Bugün benim için önemli bir gün !

10
117

Domatessuyu.com’a eskisi kadar önem vermediğimin farkındayım bunun nedenini şimdiye kadar hiç anlatmadım ama anlatmak istiyorum. Son 2-3 yılda yaşadıklarım gerçekten rahatsız edici durumlar. 2007 yılında Tadella.net ile başladığım serüvene 1-2 ay sonra Domatessuyu.com ile devam ettim. Yıllardır da iyi kötü devam ediyor. Domatessuyu.com’u amatör olarak aklımda kalan bilgileri unutmayım diye açmıştım. Söz uçar yazı kalır misali. Ancak daha sonra her şey o kadar hızlı gelişti ki milletin dilinden düşmeyen bir site oldu. Tabi bunların verdiği avantajlarla birlikte dezavantajlarda mevcut.
Sevenlerinizle birlikte sevmeyenlerinizde artıyor. Domatessuyu.com’u görüp binlerce site açan kişiler oldu. Kimisi başarılı oldu, kimisi başarısız. Kimisi  hayli hayli yüksek paralar kazandı, kimisi de kazanamadı. Şimdiye kadar beni tanıyan herkese yardım ettim. Hatta rakiplerime dahi. Amacım Türk blog yazarlığını geliştirmek insanları blog yazmaya teşvik etmekti. Bunu bir nebze başardım gizlilik, kullanım şartları gibi sayfaları ilk blog sitesine ekleyen benim. Bir çok sitede E-posta ile takip et olayını teşvik eden benim. Hatta bir cümlede hata yapmıştım hala aynı olan siteler var. Bunları teşvik ederken tabiki de başka amaçlarımda vardı bu sitenin devamlılığını sağlamak. Gördüğünüz gibi sitem devam ediyor.
İyilik yaptığım bazı kişiler yaptığım iyiliğin altında ezildi ve  kişiler yüzünden 2 yıldır davalık durumdayım. 3 kuruşluk insanlara 5 kuruşluk değer verirseniz bu kişiler 2 kuruşa sizi satar. Bu nedenle bu sitede çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Bir sürü dostla tanıştım bu site sayesinde kimileri ile hala görüşüyorum. Minimum 100 kişiye yardımım dokunmuştur. Hala da bir çok kişiye yardım etmeye devam ediyorum tabi artık bende insanım yoruldum. En çokta yardım ettiğim insanlardan ufak ricalardan bulunduğumda sen kimsin demelerinden yoruldum.  Hayatımda hiç olmadığım kadar yorgun olduğumu belirtmek isterim. Kendime bile zaman ayıramazken bununla birlikte Domatessuyu.com üzerinden bana açılan dava ile uğraşmaktayım.
Dava ile 2 yıldır uğraşıyorum bu konuyu siteye hiçbir zaman yansıtmadım fakat beni Domatessuyu.com’da demorize eden durum aslında budur. Davanın sonucu ve kararı da  dün verildi. Ama davaya katılamadığım için ve avukatta istemediğim için sonucun ne olduğunu bilmiyorum. Eğer karşı taraf kazanırsa 2-5 yıl arası ceza isteyecekler. Siteyle çok ilgilenemememin nedeni bu işte.
Bazı arkadaşlarımız sözlüklerde bizim hakkımız da önceden kaliteliydi şimdi sadece reklam yazmış. Bu benim çok komiğime gitti. Siteyi galiba hiç incelemiyor. Domatessuyu.com’un reklam şekli ve yerleri hep aynıydı. Son 4 yıldır toplamda gösterdiğim reklam sayısı hiç değilmedi. Domatessuyu.com’da şimdi her yer reklam yazmış. Parasını ver reklamları kaldırayım diyeceğim ukalalık etmek istemiyorum. Sonuç olarak  Türkiye’de site kuruyorsanız zaten yeterince pahalı hosting parası ödüyorsunuz. Onu geçtim reklam yayıncısı oluyorsunuz, yurt dışında 1 tıka minimum 0.5 dolar alırken, Türkiye’de bu sayı neredeyse 0.01 dolara yakın. Sonra önünüze reklamları çıkarıyoruz tıklansında para kazanılım diye sonra suçlu oluyoruz.
Reklam olmadan bu site nasıl büyüyecek yada nasıl gelişecek. Haber sitesinde gördüğünüz reklamlar hiçbir zaman gözünüze batmaz çünkü rakip görmezsiniz. Video izlerken 20 sn’lik reklamın 5sn’sini izlemek zorunda kalırsınız bu gözünüze batmaz, TV ekranlarında 4 kuşak reklamı maksimum süreyle izlersiniz laf etmezsiniz, haberlerde bile son zamanlarda reklam koyulduğu bir dönemde siz ne bekliyorsunuz ki blog sitesinden. Sonuç olarak reklam yapmak buradan para kazanmak zorundayız ki site açık kalsın bizde bunu yapıyoruz. Gelip bununla ilgili olumsuz yorum yapılacağına daha sağlıklı bir eleştiri yapılsa yön gösterilse daha iyi olur bence.
Ne yazık ki bu ülkede biz sadece herşeyi bilen ama hiçbirşey yapamayan kişileriz. Daha reklamcılık dersi dahi almamış kişilerin gelip reklamların fazlalığı ile sitenin kalitesini eşleştirmesi beni delirtiyor. Sözlük sitesinde yazan kişinin yaptığı yorum aynen şu eskiden kaliteli idi ( iyi hoş güzel ) şimdi sadece reklam yazmış. Zihniyet aynen şu ne kadar fazla reklam olursa sitenin kalitesi o kadar az.
Neyse konu nerden nereye gitti bu gün benim için önemli bir gün çünkü dava sonucum belli oluyor. Dava’dan beraat edersem kendimi toparlayıp yeniden yazılarımı yazmaya siteye zaman ayırmaya devam edeceğim. Ama dava’dan ceza alırsam toparlayabilirmiyim bilemiyorum. Bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. Yazıyı okuyup olumsuz eleştiride bulunanlar olacak eleştirinizi yapabilirsiniz ama eskisi gibi değilim artık işime geleni yayınlıyorum. Özgürlük bu olsa gerek..

10 YORUMLAR

  1. Onur neden haber vermedin? mutlaka yardımım dokunurdu…ben sana önce, gene seninle uğraşanlara hakkında konuşurken “onur bu büyümektir! daha neler çıkacak karşına! şimdiden pes edersen büyümeyi hayal etme! “demiştim… Hiç korkma emin ol bu işten temiz çıkarsın…

  2. türkiyede işler böyle işliyor işte dava konunuz nedir tam açıklık getirmemişsiniz ama malesef bu ülkede meyve veren ağaç taşlanır diye bir deyim var daha kötüsü bu deyim değil tam bir gerçek. Sitelerimiz büyüyor ve sorunları onlardan daha fazla büyüyor. Spam siteler alıp başını giderken özgün siteler nedense davalık oluyor. Hatta mahkeme kararıyla durduruluyor şu anda gelişen bir sitem var ve ne zaman googleden banlanacağım yada ne zaman bir yolunun bulup dava açtıracaklar diye bekliyorum. Çünkü şimdi yasal olan site hitlenince nasıl oluyorsa davalık oluyor. Takmayın geçer bunlar kalıcı olan tek şey özgünlüktür.
    yıllardın yana yana domatessuyu teması arayanları çok gördük tartışmasız katkınız büyük buda size kapanma ve dava yolunu açıyor 😉

  3. İşte her zamanki basit durum BURASI TÜRKİYE..ama sevenlerinin desteği seninle kardeşim…en kötü ihtimal günde birkaç kere tıklıyorum 😉 hep destek tam destek

  4. çok üzüldüm sizin için umarım bahsettiğiniz şekilde kötü sonuçlanmaz.insanlara gereğinden fazla değer vermek genelde aynı şekilde sonuçlanıyor, bariz.
    benim de sizden öğrendiğim şeyler oldu diyebilirim, olmasa bile bir teşekkürü borç bilirim.

  5. gerçekten bunu duyduğuma çok üzüldüm siteni aşağı yukarı 2 yıldır takip ediyorum ama bunların olduğunu yeni öğrendim geçmiş olsun umarım hakkında kötü bi karar çıkmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here