Saray Tadında Olsun Diyenlere

0
235

“Yüksek yükseek tepeleere ev kurmaasınlaaar!…” diye gider o türkü ve gelin adayının öz ailesiyle ilgili ağıtı olarak bilinir.

Evlilik başka bir heyecan… Gelin ve damat adaylarının hayatında yeni pırıl pırıl bir başlangıç ve bunun getirdiği ayrı bir heyecan iken, bu heyecan ailelere de yansıyor haliyle. E ben Ankara’da yaşıyorum ve Ankara’da evlenecek olan kişi ve ailelerinin ilk alış veriş noktasıdır Saman Pazarı’ndaki Çıkrıkçılar Yokuşu. Ne arasan var. Evde kalmışlara koca bile bulacaklar neredeyse. Kızılay’da da Büyük çarşı gibi pasajlar da gelinlik ve abiye üzerine mağazalarla dolu. Farklı bir sektör. Öyle gelinlikler, öyle nişan elbiseleri ve öyle kına için bindallılar var ki, insanın ilk evlilik teklifi aldığı kişinin ne olduğuna bakmaksızın “evet” diyesi geliyor neredeyse.

Şimdi ben de Kuğulu Pasajı’nın alt katında küçük bir Çıkrıkçılar Yokuşu gibi bir dükkan buldum…Ne ararsan var. Koca hariç. Hepsi el sanatı. gelin damat kadehlerinden, tutun da, söz tepsileri, kına için bindallılar ve onların başlıkları, selfie çubukları ama öyle şık ve pırıltılı ki… Gelin el çiçekleri. Evlilik anıları için süslü resim çerçeveleri…Loğusa terlikleri…her şey her şey!

Bunları yapan da 25 yaşında gencecik bir genç kızımız.
Yağmur Yılmaz, Basın Yayın mezunu ve şu an da ikinci üniversitesinin 3. yılını okuyor. Duygusal, neşeli, bir o kadar da lirik karaktere sahip. Bu yüzde olsa gerek ki harikaları yapmış ve bizlere sunmuş. Dükkanın adı Kaftana Bindallı.

“Üniversiteden sonra tabiiki ortamın sıkıntısı bana da yansıdı ve işe giremedim. Boş kalmak istemedim. Annemden kalma bir yetenek olduğunu düşündüğüm bu yeteneğimi ciddiyete dökmeye karar verdim ve annemle bu dükkanı açtık.”

“Anladığım kadarıyla evliliğin ilk adımı olan sözden, loğusalık dönemine kadar olan ki sürece hitap etmişsin. Pekiii bu harika bindallıları nereden temin ediyorsun”

“Bursa’dan getirtiyorum. Bazılarını kendim dikiyorum. Başlıkları zaten biliyorsunuz. Tarzımız Hot Couture.”

Evet gerçekten öyle. Kaliteye önem vermiş.

“Yağmur şimdi el işlerinde sinir bozucu bir yap-boz olayı vardır. Bir boncuk düşer, onu bulmaya kalkarken diğeri…Bir de düzgün yapıştırma ve hepsi sabır gerektirir.”

“Başak Hanım bunları yaparken bu dedikleriniz oluyor. O silikon yapıştırmalar da ellerim yanıyor bile. Ama hepsine sabrediyorum.”

Bir de severek yaptığı iş…

” Yağmur, ola ki ileride branşınla ilgili harika bir teklif geldi ve bu iştede harika bir noktadasın?”

“Zor bir soru oldu bu. Ama tabiiki o zamana kadar bu işi tabiiki büyüttüğüm zaman işi bilecek olanlarım olacak. Bu iş gene kalıcı olacak ama o işte mutlaka ilk fırsatta olur.”

“Yukarıdaki pon pon süslemelerinde bir renk cümbüşü var mavi-gri,pembeli bir renk karması ve çok güzel olmuş. Normalde aykırı renklerdir. Ama bana göre aykırı renk olayı yoktur doğada doğru mu?”

“Aynen, her renkten yeteri kadar doz olursa asla uyumsuzluk olmaz.”

“Yağmur, piyasanın sıkıntılı döneminde ve bir pasajın alt katında, genç yaşta ticaretin tüm zorluklarını hesaba katarak bu işe giriştin. Ama bana şunu söyleyebilir misin -Başak Hanım insanlar benim işimin, benim sanatımın kıymetini biliyorlar”

“Kesinlikle öyle. Zaten en büyük destekçim annem. Annem arkamda olduğu için böyle bir işe adım atma cesaretini gösterdim. Arkada gördüğünüz krem rengi bindallıyı da annem kendi yapmıştır.”

Gördüğüm bindallı oldukça güzel ve şık.

“Diyelim ki bir kadın geldi ve oğlumu sünnet ettireceğim. Kıyafetinin şapkasını siz yapın… ”

“Tabiiki yapıyoruz. Bir de bu tip geceler için anlaşmalı organizasyon şirketimiz var. Her türlü animasyon ve folklorik gösteriyi sunuyorlar. Pamuk helvacısından, allı-güllü ve şerbetçilere kadar…”

Yağmur Yılmaz, küçücük bir dükkanda tek başına sessiz sedası sektör olmaya başlamış kimsenin haberi yok. Ama ne harika işler ve harika el işleri.

Yağmur Yılmaz, ruhunu ellerden dikişlere ve sanatına akıtmış. O sanatında, ya gözyaşı ya gizli çoşkulu sevda mı vardır bilinmez ama oldukça güzel eserler çıkarmış Ellerine sağlık Yağmur Yılmaz! Başarılarının büyüyerek devam etmesi dileğiyle!

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

 

 

 

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın