WordPress Sitemap Kurulum Anlatımı

41
69

Google XML Sitemaps eklentisi sitenizde bulunan bütün sayfaların linklerini bir araya toplayarak arama motorlarına ping atmaya yardımcı olur böylece siteniz google ve diğer arama motorunda görünmeye başlar. Dolayısıyla hitinizde artar.

Kurulumu

 • ilk olarak eklentiyi buradan indiriniz.

 • Wp-content tıklayın.

 • Wp-content/pluings girin.

 • Plugins klasörünün içine google-sitemap-generator dosyasını kopyalayın.

 • Artından ana dizine geri dönerek indirdiğiniz dosyanın içinden çıkan sitemap.xml ve sitemap.xml.gz dosyalarını ana dizine (public htm) atınız.

 • Ardından sitemap.xml ve sitemap.xml.gz dosyasının üzerine gelerek chmod tıklayın.

 • CHMOD bölümüne geldiğinizde 644 olan rakamı 666 yapın. Bunları yaptıktan sonra ftpde içiniz bitti.
 • Şimdide sitenizin yönetim paneline girin. (http://siteadı.com/wp-admin)

 • Eklentilere tıklayın.

 • Google XML Sitemaps’i etkinleştirin.

 • Etkinleştirdikten sonra tercihlere tıklayın.

 • Tercihler bölümünde XML-Sitemap tılayın.

 • XML-Sitemap tıkladıktan sonra güncellemek yazısını göreceksiniz ona tıkladığınızda sorunlar çözülür.

Karşılaşacağınız sorunlar

 •  Şimdiye kadar 50 kişiye yakın kişi bu hususta yardım istedi sabırla hepsine anlattım ve en sonunda resimle anlatmaya karar verdim. Karşılaşacağınız tek sorun chmod ayarlarını değiştirmezseniz güncelleme tuşuna tıkladığınızda sorunla karşılaşmanız olacak.

Not : Domatessuyu.com eklentilerin kurulumlarını anlatır ve eski versiyon eklentileri korumak için yedeğini alır. Lütfen kurulum anlatımını kopyala yapıştır yapacaksınız kaynak anlatım adresimizi belirtiniz.

Kurulum Anlatım  Kaynağı : Domatessuyu 

41 YORUMLAR

 1. Merhaba.Eklentiyi başarıyla kurdum ve kullanmaya başladım.Yalnız bir sorum olacak.Seçeneklerde

  “Blog’unuzun güncellenimini Yahoo!’ya bildir-(Your Application ID)”

  Sekmesi bulunmakta.Oraya Yahoo daki hangi ID numarasını yazacaz.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 2. merhaba bende bu sorunu yaşayanlar arasındayım

  sorun şu;
  http://img128.imageshack.us/img128/1433/ekranalntsun8.png

  ben burda public_html de bir sitemap.xsl dosyası açtım çünkü açmanız gerekiyor gibi bişeyler yazıyordu sonrada bu hata çıktı. ama bu açtığım xsl dosyası eklentinin içindeki dosya. acaba yanlış dosyayımı koydum yoksa başka yerlerdemi hata var resimli anlatımdakilerin hepsini uyguladım 666 yaptım ayarı ama ekran görüntüsü o şekilde çıktı ama kaynağı görüntüle yapınca dosyalar ortaya çıkıyor yani linkler acaba sitemap oldumu anlamadım ?

  mail adresim ertekinhasan@msn.com yada yukardaki hasanert@gmail.com bunlardan birine cevap yazarsanız sevinirim yada burdan cevap atın..

 3. Merhaba,

  Öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Fakat bu bahsettiklerinizi yapmama rağmen yaşadığım problem halen çözülmüş değil. Daha başka bir çözüm yolu mevcut mudur? Veya sorunun var olmasına sebep olan bir başka ihtimal?

  Teşekkürler

 4. Linux hosting kullanıyorum, ilk defa böyle bir problemle karşılaşıyorum. Sunucuda sadece bir adet site barınıyor, o da wordpress üzerine kurulu, sitemap konusunda böyle bir problem yaşıyorum. Gerçi bir şekilde sitemap oluşturulup submission yapılıyor fakat yine de herşeyin tam istediğim gibi olmasını istiyorum.
  Çözüm önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

 5. Sorun tam olarak nedir. Wp-admin’den techihler bölümünden sitemap güncelle dediniz mi hata olan sayfayı yollayabilirmisiniz. Gerekiyorsa iletişimden kullanıcı adı ve şifrenizi yollayın inceleyim. Saygılar

 6. Stylesheet yüklenmesinde hata: XSLT-Stylesheet için belirtilen bir XML-MIME-Türü yok:http://……com/wp-content/plugins/google-sitemap-generator/sitemap.xsl

  ben wordpress’te sitemap programını güncelleme yaptım fakat bu gün bu hatayı aldım acaba nedendir?
  Yardımlarınız için teşekkürler

 7. Merhabalar,

  google sitemap generator kullanıyorum ve etiketleri farklı bir sitemap yapmak istiyorum. Ancak etiketlerim çok fazla olduğu için oluştururken sürekli beyaz sayfa da kalıyor.

  Etiketleri ayrı bir XML sitemap yapmak için nasıl bir yol izlememi önerirsin? Google sitemap generator pluginini sadece etiketleri secerek olusturmaya calıstıgımda beyaz sayfa geliyor ve duruyor.

  Fikir ve önerilerini bekliyorum. Teşekkürler.

 8. İşime yaradı daha dogrusu yaptım daha öncede yapıyodum hep izin verirken sorun çıkıyomuş kullandıgım program 666 yı anlaşılmadı diyomuş hiç bakmaştım şimdi baktım programı degiştirdim ve yaptım… Saol..

 9. sitemap.xml ve sitemap.xml.gz dosyaları indirilen zip den cıkmadı başka yerde okudugumda siz olusturun dedi oluşturdum herşeyi yaptım hatta google web masters tools da yolladım ama /sitemap.xml yazınca birşey cıkmıyo bu normal mi?

 10. merhaba admin bey, ben wordpress sitemde xml güncelleme yaptığımda aşağıdaki gibi bir hata alıyorum nette araştırdım bir sürü dökuman da buldum fakat hiç bir yararı olmadı size danışayım dedim sebebi nedir acaba?

  Son güncelleme daha bitmedi! Kullanılan bellek miktarını yükseltebilir veya kurulum süresini uzatabilirsiniz. Daha fazla
  Betiğin son bilinen bellek kullanımı 22.75MB oldu, sunucunuzun sağladığı bellek sınırı ise 24M.
  Betiğin son çalıştırılması 0.55 saniye sürdü, sunucunuzun sağladığı süre sınırı ise 10 saniye.
  Betik, 323 numaralı yazı civarında (+/- 100) durdu.

  CEVAP Serverınıza söyleyin düzeltmeyi yaparlar.

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın