İş Bilene Lütfen !!!

0
180

Kurban Bayramı geliyor…

Hayvanseverler hareket haline geçti… Bu yazımı kıyaslamalar üzerine doldurmak istedim.

Çin’de geçen seneye kadar milli gelenek haline gelen ve ben dahil bir çok hayvanseveri çılgına döndüren Yulin kedi-köpek katliamı festivali vardı. Ve bu yıl Çin’li aktivistlerin yoğun girişimleri üzerine yasaklandı. Vahşetten festival olmazdı.

İspanya’daki boğa güreşin de boğalar yapılan o çirkin eziyetler hala dünyayı ayağa kaldırıyor olmasına rağmen, yüzyıllardır devam eden bu gelenek, vahşet meraklısı turistlerin ilgi noktası olmaya da devam ediyor.

Gelelim ineklerin kutsal kabul edildiği ve Hindu Dini’nin hakim olduğu Hindistan ve Nepal’deki halkın protein ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarına dair çıkan çok ciddi söylentiye: Bölgelerinde oturan müslümanlara inekleri gecenin bir vakti el-ayak çekilip kestirmelerine ve kendilerine tahsis ettirmelerine. Çünkü Hindu olan bir kişi, kutsal kabul edilen ineklerden birini öldürdüğü takdirde çok ağır bir şekilde cezalandırılıyor… Bu yüzden iş, müslümanlara yaptırıldığı söylentilerine…Hiç inandırıcı değil… O kanunun olduğu bölgedeki her din vatandaşı bu işi yaptığı takdirde aynı cezayı yemesi lazım. peki o gizli-saklı kesilen kutsal ineklere ne oluyor? Araştırmak lazım.

Gelelim biz müslümanların meşhur kurban bayramına. Biliyoruz ki hayvansever aktivist karşı çıkacak, gözlemlemek için ülkemize gelecek.Ülkemize yaptırım yapılması için uğraşacaklar…. da neden ülkemizdeler bunlar? Dünyada Türkiye’den başka müslüman ülke yok mu? Haklı oldukları konu ise hayvanların hakikatten korku içinde kesilmeleri. Yaralananlar filan…ki yaralı hayvan zaten mundar olur, kurban edilmez.

Bir de o hayvan kesim yerlerinde sırasını bekleyen hayvanların gözyaşı bile akıtııklarına şahit olanların anlattıkları içler acısı durum. Toplu kesim yerleri patladı yani! Usülüne uygun kesilmeyen hayvanın kanlı ahı ülkeyi kana boyamaya başladı belki… ne olur bu işi bilen birileri çıksın artık orataya… Kurban Bayramı… “sonunda bu hayvanın ahı çıkar” sahnelerine dönüşmesin. O kadar iş  bilmez var ki? Erkek olduğunu ispat etmeyek isteyen bile hayvan kesmeye kalkar oldu bu bayramlarda…Ebeveynleri etrafa kabararak desin ki “oğlum kesti hayvanı!”… İleri de de” aldığı kızı da keser yanlış karşısın da “mı demek isterler nedir anlamıyorum?

Neyse bu bayram kurbanlar işi bilenin eline düşsün ki, hayvanlar kesildiklerini bile hissetmesin diliyorum…

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın