Ankilozan Spondilit Nedir?

0
126

Ankilozan spondilit öncelikle omurga veya sırt kısmını etkiler. Ankilozan spondilitli kişi, normal olarak omurganın hareket etmesine izin veren eklemler ve bağlar iltihaplanır ve sertleşir. Omurganın kemikleri birlikte büyüyerek omurganın sert ve esnek olmamasına neden olur. Kalça, omuz, diz veya ayak bileği gibi diğer eklemleri de etkilemektedir. Ankilozan spondilit nedenleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi hakkında tüm bilgilere yazının devamında bulunmaktadır.

Ankilozan spondilitte iltihaplanma, genellikle alt omurganın pelvise bağlandığı alanlar olan sakroiliak eklemlerin etrafında başlar. Ankilozan spondilit ile ilişkili ağrı, dinlenme veya hareketsizlik dönemlerinde daha kötüdür. Ankilozan spondilitli insanlar gecenin ortasında sırt ağrısı ile uyanırlar. Tipik olarak semptomlar hareket ve egzersiz ile azalır.

Ankilozan Spondilit Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmese de, aileden kalıtsal olarak miras kaldığı düşünülmektedir. Ankilozan spondiliti olan çoğu insan, belirli bir gen olan HLA-B27 ile doğar. Ancak bu gene sahip olmak, hastalığı yaşayacağınız anlamına gelmez.

Araştırmalar, bakteriyel enfeksiyonların ve ortamınızın bu hastalığa neden olmada rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Ankilozan Spondilit Teşhisi

Bu hastalığın erken belirtileri – bel ve kalçalarda donuk ağrı – olarak kabul edilir. Doktorunuz belirtilerin ve zamanla kötüleşip kötüleşmediğini soracaktır. Doktorun ayrıca bu eklem hastalığı veya benzeri başka bir aile hastalığı olup olmadığını soracaktır. Doktorlar genellikle ankilozan spondilit teşhisini pelvisin arkasındaki sakroiliak eklemlerin iltihaplanmasını gösteren semptomlara (ağrı, sertlik) ve X ışınlarını değerlendirerek karar verirler. Semptomlar veya röntgenler ankilozan spondilit hastalığını gösteriyor, ancak teşhis belirsizse, doktorunuz HLA-B27 genini için kontrol etmek için bir kan testi yapacaktır. Ankilozan spondilit teşhisi konan kişilerin yaklaşık yüzde 90’ı bu gen için pozitif sonuç alıyor. Ankilozan Spondilit nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı bir sonraki bölüm olan tedavi bölümünde açıklanmaktadır.

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Ankilozan Spondilit tedavisi, egzersiz ve fizik tedaviyi kapsar. Bunlar sertliği azaltmaya yardımcı olacak, böylece daha dik durabilir ve daha iyi hareket etmeye olanak sağlar. Doktor ayrıca ağrı ve şişlik için ilaç verecektir. Ankilozan spondilit tedavisi, ağrıyı ve sertliği azaltmak, deformiteleri önlemek ve normal aktivitelerinizi sürdürmeye yardımcı olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Tedavinin temelleri şunlardır

  • Eğitim
  • Duruşa dikkat
  • Egzersiz yapmak
  • İlaçlar

Bu yaklaşımlar yeterli rahatlama sağlayamazsa ve omurga, kalçalar, dizler veya omuzlar hasar görürse ya da ağrılı hale gelirse omurga cerrahisi, kalça artroplastisi, diz artroplastisi veya omuz artroplastisi de dahil olmak üzere bir dizi rekonstrüktif cerrahi prosedür vardır.

Düzenli egzersiz, ankilozan spondilitin genel yönetiminin önemli bir parçasıdır. Artrit deneyimine sahip fizyoterapist, ihtiyacı karşılamak için bir egzersiz programı tasarlar. Sırt ve boynu güçlendiren egzersizler duruşunuzu korumanıza veya geliştirmenize yardımcı olacaktır. Derin nefes egzersizleri ve aerobik egzersizler göğüs ve göğüs kafesini esnek tutmaya yardımcı olacaktır.

Omurganızı düz tutmak için her türlü çabayı gösterin. Sert bir şilte üzerinde uyuyun. Midenizde başınızın altında bir yastık olmadan uyumaya çalışın. Ayrıca sırtınızda ince bir yastıkla veya boynunuzun boşluğunu destekleyen bir yastıkla uyumaya çalışabilirsiniz.

Ankilozan Spondilit Tedavi Edilmezse; Bir süre sonra, ağrı ve sertlik üst omurgaya, hatta göğüs ve boyuna ilerleyebilir. Sonuçta, iltihaplanma sakroiliak ve vertebral kemiklerin kaynaşmasına veya birlikte büyümesine neden olur. Bu meydana geldiğinde, boyun da dahil olmak üzere omurganın normal esnekliği kaybolur ve tüm omurga sertleşir. Benzer şekilde, göğüsteki kemikler kaynayabilir ve nefes alırken normal göğüs genişlemesinin kaybına neden olmaktadır.

Ankilozan Spondilite Ne İyi Gelir: Hastaların, yatarken sert ve düz yatakta, ince bir yastık ile yatmaları gerekmektedir. Bu işlem omurga bütünlüğünü korurken ağrı, postür bozukluğu gibi problemlerin ilerlemesini durdurmaktadır. Masa başı çalışan hastalarda ise sert bir sandalyede, dik bir oturuşa dikkat etmesi önemlidir.

Ankilozan Spondilite Ne İyi Gelmez: Masa başı işlerinde bilgisayar başında olan hastalarda kötüleşme görülür. Sigara ve alkol, genel sağlığa olumsuz etkilerinin yanında, ankilozan spondilit hastalığının kalp ve akciğer etkilerini artırmaktadır. Bu dönemde yapılan bilinçsiz sporlar da faydadan çok zarar verebilir.

İlaç genellikle tedavinin önemli ve devam eden bir parçasıdır. İlaçlar ankilozan spondiliti tedavi etmezken, egzersiz yapmanıza, iyi duruşunuzu sürdürmenize ve normal aktivitelere devam etmenize izin vererek ağrı ve sertliği giderir. Çeşitli ilaç türleri ankilozan spondilitin tedavisine yardımcı olur. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) iltihabı azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Ankilozan Spondilit Ameliyatı

Cerrahi, ankilozan spondilitin tedavisinde kullanılan nadir bir önlemdir. Eklem replasman cerrahisi, birçok insanın ankilozan spondilit ve diğer artrit formlarından etkilenen eklemlerin kullanımını geri kazanmasını sağlar. Kalça, diz ve omuz replasmanları ankilozan spondilitte başarılı olmaktadır. Omuriliği düzeltmek için nadiren cerrahi yapılabilir, ancak önemli bir uzmanlık gerektirir ve sadece bu alanda deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte Ankilozan Spondilit: Ankilozan spondilitli kadınlarda hamilelik genellikle anne veya bebek için herhangi bir özel problem içermez. Bununla birlikte, bazı ilaçlar doğmamış çocuklara zarar verir. Kişi hamile ise veya hamile kalmayı planlıyorsa, ilaç kullanımını doktorunuzla görüşmek gerekmektedir.

Çocuklarda Ankilozan Spondilit: Ankilozan spondilit, çocukluk döneminde de görülebilen bir hastalıktır. Hastalığın görüldüğü belirtiler çocukluk döneminin erişkinlerden farklı olarak, ağrının omurgada değil, bacak ve bazen kol, kalça eklemlerinden başlamasıdır.

İltihaplı bir hastalık olan ankilozan spondilit belirtilerini gören kişiler hastanenin Dahiliye (İç hastalıkları) bölümünün romatoloji alt dalına başvurmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here