Kadınların Sessiz Feryadı

0
294

Amann da aman! İçimde ne duygular birikti de o yüzden uzun bir ara vereyim dedim ve duygular taşmaya başlayınca yazayım dedim.

You know… ay pardon! Biliyorsunuz önümüz 8 mart Dünya Kadınlar Günüü!

Dikkat ediyorum da ülkemizde her kadınlar günü kutlandığı sene, daha ağır bilançolarla kadına şiddet artıyor.

Kadına şiddet son yıllarda neden arttıyor? ya da eskiden vardı da haberimiz mi olmuyordu? Gazeteciler yakaladıklarını manşete taşıyorlardı. Fatmagüller filan…

E şimdi internet denen bir medeniyet çıktı ve herkes günahıyla sevabıyla milletin önünde! Bazıları çırılçıplak! Yoksa mahşeri bize internet mi yaşatıyor ne? Hani mahşerde herkes ayıbıyla neşr olacakmış ya! Bence bu mahşer başladı ve internette millet herkesin önüne dökülüyor.

Neyse… Kadına şiddetin en büyük sebebini hep bizim yanlış yetiştirdiğimiz erkeklerimiz diye tespitler yapıp durduk değil mi? Evet!

Pekiii biz kadınlar neden hemcinslerimize şiddet yapan erkekleri böyle yönlendirdik?

Daha derine iniyorum. Bir çoğunuzun duyunca red edeceği ama içinden de “evet öyle” diyeceği bir olay var.

Genelde, kadınlar yaşı büyük erkeklerle evlendirilir. Bunun sebebi kadının erkeğe karşı bilincini ve gücünü kırmak amaçlı olur genelde. O evlilikten sonra çoluk çocuk mevzuusu derken, Allah sıralı ölüm verdiyse erkek önceden vefat eder. Vee kadın kocasız kalır. İlk önce her işi nin kocası tarafından hal edilen kadın çırıl çıplak kaldı mı ortada? Evet! Cahil bir yürekle iner hayat sahnesine ve ne yapacağını bilemez. Kocası ile yaşadığı o özel periyodu da biter mi? Evet! Ne olur? Kadının vücudu bir şeyler ister, ama koca yok! E bir de yetişkin çocuk annesi ayıbı var dışa vursa… kadın kendini tuta tutaa  dışa vuracağına başa vuruyor veee oğlu varsa o hırsla oğlanı farklı şekilde de yönlendirmeye, kızına daha baskıcı davranmaya başlıyor. Kadının başına vurdu çünkü! kendi başına vurunca da o psikoloji ile yetiştiridiği oğlu da başka kadınlara ediyor. Kısacası, psikolojik sebeplerin dışındaki kadına şiddetin artmasının sebeplerinden biri de bu maalesef! Kocasızlığı başına vurmuş kadınların yanlış yetiştirdiği erkek evlatlarının varlığı.

Ölüm veya boşanma ile kocasını kaybetmiş olan kadınlara erkek evladın 3 cuma üst üste annesine sorması lazımmış aslında “anne evlenmek istiyor musun?” diye… Yoksa kızı soracakmış. Dinimizde varmış bu. Ve bu olayın ayıbı-günahı yok hanımlar beyler, yoksa ortalıkta dökülen kadın kanları iyice artacak ve sosyolog ile psikolog ve diğer uzmanların halkı bu konuda bilinçlendirmesi için bir çalışma başlatarak harekete geçmeleri gerekiyor.

 

Şimdiden biz kadınların 8 mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın