Bin Şifa: Safran

0
89

Safran… Yeryüzündeki bitki dünyasının belki de en değerli hazinesi…Elmas taşı…Sahlep yapılır onunla ilk bildiğimiz bu…Sonra daha ne marifetleri varmış ki araştırmacısı ve pazarlayıcısı…aynı zamanda ilmini çıkarmaya karar vermiş olan ve eski radyocu Safranbolu’da kapanan ve en sonunda TMSF ye geçen Tek fm in sahibi Suat Yıldırım anlattı bana…

Uzun yıllardır radyoculuktan sonra eline hediye olarak geçen bir kilo safranı ne yapabileceğini araştırırken, karşısına çıkan gerçekler Yıldırım’ı büyülüyor ve safran işinin içine itiyor.

Safranın gerçekte en değerlisi ve hakikisi Anadolu toprağında yetişiyor. Yeryüzünde, Yunan, Hint ve İran safranları da çok bilinmesine rağmen en değerlisi bizde yetişirken yatırımın son derece az olduğu yönünde bir şikayeti var Yıldırım’ın…

Geçmiş yüzyıllarda Ortaçağ Avrupa’sını kırıp geçen veba salgını gemilerle getirilen safran sayesinde tedavi edilmiş ve bunu fark eden diğer ülkeler safranı ele geçirmek için safran yüklü gemileri ele geçirmek için hareket etmişler ve meşhur “safran savaşları” çıkmış olduğunu belirten Suat Yıldırım, Ankara Çukurambar’da açılan Nişantaşı Pazarı’nın alt katında, kendi üretimi olan ve safran ürünlerini satışa sunarken yanınızda bizzat kozmetiklerle ilgili çalışmalar yapıp elinize teslim ediyor. Renk açan ve kırışık açan kremleri yanınızda bizzat hazırlıyor.

Ürünlerinde neler mi var? Yok olanları saysam çok daha iyi aslında…

Safran iksiri, safran kolonyası ki tercih ettiğim tek koku, safran sabunu… yok yok… gidip mutlaka görmeniz lazım.

Safran sabununun en önemli özelliği bir yüzü ile yüzünüzü temizledikten sonra ıslak cilde nemli kısmını sürüp 15 dakika sonra yıkıyorsunuz ve zamanla hem cildinizin rengi açılıyor, hem de kırışıklarda fark edilir azalma oluyor.

Safran çayı içtik ve çok hoş tadı vardı. Yıldırım, safranın kullanım alan yelpazesinin oldukça geniş olduğundan bahsederken, özellikle kadınlar için ciddi bir afrodizyak ve doğurganlık özelliği arttırıcı bir bitki olduğunu da belirtmeden geçemiyor.

Safran ile ilgili yolculuğunun ne kadar süreceğini sorduğumda ise “bitmez ki” yanıtını veren Yıldırım, safranın tıp alanında da kullanılan çok önemli bir bitki olduğunu belirtirken, son yıllarda karşımıza çıkarılan aspirin safranla hiç bir alakasının olmadığını anlattı. “Safranın asla yağı çıkmaz. Bundan bilmeleri lazım kullanıcıların” diye belirtiyor.

Safran, kıymeti bilindiği takdirde yaşam için vazgeçilmez bir  sevda olabilir görüşü oluştu gözümde. zaten kokusu benim ayrı tutkum oldu.

Devlet büyüklerinin, yeryüzünün en değerli safranının bizim Anadolu topraklarında yetişme bilincinde olmalarını ve safrana gereken ciddi yatırımların yapılması gerektiği şartı net bence.

Safranı da öldürmesek çok iyi olur…

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

Sorularınızı ve Yorumlarınızı Yazın