İnternet ve Bilgisayar Oyunları Bağımlılığı

0
67

Bilgi alma ve eğlence amaçlı araçların kullanımıda bağımlılık halini alabilir. Bağımlı kişilerde internet yada bilgisayar oyunlarının kullanımı kişinin günlük hayatının önüne geçecek kadar kötü boyuta gelebilir. Kişi gün geçtikçe daha fazla vakit geçirmeye başlar, bunlardan uzak kaldığı zaman kendini sıkıntıda hissetmeye başlar. Bunları özler, bırakmaya çalışsada daha çok başında vakit geçirmeye başlar.

Bir kişinin bağımlılık kazanması sadece bilgisayar karşısında saatlerce oturmasından anlaşılmaz. Bunları internet bağımlısı diye adlandırmak haksızlık olur. Bu tür bağımlılığın bir çok göstergesi vardır. Bu göstergeler şunlardır: Başka şeyler yapması gerektiği halde bile internet karşısından kendini alamıyorsa… ”Maillerime bakıp, çıkacağım” diyerek internete girip, saatlerce bilgisayar karşısında kalıyorsa… Kısa bir süredir internette olduğnu düşünüyorken, aslında saatler geçmişse… Bu nedenle geç yatıp, sabah kalkmakta zorlanıyorsa ve buna bağlı olarak işe yada okula geç kalıyor yada gündüz uyukluyorsa… Bu kişiler çevreden gelen uyarılarıda hiç aldırmazlar ve şiddetli bir şekilde eleştirenlere kızıyorsa bu kişiler internet bağımlısı olmuş demektir.

Bu bağımlılık genellikle hayatın diğer alanlarından yeterince tatmin olamamanın bir ifadesidir. Bu tarz insanlar bilgisayar oyunu yada internete girmeyi düşünürler. Problemleri olduğunda yada moralleri bozuk olduğunda kaçış yolu olarak bu kara kutuya sarılırlar. Bunun için fazla para harcıyabilirler. Yaşama biçimleri bozulur. Gece-gündüz düzenleri bozulur aynen vampir gibi olurlar gece ayakta gündüz yatakta! Bu alışkanlık kumar bağımlılığına benzer fakat tek fark bunda maddi kaybın olmamasıdır.

Ne Yapmalı

Bu durumdaki bir kişinin eş yada ebeveyni internet yada bilgisayar kullanımının onun hayatını ne denli bozduğunu örnekler vererek sakin ve anlaşılır bir dille  ona göstermeye ve ikna etmeye çalışmalıdır. Bunu başaramazsa profosyonel bir yardımda alına bilir. Kişi bu alanda bir bağımlılığı olduğunu fark ettikten sonra kendi rızası ile bu  alanda ciddi bir kısıtlama yapılmalıdır. Eğer mesleki ya da başka bir açıdan zorunlu değilse bilgisayarı yada internet bağlantısını uzun bir süre kaldırmak uygundur. Eğer böyle bir zorunluluk söz konusuysa günlük belli bir süre kontrol dahilinde kullannılmasına müsade edilmelidir. İzinsiz kullanımlar durumundada yaptırımlar uygulanmalıdır.

Gözüktüğü gibi bazı alışkanlıklar sosyal hayatımızı, bedensen sağlığımızı ve ruh sağlığımızı etkiliyebilmektedir. Bu yüzden bu tarz alışkanlıklarımızı dizginlememiz gerekmektedir. Atalarımız boşuna dememiş; Herşeyin fazlası zarardır! Kalın salıcakla…

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın