Sözde Yönetmenler ve Yapımcılar

0
173

Başlığım hepsini kast etmiyor. Sinema ve tiyatro oldukça hoş bir camia değil mi?

Ayynen öyle…

Ben yaklaşık 2002 yılından beri, ara-sıra girdim o ortamların içine. Gördüğüm maalesef çok iç karartan olaylar olduğu gibi, kıskandıran güzellikler de oldu elbet.

Rekabet tabiiki her yerde var. Ama bu sinema ve tiyatro camiasının rekabeti? Çok fena!

Oyuncular rol almak için çok ciddi çalışmalar ve fedakarlıklar yapıyor. Teknik ekip desen gene öyle… Yönetmen? Her şeyi yönetmek zorunda bile kalabiliyor. Oyuncusunun ve teknik ekibinin psikolojisinden tutun da, verimliliğine kadar her şeyi takip etmek zorunda. çeklim veya oyun start verilince artıyor mu stres? Onunla beraber birlik beraberlik te… Figüranlar bile eşit muamele görüyor…

Şimdi değinmek istediğim konuya gelelim… Ankara İstanbul ve İzmir turlarına çıkan yaşlı bir yönetmen bozuntusu var…

Adamın elinde bir proje, projeye sponsor için canı çıkıyor, sponsor adaylarına karı-kız pazarlamak için…

Herifi bu noktada yakalayan art niyetli sponsorlar da beğendikleri ama namuslu kadın ve kızları bile yönetmen bozuntusundan talep ediyorlar. Aslında önce bir kendi kadın ve kızlarını o pazarlamaya çıkarsalar çok daha iyi olacak ya… Hele bir tane güya sponsor olacağını iddia etmiş bir adam var ki o yaşlı yönetmen bozuntusu gibi tipsizin dibi, Ankara’nın en işlek merkezi yerinin ara sokağında adını bir Afrika ülkesinden almış cafenin ya sahibii ya da işletmecisi… Yönetmen bozuntusu ile takmışlar bir kadını kafaya bir yıldır gerileri patlayacakl neredeyse kadını yakalamak için… Kadın da zaten onların niyetini fark edince anında uzaklaşmış ama iki yaşlı herif, psikopat gibi kadının peşine düşmüşler. Kadın, son çare olarak cafenin sahibini ve yönetmeni meslekleri ile ilgili gerekli yerlere şikayet etmekte bulmuş ve dilekçesini hazırlatıyor.

Bir de bir yapımcı bozuntusu var ki sormayın. Arap kökenli sanırım ki, çünkü ülkemizden eline düşürdüğü kadın ve kızları arap iş adamlarına götürdüğü söyleniyor. Hatunlar beyaz tenli, sarışın ve renkli gözlü olacak bir de…

Sevgili okurlar, bu camiaya işte bu tipler de dadanıyor maalesef ve gerçekten içinde sanat aşkı olan kişilerin, içindeki sanatı da öldürüyorlar.

O yüzden, bir çoğunuzun iddia ettiği gibi, bu ülkede, bu camiayı Hükümet filan asla yok etmez! Yok edecek olsa neden her sen ödenek ayırsın? Bu tip yaşlı yönetmen bozuntuları ve onların arkasına yapışan ve tek derdi karı-kız olan sözde sponsorlar batırır ve yok eder.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın