OnurJa

Domatessuyu'na Neden Yorum Yapılmıyor ?

Aslında artık kendi çapımda düşünmeye başladım neden sitemde kalıcı yorumlar yapılmıyor diye. Sanırım sorun bende. Sitemin popülerliği gün gittikçe arttığını hatta blog camiasında oldukça çok tanınmaya başlandığımın farkındayım. Daha sitem 1 yaşına basmadan 2 bin tekil kişi görmeyi başardım. Günlük 100binle – 400bin sayfa taranıyor. Tabiki buna google örümcekleri , ve diğer botlarda dahil. Peki bu kadar çok gösterim varken bana neden bu kadar az yorum geliyor. Aslında yavaş yavaş anlıyorum. Çünkü ben bazı konularda çok fazla tiyo veriyorum hatta öğretiyorumda. Bazı blog siteleri gibi kıvrandırmıyorum da bundan olabilir. Hatta bu yazıyı neden yazdım diyip açıklama da yapıyorum. Örneğin : Google’da bu yazı çok aranmamış bu nedenle seosu güçlü olcak yada güncel haberlerde bunlar var dediğimde zaten olayı kapan. Ya kaynak göstererek ya da emeğe saygı göstermeden çalıp çırparak sitesine aktarıyor. Peki ben hala neden bunlara izin veriyorum bilmiyorum. Belki de acıdığım için kaynak göstermeden alıntı yapanlara karşı cephe almıyorumdur. Neyse konuyu dağıtmayalım. Sitemi günlük düzenli okuyan çok kişi olduğunu biliyorum. Hatta ilginç konulara değinen biri olarak tanındığımıda ama YORUM yapılmıyor. Bu da beni üzüyor.
 Peki neden YORUM yapılmıyor olabilir ?

 • İlk olarak yazının tamamını okumadan çalıp sitesine koyup sonra da tekrar okuyup yorum yapmaya üşendiği için olabilir.
 • Sadece sitesinin popülerliğini arttırmak için sitemden yazı alıp. Sitesine okumadan aktardığı için olabilir.
 • Yazdığım konu hakkında bilgi sahibi olmadığı için olabilir.
 • Bilinçli bir kesime hitap etmiyor olabilirim. Ki ben öyle düşünmüyorum.
 • Tartışma alanı yaratmıyor olabilirim.
 • Saygı duyulcak bir insan olmayabilirim.

Daha çok var ama nedenlerini bilmiyorum bu konuyu sizlerle tartışmakta istiyorum. Ki bu yazıyıda 200-300 kişiye yakın kişi okuyacak ve yorumda bulunmayacak bundan da eminim.
Peki siteme yorum yapan yok mu var. Başım günümüzün salak kızları ile dertte sağolsunlar onlar yorum yapıyor. Ama boş yorumlar. Bu yorumlara cevap bile vermiyorum. Neyse benim isteğim yorum yapmanız. Biliyorum sitem sürekli okunuyor ama ricam yorumda yapmanız. Böylelikle bazı konuları birlikte paylaşabiliriz diyede düşünüyorum. Bu arada wordpress konusun da yardım ettiğim kişiler sadece yorum yazsa en azından 50-60 yakın yorumlar olur.
Not : Onur yorum yap diye zorluyor zannetmeyin haşa öyle bir düşüncem yok. Öyle bir amacımda yok. Biliyorsunuz ki özgürlüklerin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Sadece ne kadar kişi googledan aratmadan geliyor merak ediyorum. Bakın bunu okuyup üşendiğiniz için yorum yapmıyacağınızıda biliyorum. 🙂 Sözüm yorum yapanlara değil bunuda hatırlatalım.

About the author

admin

12 Comments

 • Benim de bloguma yorum yapılmıyor, ama dediğiniz gibi fazla açıklayıcı ve bilgilendirmeye dayalı olduğu için. Bilimsel bir alanda çok net bilgiler veren yazılarım var mesela. İnsanlar bilgi edindiklerinde çok konuşmazlar, ama onları heyecanlandırır umutlandırır üstü kapalı göndermeler yaparsanız çeneleri düşer. Çok netleştirdiğiniz bir konuda yorum yapmaya da korkabilirler. Komik duruma düşeceğini ya da sizin hakimiyetinize kıyasla alana hakim olmadığını düşünebilirler. Rahat olun, bu yazınızı okuyunca benim fikrim tamamlandı, aynı problem.

 • Aslında, gerçeği söylemek gerekirse, biz blog yazarları başka bir bloga yorum yapıp, o blogun arama motoru örümcekleri tarafından taranmasını kıskandığımız için yorum yapmıyoruz.
  Ben blogumda bununla ilgili bir çok makale yazdım.. Saatlerce sosyal paylaşım sitelerinde zaman öldüren, site site dolaşıp yazacak bir konu arayan blog sahipleri, her girdiğ bloga bir yorum bıraksalar, bu onlara artı şekilde ger dönecektir.
  İnsanoğluyuz biz; kıskancız..Yorum yapıp da, diğer blogların yükselmesini istemeyiz..
  Ben yorum yaparım.. Ben kıskanç değilim.. 🙂

 • Haklı olabilirsin ama ben kendim özel olarak tartışmak istediğim konuları onurja bölümüne yazarım. Bunuda belirtmek istedim. 🙂

 • @admin
  Yorum yapmasını istediğim kesim farklı diyorsun. Sen bir kesime yönelmemişsin. Kanıt istiyorsan Kategorilerin sayısına bak.
  Not: Önceki yorumda bir sorun olmuş sanırım. Yorumum yarım gitmiş. :S

 • Yorum yapan çok ali de. Benim istediğim yorum yapmasını istediğim kesim farklı

 • Teşekkür ederim. Dikdatörüm ewt. Tag konusunda gelincede dikkat edicem daha az vermeye çalışacam

 • 🙂 Şuana kadar 1000 üzeri yorum alan bir siten var ve sen hala yorum yapılmıyor diyorsun Onur… Bu bence biraz domatessuyu’ ndan fazla şeyler beklediğini gösteriyor. Ama şunu unutma ki seninkisi gibi bir sitesi olmasını isteyen yüzlerce insan var 😉 Durmak yok yazmaya devam 😀 Yanındayım herzaman sen takma bunları boşver…

 • Bak işte başlıkta neden yorum yapılmıyor, demişsin. Biz de cevap vermeye geliyoruz. Bakıyoruz hepsine sen cevap vermişsin bile. 🙂
  Bir de asıl sorun sanırım bu:
  Sitenin konusu çok genel. İnsanlar bir konuya odaklanılmış bloglarda kendilerine gelecek cevapları daha güvenilir buluyorlar.

 • Yazılarındaki birçok kelimenin altı çizili olması benim okuma hevesimi kırıyor doğrusu . Bu kadar çok kelimeye tag olarak link vermen sanırım seo için yaptığın birşey ama hoş durmuyor . Yazıyı okumaya başlayıp da sonradan kapatıyor olabilirler . Ve yazı boyutu sanki biraz küçükmüş gibi geldi . ( Çok uzun yazı olduğu için yanılıyor olabilirim . ) Ama yine de güzel yazılar yazıyorsunuz . Kolay gelsin .

Leave a Comment