umuyorum bu şekilde olur daha çok şey yazmak isterim aslında ama benden bu kadar. Ayrıca son kısım biraz kişisel olmuş ama yapacak bir şey yok 🙂

Leave a Comment